SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dramatyczny wzrost inflacji, znacznie powyżej oczekiwań

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju br. wzrosły o 0,6% w porównaniu do poprzedniego miesiąca, natomiast w ujęciu rocznym inflacja wyniosła 5,0%, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w komunikacie. W kwietniu inflacja roczna wyniosła 4,5% r/r.

Dramatyczny wzrost inflacji, znacznie powyżej oczekiwań

W maju największy wzrost odnotowano w kategorii "żywność i napoje bezalkoholowe" o 8,8%, w tym "żywność" o 9,4% oraz "transport" - o 6,8% r/r, w tym "paliwa do prywatnych środków transportu - 11,9% oraz , jak wynika z tabeli opublikowanej przez GUS.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2011 r., w stosunku do poprzedniego miesiąca, wzrosły o 0,6%. W poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen. Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie wyższe ceny żywności (o 1,3%) oraz odzieży i obuwia (o 1,9%), które podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 0,30 pkt proc. i 0,09 pkt proc., podał GUS.

"Największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych na tym poziomie miały podwyżki cen żywności (o 9,4%), a także opłat związanych z mieszkaniem (o 5,2%) i transportem (o 6,8%), które podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 2,04 pkt proc., 1,33 pkt proc. i 0,62 pkt proc. Spadek cen w zakresie łączności (o 1,9%) obniżył wskaźnik w tym okresie o 0,09 pkt proc." - czytamy dalej w komunikacie.

Ceny żywności w maju br. wzrosły o 1,3% m/m (wobec wzrostu o 0,9% w kwietniu br.). Najbardziej podrożały owoce (o 6,0%) i warzywa (o 5,4%), o czym zdecydowały czynniki sezonowe. Utrzymała się wzrostowa tendencja cen artykułów w grupie „tłuszcze roślinne", za które w maju br. należało zapłacić przeciętnie o 1,3% więcej niż w poprzednim miesiącu. Ceny mięsa podwyższono przeciętnie o 0,9%, w tym mięsa wieprzowego – o 2,1%, mięsa wołowego – o 1,0%, przy spadku cen drobiu – o 0,7%.

Dwunastu uwzględnionych w ankiecie ISB ekonomistów oczekiwało, że wskaźnik wzrostu cen i usług konsumpcyjnych (CPI) wyniósł w maju 4,5% r/r. Prognozy oscylowały w przedziale między 4,4% a 4,7%, przy średniej na poziomie 4,54%.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Dramatyczny wzrost inflacji, znacznie powyżej oczekiwań

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jarosław Kaczyński
będzie jeszcze gorzej
odpowiedź