SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

27 czerwca zmiana standardu telewizji naziemnej na Podlasiu

27 czerwca 2022 roku będzie początkiem nowej ery telewizji naziemnej w województwie podlaskim. Instytut Łączności informuje, że od tego dnia naziemne kanały telewizyjne w regionie będzie można oglądać wyłącznie w nowym standardzie DVB-T2/HEVC.

Article

DVB-T, obowiązujący teraz w Polsce standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej,  powoli przechodzi do historii. Już 30 czerwca 2022 roku zastąpiony zostanie przez nowy, ulepszony DVB-T2/HEVC, wprowadzany we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Zmiany rozpoczną się już wczesną wiosną przyszłego roku, pierwsze województwa zaczną odbierać programy w nowej technologii pod koniec marca. W ostatnich czterech regionach kraju, w tym w województwie podlaskim, DVB-T2/HEVC ruszy 27 czerwca 2022 roku.

Zobacz także: Platforma cyfrowa TVP coraz bliżej. Ruszył specjalny portal na temat DVB-T2

Zmiany ważne dla milionów

Zasięg telewizji naziemnej obejmuje całe terytorium Polski, a jej odbiorcami są miliony mieszkańców. Dzięki domowym antenom mają dostęp do ponad 30, w większości bezpłatnych programów polskich nadawców. Widzowie z województwa podlaskiego mogą oglądać teraz następujące kanały pogrupowane w multipleksy (MUX):

multipleks MUX-1 (kanał 43 lub 46 telewizora): TTV, Polo TV, Eska TV, Antena HD, TV Trwam, TVP ABC, Fokus TV, Stopklatka TV

multipleks MUX-2 (kanał 29 lub 49): Polsat, Super Polsat, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6

multipleks MUX-3 (kanał 22 lub 58): TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Info HD, TVP3 (Regionalna), TVP Historia, TVP Sport HD

multipleks MUX-4 (kanał 36 lub 38): kanały płatne oraz niekodowany Wydarzenia 24

multipleks MUX-8 (kanał 7, 8 lub 12): TVP Kultura HD, TVP Rozrywka, Metro, Zoom TV, Nowa TV, Telewizja WP.

Sygnał telewizji naziemnej jest nadawany przez odpowiednio rozmieszczone stacje, wyposażone zazwyczaj w wysoki maszt. Na terenie podlaskiego zasięg telewizji zapewniają przede wszystkim ośrodki w Krynicach koło Białegostoku i na górze Krzemianucha w pobliżu Suwałk.

Od 27 czerwca 2022 roku programy zawarte w multipleksach 1, 2, 3 i 4 będą nadawane już w nowym standardzie DVB-T2/HEVC, MUX-8 ma zostać dostosowany w późniejszym terminie. Warto podkreślić, że zmiana nie będzie obejmowała odbiorców telewizji satelitarnych i abonentów sieci kablowych.

 

Co przyniesie DVB-T2/HEVC?

Zanim w telewizji naziemnej zacznie obowiązywać standard DVB-T2/HEVC, można zapoznać się z jego zaletami już teraz. Na terenie województwa podlaskiego w nowej technologii nadawane są od kilku miesięcy programy testowego multipleksu MUX-5: TVP Dokument HD, TVP Kobieta HD, TVP Kultura HD, TVP Polonia HD i TVP Rozrywka. Dostępne są na kanałach 24 i 35, a dokładny zasięg emisji można sprawdzić na stronie https://emimaps.emitel.pl/.

Czego widzowie mogą spodziewać się po DVB-T2/HEVC? Z pewnością dużo lepszej jakości. Swoje ulubione programy będą mogli zobaczyć w jakości High Definition (HD), a jeśli dysponują odpowiednim odbiornikiem, nawet w Ultra HD (4K). Nowych doznań dostarczać będzie również przestrzenny dźwięk w formacie Dolby AC-4. Nowa technologia pozwoli też na umieszczenie w multipleksach większej liczby kanałów, oferta telewizji naziemnej powinna więc w krótkim czasie znacznie się powiększyć.

Zobacz także: 2,27 mln gospodarstw domowych może stracić dostęp do telewizji. „W kwietniu może dojść do małej katastrofy”

Nowy telewizor lub dekoder?

Wprowadzenie standardu DVB-T2/HEVC to zmiana, za którą będą musiały nadążyć nasze telewizory. Odbiór programów naziemnych po 27 czerwca 2022 r. będzie możliwy tylko za pomocą sprzętu wyposażonego w odpowiedni tuner. Czy oznacza to, że odbiornik będzie trzeba wymienić na nowy? Niekoniecznie.

Wielu producentów już od pewnego czasu oferuje telewizory przystosowane do nowego standardu. W najbliższym czasie mieszkańcy podlaskiego powinni sprawdzić, czy już takiego nie używają. Można to zrobić zaglądając do instrukcji obsługi, w materiałach producenta lub u sprzedawców. Innym sposobem jest przeprowadzenie testu odbioru próbnych programów TVP. Jak to zrobić, wyjaśnia instrukcja na stronie gov.pl/CyfrowaTV.

Co zrobić, jeżeli mamy odbiornik nieprzystosowany do DVB-T2/HEVC? Rozwiązaniem jest zakup dekodera, który po podłączeniu do telewizora pozwoli cieszyć się programami w nowej jakości. Jeśli w najbliższych miesiącach planujemy kupienie nowego sprzętu, warto upewnić się, że spełnia on wymagania wprowadzanego w przyszłym roku standardu. Listę funkcji, jakie powinien posiadać, znajdziemy w specjalnie przygotowanym poradniku.

Zobacz także: Ruszyła kampania społeczna w sprawie DVB-T2/HEVC

Gdzie szukać informacji?

Aby poznać wszystkie szczegóły wprowadzenia DVB-T2/HEVC i dobrze się do niej przygotować warto odwiedzać serwis gov.pl/CyfrowaTV i skorzystać z publikowanych tam materiałów. O nadchodzącej zmianie standardu nadawania przypominać też będą emitowane od niedawna telewizyjne spoty kampanii „Gotowi na DVB-T2?”. Przydatne informacje publikują też na swoich stronach Emitel, UKE i nadawcy telewizyjni.

Dołącz do dyskusji: 27 czerwca zmiana standardu telewizji naziemnej na Podlasiu

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
rycho
Ciekawe jak będą wyglądały multipleksy po przejściu na nowy standard nadawania. Wciąż jest sporo pytań. Czy wszystkie stacje przejdą na HD czy też zwolnią się miejsca na kolejne kanały. Czy z mux 1 i 8 znikną TVP abc, kultura hd i kobieta? Co z multipleksem numer 6?
odpowiedź
User
Leon Zawodowiec
A kiedy ruszy DAB+ dla stacji komercyjnych? Tutaj mamy zastój, brak stacji komercyjnych a stacje Polskiego Radia mają słaby zasięg. Może i w tej kwestii coś zrobi unia? W niemczech dab śmiga aż miło.
odpowiedź
User
widz
Kto odbierze i zutylizuje tyle ton elektrośmieci w postaci starych telewizorów i tunerów DVB-T?
odpowiedź