SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP1 i TVN liderami w DVB-T w październiku, TV Puls na podium w 16-49. Antena HD najwyżej wśród nowych kanałów

Liderem oglądalności wśród widzów naziemnej telewizji cyfrowej w październiku br. w grupie 4+ była TVP1, a w 16-49 - TVN, który wyprzedził Polsat. Największym wzrostem pochwalić się mogła TVP Kultura, a najwięcej straciła TVP Rozrywka - wynika z raportu Wirtualnemedia.pl.

fot. Shutterstock.comArticle

W październiku 2021 roku wśród widzów oglądających tylko naziemną telewizję cyfrową najpopularniejszym kanałem była TVP1 - wynika z danych Nielsen Audience Measurement, udostępnionych portalowi Wirtualnemedia.pl przez jednego z nadawców. Średni udział tej stacji w porównaniu do października 2020 roku zmniejszył się o 6,50 proc. i wyniósł 12,52 proc.

TVP2 wyprzedziła Polsat

Druga była TVP2, która zanotowała udział na poziomie 10,095 proc., po wzroście o 5,54 proc. Stacja awansowała z trzeciej lokaty

Podium uzupełnia Polsat ze spadkiem udziału o 10,62 proc. do 9,68 proc. Stacja spadła z miejsca drugiego.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń o pracę

Z piątego na czwarte miejsce awansował TVN, którego udział wzrósł o 7,08 proc. do 7,71 proc. Czołową piątkę uzupełnia TVP Info, które spadło z czwartej lokaty - strata udziału o 5,88 proc. do 7,36 proc.

Najwięcej zyskała TVP Kultura, której wynik względem września ub.r. poszedł do góry o 58,62 proc. do 0,46 proc. Kanał w zestawieniu awansował z 26. na 25. pozycję.

Z kolei najwięcej straciła będąca ostatnia w zestawieniu stacja TVP Rozrywka. Jej udział zmalał o 80,85 proc. do 0,09 proc.

0,82 proc. udziału Antena HD, 0,58 proc. - TVP Kobieta, 0,32 proc. - Wydarzenia24 i 0,20 proc. - TVP Dokument

Dwudzieste miejsce zajął kanał Antena HD, który nadaje od 1 maja 2021 roku. Stacja powstała w wyniku konkursu na zagospodarowanie wygasłej koncesji ATM Rozrywki. Średni rynkowy udział Antena HD w październiku br. w DVB-T wyniósł 0,82 proc. Dla porównania, ATM Rozrywka w październiku ub.r. miała 1,17 proc. udziału.

Dwa miesiące wcześniej wystartował nowy kanał TVP Kobieta, który oglądać można także w naziemnej telewizji cyfrowej. W październiku stacja w DVB-T miała 0,58 proc. udziału (23. lokata w zestawieniu).

Pięć oczek niżej znalazł się inny nowy kanał - Wydarzenia24, który nadaje od 1 września 2021 roku. Jego średni rynkowy udział wyniósł 0,32 proc.

Z kolei od 19 listopada ub.r. na rynku obecny jest także kanał TVP Dokument, który w zeszłym miesiącu miał 0,20 proc. udziału.

TVN wyprzedził Polsat w 16-49, TV Puls na podium

Wśród widzów w grupie komercyjnej 16-49 w październiku 2021 roku pozycję lidera oglądalności w DVB-T zajął TVN, który wyprzedził Polsat. Stacja ze średnim udziałem na poziomie 10,64 proc. zanotowała, względem analogicznego okresu rok wcześniej, wzrost o 12,35 proc.

Udział drugiego Polsatu zmniejszył się o 15,34 proc. do 9,55 proc. Podium uzupełnia TV Puls (8,66 proc., do góry o 5,61 proc.).

Czwarta była TVP2 (7,14 proc., - 4,16 proc.), która wyprzedziła TVP1 (6,70 proc., - 12,07 proc.)

Największy wzrost w zestawieniu, wynoszący 64,41 proc. do 1,94 proc., odnotowało Polo TV. W tym ujęciu najwięcej też straciła TVP Rozrywka - było to 87,04 proc. do 0,07 proc.

Nielsen Audience Measurement nie udostępnia danych o oglądalności TV Trwam, bo stacja nie podpisała umowy z instytutem.

W przyszłym roku zmiana standardu telewizji naziemnej  

W II kwartale 2022 roku dojdzie do zmiany standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Emisja nie będzie prowadzona w DVB-T, tylko w DVB-T2/HEVC. Użytkownicy starszych telewizorów lub tunerów będą musieli je wymienić. Szacuje się, że to ponad 2 mln gospodarstw domowych. Niedawno ruszyła kampania społeczna w tej sprawie.

Nowy standard pozwoli na nadawanie większej liczby kanałów telewizyjnych lub poprawę ich jakości.

Telewizja Polska zapowiada uruchomienie internetowo-naziemnej platformy cyfrowej z regularnym kanałem TVP 4K w ofercie.

Zmiana standardu nie obejmie abonentów platform satelitarnych i sieci kablowych.

Emisje próbne w DVB-T2/HEVC

Czołowi nadawcy telewizyjni prowadzą już testy w nowym standardzie. W ramach emisji próbnych Telewizji Polskiej dostępne są stacje: TVP Kobieta, TVP Polonia, TVP Dokument, TVP Kultura i TVP Rozrywka. W czasie Euro 2020 w ten sposób można było odbierać także TVP 4K. Sygnał dociera do 90 proc. mieszkańców Polski. Mieszkańcy Warszawy, Łodzi, Gdańska, Katowic i Bydgoszczy mogą odbierać emisje testowe TVN Grupy Discovery. W ofercie multipleksu próbnego są: TVN HD, TVN 7 HD, TTV HD i Metro HD.

W Szczecinie emisje próbne prowadzi spółka MWE. Niedługo powinna uruchomić testowe multipleksy także w Warszawie i Gdańsku.

Dołącz do dyskusji: TVP1 i TVN liderami w DVB-T w październiku, TV Puls na podium w 16-49. Antena HD najwyżej wśród nowych kanałów

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Iksiński
Nareszcie porównania rok do roku a nie z miesiąca na miesiąc które nic nie pokazywały. Teraz lepiej widać trendy
odpowiedź
User
Gie
Zróbcie jeszcze wyniki oglądalności bez NTC. Ciekawe jak tam wypada np. TVN7. Czy gdyby utraciło koncesję naziemną to jak dużo widzów by straciło?
odpowiedź
User
JohnQ
Brakuje wyników dla TVP Polonia
odpowiedź