SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dziennikarz białoruskiego Radia Swaboda skazany na 1,5 roku kolonii karnej za protesty po wyborach

Aleh Hruzdziłowicz, dziennikarz Radia Swaboda (Radio Wolna Europa), która jest zablokowana na Białorusi, został skazany na 1,5 roku kolonii karnej za „udział w zamieszkach”. To kolejny reporter skazany w związku z protestami przeciwko sfałszowaniu wyborów w 2020 roku.

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka, fot. youtubeArticle

O skazaniu Hruzdziłowicza poinformował w czwartek portal Nasza Niwa, który również jest zablokowany na Białorusi. Zasądzono mu również grzywnę w wysokości 56 tys. rubli białoruskich (ok. 80 tys. zł).

63-letniego dziennikarza skazano za relacjonowanie protestów. Według śledczych pracując podczas protestów po tym, jak odebrano mu akredytację, Hruzdziłowicz „brał udział w nielegalnej akcji”. Od grudnia ubiegłego roku dziennikarz przebywał w mińskim areszcie Waładarka. Proces rozpoczął się 2 marca.

Radio Swaboda (białoruska redakcja Radia Wolna Europa) do lata 2021 roku, gdy na Białorusi odbyły się nieuznane przez Zachód wybory prezydenckie, było jednym z czołowych białoruskojęzycznych mediów w tym kraju. Praca redakcji jest finansowana przez Kongres USA. Po wyborach dostęp do portali mediów niezależnych został zablokowany, a ich treści uznano za ekstremistyczne. Oznacza to, że za ich rozpowszechnianie grozi odpowiedzialność administracyjna – kara grzywny lub aresztu.

Dziennikarze i blogerzy skazani na więzienie za protesty

W lutym ub.r. sąd w Mińsku skazał dziennikarki telewizji Biełsat Kaciarynę Andrejewą i Darię Czulcową na dwa lata więzienia w kolonii karnej za „organizację zamieszek”. Reporterki zostały ukarane za prowadzenie relacji internetowej z mitingu. Ich proces uznano za polityczny.

- To czarny dzień dla Biełsatu, białoruskiego dziennikarstwa i Białorusi - skomentowała Agnieszka Romaszewska-Guzy, szefowa Biełsatu.

W kwietniu ub.r. sąd w Mohylewie na wschodzie Białorusi skazał dwóch opozycyjnych blogerów z Brześcia na kary po trzy lata więzienia. Proces odbywał się w większości bez udziału oskarżonych. Według władz ich publikacje przyczyniły się do protestów w kraju.

Z kolei dziennikarka niezależnego białoruskiego portalu TUT.by Kaciaryna Barysewicz spędziła sześć miesięcy więzienia za „ujawnienie tajemnicy lekarskiej”. Skazano ją za artykuł o pobitym na śmierć opozycyjnym aktywiście Ramanie Bandarence.

Dołącz do dyskusji: Dziennikarz białoruskiego Radia Swaboda skazany na 1,5 roku kolonii karnej za protesty po wyborach

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl