SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dzieci lubią komórki

Ponad 66% dzieci w wieku od 7 do 14 lat używa telefonów komórkowych, najchętniej aparatów Nokia i operatora Heyah

Badanie przeprowadzone przez Instytut ARC Rynek i Opinia we współpracy z Fox Kids Polska i SFeRa modern media solutions i pokazało, że ponad 66% dzieci w wieku od 7 do 14 lat używa telefonów komórkowych, a tylko jedna czwarta młodych respondentów z nich nie korzysta.

Obecnie, najmłodsi klienci to segment rynku o wielkim i wciąż rosnącym potencjale - mówi Piotr Czyżewski, dyrektor do spraw badań w ARC Rynek i Opinia - jest więc o co walczyć. Producenci telefonów dostrzegli ten fakt już jakiś czas temu, jednak operatorzy komórkowi dopiero zaczynają kierować swoją ofertę do tego segmentu rynku.

Telefony komórkowe stały się artykułem codziennego użytku, także dla dzieci. Używają ich na co dzień i są to zazwyczaj ich własne aparaty lub telefony rodziców. Ponad 68% dzieci używających telefonów komórkowych, zapytane o to, z czyjego aparatu dzwoni najczęściej, odpowiedziało, że ze swojego. Znacznie mniej - bo  30% dzieci - najczęściej używa telefonu komórkowego rodziców.

Znakomita większość respondentów - (ponad 86 %), niezależnie czy z telefonu komórkowego korzystają czy też nie, zadeklarowała chęć posiadania własnego, nowego telefonu. Tylko niewiele ponad 9% ankietowanych dzieci nie chciałaby mieć własnego telefonu.

Ponad 78% młodych respondentów zadeklarowało, że w ciągu ostatniego miesiąca chociaż raz używało telefonu komórkowego. Jeszcze więcej badanych dzieci - ponad 81% - w ciągu ostatniego miesiąca wysłała chociaż jednego SMS - a tylko 19 % respondentów z telefonu komórkowego w ostatnim miesiącu nie skorzystało.

Do czego, oprócz dzwonienia, dzieci używają telefonu komórkowego? Zdecydowana większość - aż 80 % wysyła sms - y. Popularne jest też ściąganie dzwonków - robi to prawie 35% młodych użytkowników telefonów, oraz ściąganie logo i obrazków - do tego wykorzystuje telefon prawie 25% badanych.

Ponad 71% dzieci, które korzystają z telefonii komórkowej, ma swój własny telefon. Tylko niewiele ponad 27% własnego aparatu jeszcze nie ma. Te z dzieci, które mają już telefon komórkowy przywiązują dużą wagę do jego marki. Tylko pół procenta badanych respondentów nie zna firmy, która wyprodukowała jego telefon.

Największą popularnością wśród młodych posiadaczy telefonów komórkowych cieszy się Nokia - aparat tej marki ma ponad 43% badanych dzieci. Na drugim miejscu są telefony wyprodukowane przez Siemens'a - ma je ponad 16% badanych. Na trzecim miejscu plasuje się
Motorola - z której telefonów korzysta ponad 11% ankietowanych dzieci. Telefony Alcatela wskazało ponad 5% badanych.
 
Wśród dzieci, które chciałyby mieć nowy telefon tylko niespełna 3% nie wie jakiej miałby on być marki. Ponad 53%  ankietowanych wybrałoby Nokię. Drugą pod względem popularności marką jest Siemens  - wskazało go ponad 12 % badanych, na trzecim miejscu plasuje się Sony Ericsson - prawie 10% wskazań, a niewiele za nim Motorola którą wybrałoby 9% młodych respondentów.

Marki telefonów są dzieciom bardzo dobrze znane, o czym świadczy fakt, że tylko 2,5% respondentów nie umiało wymienić żadnej firmy produkującej telefony komórkowe. Ponad 95% wszystkich uczestników badania słyszało o firmie Nokia, ponad 87% respondentów wymieniło markę Motorola, a niewiele mniej bo ponad 86% markę Siemens.

A która z marek telefonów jest uważana przez dzieci za najfajniejszą? Niekwestionowanym zwycięzcą jest po raz kolejny Nokia, która zdobyła uznanie ponad 82% respondentów. Siemens jest uważany za najfajniejszą markę przez ponad 42% dzieci, a Motorola przez prawie 39%. Sympatią prawie 33% ankietowanych dzieci cieszą się telefony marki Sony Ericsson.

Dzieci doskonale orientują się w markach telefonów i produktach z nimi związanych. Wiedzą czego używają i co jest na czasie. Mają też sprecyzowane preferencje i oczekiwania co do marek których chciałyby używać w przyszłości. Wśród nich bezkonkurencyjna jest Nokia, drugą grupę pod względem popularności tworzą Siemens, Sony Ericsson i Motorola. Zaskoczeniem może być dość słaba pozycja Alcatel'a, który obecnie jest jednym z najczęściej używanych aparatów, natomiast jeśli chodzi o sympatię młodych użytkowników i chęć używania go w przyszłości, znajduje się  daleko poza czołówką. - mówi Piotr Czyżewski.

Jeżeli chodzi o sieci telefonów komórkowych, to tu również dzieci mają zdecydowane preferencje- zdania na ten temat nie ma tylko 6,5% pytanych. Na pytanie o to, która sieć najbardziej lubią odpowiadają, że Heyah, którą za najfajniejszą uważa ponad 21% ankietowanych. Dotychczas niezagrożona Idea przesunęła się na drugie miejsce -wskazało ją ponad 19% dzieci, a trzecie Era Tak Tak - którą preferuje ponad 14% respondentów. Sieć Plus GSM przypadła do gustu prawie 10% ankietowanych.

Heyah okazała się najbardziej spektakularnym sukcesem ostatniego czasu. Po kilku tygodniach kampanii wprowadzającej produkt na rynek udało się jej zbudować świadomość marki na poziomie 82%  oraz zająć pierwsze miejsce wśród sieci najbardziej lubianych przez dzieci  - komentuje Piotr Czyżewski. 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Dzieci lubią komórki

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl