SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dziedziczenie długu - pół roku na podjęcie decyzji

Dziedziczenie długu może być sporym zaskoczeniem zwłaszcza w chwili utraty bliskiej osoby. Od daty śmierci bliskiej osoby każdy spadkobierca ma 6 miesięcy na podjęcie decyzji o przyjęciu lub odrzuceniu spadku.

fot. Shutterstock.comArticle

Kwestię tę regulują zapisy Kodeksu cywilnego dotyczące dziedziczenia majątku. Spadkobierca może przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi, przyjąć spadek z ograniczeniem odpowiedzialności (tzw. przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), bądź też spadek odrzucić.

Jeśli spadkobierca przyjmie spadek z dobrodziejstwem inwentarza, jego odpowiedzialność za długi zmarłej osoby jest ograniczona i nie może przekroczyć wartości przejętego majątku. Przykładowo, gdy wartość majątku wynosi 50 tys. zł, a spadkodawca był zadłużony na 80 tys. zł, to spadkobierca spłaca dług w wysokości 50 tys. zł.

Oświadczenie dotyczące przyjęcia lub odrzucenia spadku należy złożyć w sądzie bądź u notariusza. U notariusza sprawę można załatwić od ręki. Postępowanie w sądzie trwa dłużej, ale jego koszty są niższe. Jeśli spadkobierca w ciągu 6 miesięcy nie złoży żadnego oświadczenia w tej kwestii, to zgodnie z przepisami prawa, uznaje się, że spadek został przyjęty z dobrodziejstwem inwentarza.

Jeśli wiemy, że zadłużenie obsługiwała firma windykacyjna, warto się z nią skontaktować i dostarczyć niezbędne dokumenty, takie jak odpis notarialnego poświadczenia dziedziczenia spadku czy postanowienia o jego nabyciu.

Podczas 6 miesięcy, które spadkobierca ma na złożenie oświadczenia w sądzie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku, zadłużenie nie wzrasta. Od daty śmierci spadkodawcy do długu nie są już doliczane żadne odsetki. To oznacza, że w momencie decyzji o przystąpieniu do zadłużenia kwota do spłaty jest obliczona na dzień zgonu osoby, która była zadłużona.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Dziedziczenie długu - pół roku na podjęcie decyzji

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jolek
Decyzja jest trudna, bo skąd wiadomo jakie będą długi albo faktyczny majątek?? Szukałem w necie info, jak sprawdzić majątek osoby zmarłej i natrafiłem na www.jakispadek.pl Nie wiem czy z nich skorzystać, choć zakres informacji i ceny nie są wysokie. To jedyna opcja w zasadzie jeśli chodzi o wiedzę o zmarłej osobie.
odpowiedź