SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nie działa TVN i Polsat? Północno-zachodnia Polska z nowym standardem nadawania

W nocy z niedzieli na poniedziałek sfinalizowano drugi etap zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej. Widzowie, którzy posiadają telewizory i tunery nieobsługujące DVB-T2/HEVC muszą je wymienić, aby dalej oglądać m.in. TVN, Polsat, TV Puls czy TV Trwam. TVN Grupa Discovery zapewnia Wirtualnemedia.pl, że do ostatniej chwili starała się przygotować widzów na zmianę.

Telewizor gotowy na DVB-T2/HEVC (fot. Adrian Gąbka)Article

Pierwszy etap wprowadzono 28 marca br. w województwach dolnośląskim i lubuskim. Drugi etap zrealizowany 25 kwietnia br. objął już znacznie większą powierzchnię kraju, bo województwa zachodniopomorskie, pomorskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie i północno-zachodnią część mazowieckiego. Zmiana dotyczy kanałów telewizyjnych znanych z MUX-1 (TVP ABC, Eska TV, Polo TV, Stopklatka, Antena HD, Stopklatka, TV Trwam, Fokus TV), MUX-2 (TVN, TVN7, Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, TV Puls, Puls 2) i MUX-4 (Wydarzenia24). Wszystkie te stacje są teraz nadawane w wysokiej rozdzielczości (HD), a nie w standardowej (SD), jak było w większości przypadków do tej pory.

Kanały TVP i MUX-8 dalej w starym standardzie

W starym standardzie DVB-T są dostępne z kolei MUX-3 (TVP1 HD, TVP2 HD, TVP3 Katowice, TVP Info HD, TVP Historia, TVP Sport HD), MUX-8 (Nowa TV, Wp, Zoom TV, Metro, TVP Kultura HD, TVP Kobieta). Odbiorcy, których sprzęty nie obsługują standardu DVB-T2 lub kodeka HEVC mogą oglądać jedynie te stacje. Aby ponownie uzyskać dostęp do pozostałych w jakości HD, wystarczy skorzystać z rządowego bonu na zakup dekodera (100 zł) lub telewizora (250 zł). Dofinansowanie można łatwo uzyskać za pośrednictwem pracowników Poczty Polskiej lub rządowej strony internetowej.

Kanały Telewizji Polskiej mogą nadawać w starym standardzie po wniosku ministra spraw wewnętrznych i administracji do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Będzie to możliwe maksymalnie do końca 2023 roku. Na razie nie wiadomo kiedy na standard DVB-T2/HEVC przejdzie MUX-8 i większość multipleksów lokalnych, które działają w województwach dolnośląskich, lubuskim, łódzkim i śląskim. Etap III zmiany standardów MUX-1, MUX-2 i MUX-4 przewidziano na 23 maja. Obejmie on województwa podkarpackie, małopolskie, świętokrzyskie, łódzkie, śląskie, opolskie i południową Wielkopolskę. IV, ostatni etap obejmujący województwa mazowieckie, warmińsko-mazurskie, podlaskie i lubuskie przewidziany jest na 27 czerwca.

TVN ostrzega przed zmianą standardu

Krajowy Instytut Mediów szacuje, że 1,7 mln gospodarstw domowych w całej Polsce nie jest gotowych na nowy standard. To głównie osoby starsze i samotne. - O zmianie standardu naziemnej telewizji cyfrowej można przeczytać na pasku na kanałach TVN, TVN7 i TTV (niezależnie od formy dystrybucji), a także na planszy w telewizji hybrydowej. W tych samych stacjach w ostatni weekend był emitowany 15-sekundowy spot w formie ogłoszenia społecznego - informuje biuro prasowe TVN Grupy Discovery.

Stacja w dolnej części ekranu już od kilku dni informowała widzów, że mogą stracić dostęp do kanałów TVN. Zachęcała do skorzystania z infolinii resortu cyfryzacji oraz infolinii TVP i Emitela. Materiał o nowym standardzie wyemitowały też „Fakty” TVN. - Temat zmiany standardu oraz działań, które należy podjąć, by nie stracić możliwości oglądania naszych kanałów dostępnych w naziemnej telewizji cyfrowej poruszamy również na antenie, w kanałach i programach informacyjnych oraz innych audycjach, np. w Dzień Dobry TVN. Również na profilach kanałów i formatów TVN, TVN7 i TTV udostępniamy materiały wideo i plansze informacyjne na ten temat - dodaje TVN Grupa Discovery.

Zalety DVB-T2/HEVC

Dzięki przejściu na DVB-T2/HEVC nie tylko wszystkie komercyjne stacje mogą być dostępne w jakości HD. TVP planuje uruchomić dodatkowe kanały tematyczne TVP Nauka, TVP Muzyka pod koniec br. W analogicznym okresie planowana jest reaktywacja kanału TVP4K w jakości Ultra HD, w którym tym razem znajdą się treści rozrywkowe.

DVB-T2/HEVC to nowy międzynarodowy standard nadawania, który pozwala na emisję większej liczby kanałów telewizyjnych, a ponadto gwarantuje lepszą jakość obrazu i dźwięku – zachwala Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska, który w naszym kraju reprezentuje producentów telewizorów, takich jak Sony, Samsung, LG czy Panasonic. – Standard ten, pod warunkiem połączenia z internetem, umożliwia również odbiorcom dostęp do nowych funkcji tzw. telewizji hybrydowej, takich jak zatrzymywanie trwającego programu na żądanie, udział w głosowaniach za pomocą pilota czy wyświetlanie dodatkowych informacji o aktorach występujących w emitowanej produkcji – dodaje Michał Kanownik.

Wymiana telewizora czy dekodera?

W HbbTV dostępne są aplikacje TVP GO (filmy, seriale, programy TVP, możliwość cofnięcia programów na poszczególnych kanałach do tygodnia) i Polsat VoD (filmy, seriale, programy znane z kanałów Polsatu za darmo z reklamami). Telewizję hybrydową można znaleźć tylko w droższych dekoderach, dlatego Związek Cyfrowa Polska zachęca do kupowania telewizorów.

Ci telewidzowie, którzy kupili telewizory wyprodukowane po 2019 roku, mogą spać spokojnie. Jednak osoby posiadające starsze odbiorniki (nawet te nowoczesne, z płaskim ekranem) powinny sprawdzić, czy ich sprzęt jest dostosowany do odbioru nowego standardu. Jak to zrobić? Np. wystarczy zajrzeć na stronę telewizjanaziemna.pl, gdzie poprzez specjalną wyszukiwarkę można dowiedzieć się, czy nasz model jest dostosowany do odbioru nowego standardu nadawania.

– Jeśli telewizor nie może odbierać sygnału DVB-T2/HEVC, jego właściciel powinien zakupić nowy model lub specjalny dekoder – mówi Michał Kanownik i radzi, by wcześniej dobrze przemyśleć, który typ urządzenia wybrać. – To odpowiedni czas, aby pomyśleć o wymianie starszych telewizorów na nowe. Dla wielu odbiorców może to oznaczać ogromną zmianę jakościową związaną z lepszą jakością obrazu i dźwięku, czy z inteligentnym obrazem dostosowującym kolory do aktualnych warunków pomieszczenia. Technika produkcji telewizorów w ostatnich latach znacznie się zmieniła – przekonuje prezes Cyfrowej Polski. Ekspert podkreśla, że decydując się jednak na zakup dekodera, musimy mieć świadomość tego, że nie pozwoli on nam na pełne wykorzystanie korzyści płynących ze zmiany sygnału nadawania. – Takie urządzenie umożliwi nam odbiór sygnału cyfrowego, ale np. nie poprawi ani jakości obrazu czy dźwięku – zauważa.

Eksperci Cyfrowej Polski odsyłają na stronę www.gov.pl/CyfrowaTV, gdzie można złożyć wniosek online o przyznanie takiego rządowego dofinansowania. Można to również uczynić za pośrednictwem placówek Poczty Polskiej. – Spodziewamy się, że wraz z poszerzaniem zasięgu DVB-T2/HEVC liczba zainteresowanych nowymi odbiornikami, a przy tym również wnioskami o rządowy bon będzie rosła. Mogę jednak zapewnić, że producenci i sprzedawcy są gotowi na większe zapotrzebowanie konsumentów na telewizory – zapewnia Michał Kanownik.

Dołącz do dyskusji: Nie działa TVN i Polsat? Północno-zachodnia Polska z nowym standardem nadawania

48 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Wielkopolska
Żółwieniec - mam wrażenie że kompletnie NIC się nie zmieniło. Zero poprawy jakości, zero poprawy sygnału. Po co to było.
odpowiedź
User
Dobre to
TVN i ukryta prawda... nawet pasuje do ogółu 😂
odpowiedź
User
Kasa, Misiu, kasa!
Jakość sygnału naturalnie nie lepsza, niż wcześniej. Za to już niedługo kolejna zmiana standardu nadawania. Ruch w interesie musi być!
odpowiedź