SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nadawca publiczny chce zmienić decyzję w sprawie DVB-T2

Rai, włoski nadawca publiczny lobbuje w rządzie przesunięcie przejścia jednego z trzech multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2.  Dyrektor generalny firmy Giampaolo Rossi obawia się, że wielu widzów ze starszymi telewizorami czy tunerami, nie obejrzy transmisji z Euro 2024 czy Paryża 2024.

Tunery do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej obsługujące standard DVB-T2/HEVC (fot. Adrian Gąbka)Tunery do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej obsługujące standard DVB-T2/HEVC (fot. Adrian Gąbka)

Włoski minister przedsiębiorczości zdecydował o migracji na DVB-T2 w sierpniu. Do zmiany standardu jednego z multipleksów ma dojść 10 stycznia 2024 roku. Tymczasem z najnowszych badań wynika, że aż 19 mln Włochów, czyli 8,4 mln gospodarstw domowych nie ma urządzeń kompatybilnych z DVB-T2. Tym samym utracą dostęp do stacji z multipleksu, którego obejmie zmiana. Rai stoi przed trudnym wyborem kanałów, które mają wchodzić w skład tego MUX-u. Wskazanie mniej popularnych stacji może zniechęcić widzów do wymiany sprzętu. Wybranie tych chętniej oglądanych wzbudzi kontrowersje.

Wszystkie MUX-y zmienią standard?

Włochy, podobnie jak inne kraje zobowiązały się do zwolnienia pasma 700 MHz na potrzeby operatorów telekomunikacyjnych. Bez utraty jakości obrazu nie mogą zatem emitować wszystkich stacji w starym standardzie. Rai nie wyklucza, że lepszym rozwiązaniem byłaby migracja wszystkich multipleksów jednocześnie do DVB-T2. Wówczas odbiorcy telewizyjni zostaliby zmuszeni do wymiany sprzętów. Włochy nie są jedynym krajem, gdzie przestarzały standard DVB-T jest wciąż wykorzystywany. Tak jest m.in. w Portugalii. Tam jednak z naziemnej telewizji cyfrowej korzysta blisko  5 proc. domostw.

Tylko w Rzymie i okolicach działa 14 multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej. Rai i spółka córka nadawcy Rai Way są operatorami czterech. Kilka miesięcy temu włoskie media spekulowały, że Rai wybierze do zmiany standardu stacje z MUX-A (Rai Movie, Rai Premium, Rai Gulp, Rai YoYo, Rai Storia, Rai Sport+ HD, Rai 3 SD i kanały oraz aplikacje w HbbTV) i MUX-B (Rai 1 SD, Rai 2 SD, Rai Sport+ HD,  Rai Sport, Rai 3 HD, Rai 4, Rai 5, Rai Scuola, RTV San Marino), które trafią na jeden multipleks w nowym standardzie. Zmiany prawdopodobnie nie obejmą Rai MUX R (Rai 1 HD, Rai 2 HD, Rai News 24 i różne wersje Rai 3).

W Polsce niemal wszystkie multipleksy w DVB-T2

W grudniu mieliśmy w naszym kraju do czynienia ze zmianą standardu MUX-3 na DVB-T2. Wówczas obejmował on kanały: TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport i TVP Historia. Teraz dołączyły do nich: TVP ABC i TVP Kultura. Zamiast TVP Info i TVP3 są emitowane duble innych stacji lub powtórki seriali w związku ze zmianami politycznymi w Telewizji Polskiej. Szacuje się, że przed zmianą standardu ponad 200 tys. gospodarstw domowych nie posiadało sprzętów kompatybilnych z DVB-T2/HEVC. Jeśli ich mieszkańcy nie wymienili teraz sprzętów, to mogą odbierać tylko stacje z MUX-8 (Nowa TV, WP, Zoom TV, Metro), nadawane wciąż w starym standardzie. W tym roku nie ma dofinansowania na zakup telewizora lub dekodera.

Większość multipleksów zmieniała standard w pierwszej połowie 2022 roku. Były to: MUX-1 (TTV, Stopklatka, Antena HD, TV Trwam, Fokus TV, Eska TV, Polo TV), MUX-2 (TVN, TVN7, Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, TV Puls, Puls 2), MUX-4 (Wydarzenia 24 i płatny pakiet Polsat Box). MUX-6 od początku jest nadawany w DVB-T2. W jego skład – nie licząc tymczasowych dubli – wchodzą: TVP Nauka, TVP Dokument, TVP Kobieta i TVP Rozrywka. W połowie stycznia po wyłączeniu dubli TVP1, TVP2 na multipleks mają powrócić Alfa TVP, TVP Polonia i Belsat.

MUX-3 miał zmienić standard w zeszłym roku, razem z pozostałymi. Ówczesny minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński zwrócił się jednak do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej o przesunięcie tego terminu w związku z wojną na Ukrainie. MUX-3 towarzyszy bowiem Regionalny System Ostrzegania. Szef UKE Jacek Oko zgodził się na emisję w starym standardzie do końca 2023 roku. Decyzję tę krytykowały stacje komercyjne. Ich zdaniem doszło do faworyzowania TVP przed wyborami parlamentarnymi. Twierdzą, że straciły setki milionów potencjalnych przychodów z powodu utraty widzów ze starszymi sprzętami. 

Dołącz do dyskusji: Nadawca publiczny chce zmienić decyzję w sprawie DVB-T2

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
usero
Moglibyście chociaż sprecyzować w tytule, o którego nadawcę publicznego chodzi.
odpowiedź
User
Manipulacja
Niech Pan Panie G.ąbka się ogarnie i przestanie manipulować tytułami artykułów i usuwać komentarze. Sądzie Pan, że nadal pracuje w portalu TVP Info ? I wszelkie manipulacje są usprawiedliwione, aby tylko się klikało. Umyślnie zataił Pan informację, iż chodzi o włoskiego nadawcę, a nie polskiego.
odpowiedź
User
Manipulant
Cwaniak-autor dodał swoje prawdziwe nazwisko do listy słów zakazanych w komentarzach. Żałosne.
Tak wstydzi się Pan tych swoich clickbaitów?
Propagandzista TVP Info zawsze pozostanie propagandzistą.
odpowiedź