SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Były dyrektor z Huawei oskarżony o szpiegostwo ponownie zatrzymany

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego ponownie zatrzymała Weijinga Wanga, byłego dyrektora telekomunikacyjnego giganta Huawei oskarżonego o szpiegostwo na rzecz Chin - dowiedziała się PAP od rzecznika prasowego ministra koordynatora służb specjalnych Stanisława Żaryna.

Article

Wang (zgadza się na podanie nazwiska - red.) został w czerwcu br. decyzją warszawskiego sądu okręgowego zwolniony z aresztu, w którym przebywał od stycznia 2019 r. Po zaskarżeniu tej decyzji przez prokuraturę sąd zdecydował o ponownym umieszczeniu Wanga w areszcie.

Proces w sprawie szpiegostwa z udziałem Wanga toczy się przed Sądem Okręgowym w Warszawie od czerwca. Obok niego na ławie oskarżonych zasiadł też były pracownik ABW Piotr D. Grozi im do 15 lat więzienia. Sprawa rozpatrywana jest jednak za zamkniętymi drzwiami.

Oskarżenie o szpiegostwo

Mężczyźni zostali zatrzymani przez ABW w styczniu 2019 r. Po sześciu miesiącach Piotr D. wpłacił 120 tys. zł poręczenia majątkowego i został zwolniony z aresztu. Weijing Wang, używający w Polsce imienia Stanisław, nadal przebywa w areszcie. Do sądu przybył w asyście policji.

Prokuratura nie informowała o szczegółach prowadzonego w tej sprawie śledztwa. Większość materiałów z uwagi na interes państwa pozostaje niejawna. W obszernym akcie oskarżenia zarzucono zatrzymanym udział w działalności wywiadu Chińskiej Republiki Ludowej i prowadzenie działalności szpiegowskiej na szkodę interesów Polski. Grozi im za to od 3 do 15 lat pozbawienia wolności.

Według prokuratury Weijing Wang, działał na rzecz obcego wywiadu i przekazywał informacje, które mogły wyrządzić szkodę państwu polskiemu. Z kolei Piotra D. śledczy oskarżyli o działanie w celu osiągnięcia korzyści majątkowej w działalności obcego wywiadu i przekazywanie poufnych informacji, które mogły wyrządzić szkodę Polsce.

Wang był jednym z dyrektorów polskiego oddziału Huawei. Po jego zatrzymaniu koncern poinformował, że zwolnił go z pracy. W oświadczeniu wydanym po jego zatrzymaniu Chińczyk zapewnił, że jest niewinny, a postawiony mu zarzut jest bezpodstawny i krzywdzący. Jak przekazał, mieszka w Polsce od kilkunastu lat, tu ożenił się i urodził mu się syn.

Z kolei zatrzymany Piotr D. pełnił funkcję wiceszefa departamentu bezpieczeństwa teleinformatycznego i doradcy ds. teleinformatycznych szefa ABW. Brał również udział we wdrażaniu pilotażowego systemu lokalizacji numerów alarmowych, zintegrowanego systemu m.in. na potrzeby wizyty w Polsce papieża oraz systemu łączności specjalnej przed prezydencją Polski w UE.

Jako pierwszy informację o ponownym aresztowaniu Wanga podał portal TVP Info.

Dołącz do dyskusji: Były dyrektor z Huawei oskarżony o szpiegostwo ponownie zatrzymany

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl