SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dziennikarz ma sprawę o wykroczenie po zadaniu pytań prokuratorom, RPO chce od nich wyjaśnień

Dziennikarz Regionalnej Telewizji Opolskie pytał prokuraturze w Nysie o odmowę wszczęcia dochodzenia w sprawie lokalnych polityków. W konsekwencji prokurator wytoczył mu sprawę o zakłócenie spokoju. O wyjaśnienia poprosił prokuraturę Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich, fot. materiały prasoweArticle

24 września dziennikarz Regionalnej Telewizji Opolskie przyszedł do Prokuratury Rejonowej w Nysie, żeby dowiedzieć się, jakie były powody odmowy wszczęcia postępowania w sprawie trzech lokalnych polityków. O tym, co zaszło w prokuraturze, poinformował dyrektor stacji w piśmie skierowanych do Rzecznika Praw Obywatelskich.

- Zamiast odpowiedzi, jeden z prokuratorów - naruszając nietykalność cielesną dziennikarza - próbował wypchnąć go z ogólnodostępnego pomieszczenia. Następnie prokurator rejonowy, który był proszony o wypowiedź przed kamerą, zagroził wezwaniem policji, powołując się na art 51 §1 Kodeksu wykroczeń. Nakazał mu opuszczenie budynku - opisano w komunikacie RPO.

Po skardze jednego z prokuratorów postępowanie o wykroczenie przeciwko dziennikarzowi podjęła Komenda Powiatowa Policji w Nysie. Zgodnie z art. 51 Kodeksu wykroczeń karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny podlega, kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym. Skarżący się szef dziennikarza argumentuje, że doszło w tym przypadku do nadużycia władzy i próby stłumienia krytyki prasowej.

Rzecznik Praw Obywatelskich poprosił o wyjaśnienia szefa nyskiej prokuratury. - W ocenie Rzecznika opisane działania prokuratury mogą budzić wątpliwości z punktu widzenia standardów konstytucyjnych i europejskich w kwestii wolności słowa i zadań mediów, zwłaszcza pod względem adekwatności i proporcjonalności reakcji prokuratury. Zbieranie informacji o postępowaniu toczącym się w prokuraturze i udostępnianie ich opinii publicznej jest prawem i obowiązkiem dziennikarzy - czytamy w komunikacie RPO.

Adam Bodnar podkreśla, że dziennikarze pełnią w społeczeństwie rolę sygnalistów, a ich praca ma kluczowe znaczenie dla ochrony wolności słowa. - Działania prokuratury w tej sprawie mogą być odbierane jako zmierzające do wywołania „efektu mrożącego”. W ocenie Rzecznika działania organów ścigania w związku z obowiązkami dziennikarzy i ich materiałami o osobach pełniących funkcje publiczne powinny być podejmowane ze szczególną rozwagą. Współpraca z mediami jest obowiązkiem prokuratury jako organu władzy publicznej - ocenia Bodnar.

RPO chce dowiedzieć się od prokuratora rejonowego, jakie były okoliczności podjęcia interwencji przez podległych mu prokuratorów, a także wiedzieć, czy i jakie zarzuty postawiono dziennikarzowi.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Dziennikarz ma sprawę o wykroczenie po zadaniu pytań prokuratorom, RPO chce od nich wyjaśnień

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tru
Słuszna reakcja Bodnara ale panie Rzeczniku czy w sprawie dziennikarza któremu grozą więzieniem za pokazanie Dulkiewicz z wódką i ochroną też pan tak powalczy?
odpowiedź