SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dzień Polski w Cannes

Od roku Polski Instytut Sztuki Filmowej reprezentuje polską kinematografię na najważniejszym na świecie festiwalu filmowym w Cannes.

Podczas tegorocznego jubileuszowego, już 60., festiwalu Polska zaproszona została do pozakonkursowej sekcji "Tous les cinemas du monde", która prezentuje kinematografie różnych krajów świata. 22 maja w ramach Dnia Polskiego odbędą się pokazy ośmiu polskich filmów: fabularnych, dokumentalnych i krótkometrażowych.

Filmy fabularne:
1. "Chaos" reż. Xawery Żuławski
2. "Co słonko widziało" reż. Michał Rosa
3. "Palimpsest" reż. Konrad Niewolski
 
Filmy krótkometrażowe:
4. "Melodramat" reż. Filip Marczewski
5. "Kilka fotografii" reż. Marcin Pieczonka
6. "Fabryka" reż. Maciej Adamek
7. "Emilka płacze" reż. Rafał Kapeliński

Filmy dokumentalne:
8. "Nasiona" reż. Wojciech Kasperski

Reżyserzy wszystkich filmów wezmą udział w dyskusji panelowej dotyczącej polskiego kina w dniu 22 maja.

Kolejnym mocnym polskim akcentem będzie projekcja filmu "Kanał" Andrzeja Wajdy z okazji jubileuszu 50-lecia otrzymania przez reżysera Nagrody Specjalnej Jury na 10. Festiwalu w Cannes. Pokaz filmu w obecności reżysera odbędzie się 21 maja - na potrzeby tej projekcji PISF odrestaurował kopię filmu "Kanał".

W konkursie filmów animowanych znajdzie się polski film "Arka" w reżyserii Grzegorza Jonkajtysa oraz Marcina Kobyleckiego.

W programie sekcji Cinefondation prezentującej filmy krótkie studentów szkół filmowych znalazł się film "Goyta" w reżyserii Joanny Jurewicz, absolwentki nowojorskiej szkoły filmowej (NYU) - w jednej z głównych ról występuje Agnieszka Podsiadlik.

Polski Instytut Sztuki Filmowej podczas tegorocznego festiwalu przewiduje szereg działań promujących polską kinematografię, w tym:

- organizację Dnia Polskiego 22 maja w festiwalowej sekcji "Tous les Cinemas du Monde" (organizacja pokazów filmowych, spotkań z polskimi twórcami)

-promocję katalogu "New Polish Films 2007" zawierającego kompletny spis filmów oraz dane dotyczące bieżącej produkcji polskich filmów oraz dane rynku filmowego w Polsce

-promocję "Polish Film Guide", profesjonalnie przygotowanego wydawnictwa, które powstało z inicjatywy i pod opieką merytoryczną PISF, przewodnik zawiera pełne kompendium wiedzy na temat przemysłu filmowego w kraju i powiązanych z nim zagadnień z zakresu turystyki, biznesu, gospodarki, przewodnik ma pomóc i zachęcić zagranicznych inwestorów, którzy chcą zrealizować film na terenie Polski przy współudziale polskich koproducentów i z polskim filmowcami

-promocję polskich filmów i twórców, którzy reprezentować będą Polskę na Festiwalu

-ogłoszenia reklamowe w festiwalowym katalogu Market Guide, oraz w branżowej prasie międzynarodowej: Variety, Hollywood Reporter, Screen International.

W programie European Film Promotion, Producers on the Move adresowanym do młodych producentów, weźmie udział Piotr Mularuk, który jest polskim producentem "Straży nocnej" Petera Greenewaya. Projekt ma na celu promocję europejskich producentów i stworzenie sieci wzajemnej współpracy w przyszłości.

Celem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej podczas Festiwalu jest nowoczesna promocja polskiego przemysłu filmowego, nie odbiegająca od europejskich standardów. Dlatego wzorem wiodących światowych firm PISF stworzy w Cannes Polskie Stoisko (Polish Cinema National Stand), na którym obecne będą firmy reprezentujące polski przemysł filmowy. Polskie Stoisko znajdować się będzie na najbardziej znanej ulicy Cannes, La Croisette, w bezpośrednim sąsiedztwie Pałacu Festiwalowego. Współgospodarzami Stoiska są:

- producenci filmowi: Bow and Axe Entertainment, Gremi Film Production, Opus Film, Studio Filmowe Kalejdoskop, Studio Filmowe Perspektywa, Studio Filmowe Projektor,

- producenci i dystrybutorzy: SPI International Polska, Vision Film Distribution Company,

- The Chimney Pot - firma usług postprodukcyjnych,

- Salans - kancelaria prawnicza.

Współorganizatorem Polskiego Stoiska jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Dzień Polski w Cannes

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl