SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dziennikarze śledczy uruchamiają międzynarodowy projekt Vsquare

Dziennikarze śledczy z Polski, Węgier, Czech i Słowacji rozpoczynają współpracę w ramach platformy Vsquare.org. Koordynatorem i pomysłodawcą projektu jest polska Fundacja Reporterów.

Wojciech Cieśla, fot. youtubeArticle

Zespół VSquare tworzą dziennikarze z węgierskich organizacji pozarządowych Atlatszo.hu oraz Index.hu, Czeskiego Centrum Dziennikarstwa Śledczego, słowackiego Mono.sk i polskiej Fundacji Reporterów, która wraz ze startem projektu poszerza profil swojej działalności.

- Dziennikarstwo śledcze jest zagrożone, coraz częściej nie ma na nie czasu, a klikalność w mediach wygrywa z jakością. Do tego klimat polityczny i biznesowy staje się dla tego gatunku coraz bardziej niekorzystny - mówi Wojciech Cieśla, dziennikarz "Newsweeka" i prezes Fundacji Reporterów.

Cieśla dodaje, że głównym celem powstania inicjatywy jest tworzenie wysokiej jakości materiałów dziennikarskich.

- Chcemy stworzyć miejsce, w którym skupimy się na relacjonowaniu rzeczy ważnych, które mają wpływ na rzeczywistość. Z naszego punktu widzenia można to robić tylko poprzez zweryfikowane informacje, wysokiej jakości raporty śledcze i analizy, oraz przez promowanie takiego dziennikarstwa jako dobra publicznego. Chcemy współpracować z naszymi kolegami w regionie i pielęgnować dziennikarstwo śledcze w Polsce - komentuje prezes Fundacji Reporterów.

Serwis Vsquare.org jest prowadzony po angielsku, w tym języku również dziennikarze ze sobą współpracują. Pierwszy raport, którego kolejne części publikowane będą przez kilka tygodni (nowe teksty mają się pojawiać co tydzień) opisuje rosyjskie wpływy w krajach Grupy Wyszehradzkiej.

Dziennikarze za pracę w Vsquare nie pobierają wynagrodzenia. Zespół tworzą Pavla Holcova i Steffi Cerna (Czechy), Anita Komuves i Szabolcs Panyi (Węgry), Nikola Bajanova (Słowacja), a w Polsce Paweł Reszka, Edyta Żemła, Anna Gielewska, Konrad Szczygieł, Patryk Szczepaniak, Wojciech Grzędziński i Wojciech Cieśla. Projekt powstał dzięki wsparciu National Endowment for Democracy.

- Stawiamy na współpracę dziennikarzy z regionu wyszehradzkiego, bo sporo zjawisk, które zachodzą w naszych krajach, ma wiele wspólnych mianowników i dzieje się według konkretnych wzorców. Dotychczas taka współpraca właściwie nie istniała - mówi Anna Gielewska, dziennikarka "Wprost" i wiceprezes Fundacji Reporterów.

Razem z platformą VSquare rusza też nowa odsłona działalności Fundacji Reporterów, w tym jej strona internetowa. Fundację w 2010 r. założyli Paweł Reszka, Wojciech Cieśla, Michał Majewski i Roman Daszczyński, żeby pomagać finansowo dziennikarzom na Wschodzie. Przez kilka lat fundacja szkoliła dziennikarzy, głównie z Ukrainy.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Dziennikarze śledczy uruchamiają międzynarodowy projekt Vsquare

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Patryk
Niezły skład, brawo. Powodzenia, bardzo potrzeba takich inicjatyw.
odpowiedź
User
Ania
Powodzenia!
odpowiedź
User
aZaliż
Niech zgadnę - ich plan przewiduje, że będą prosili czytelników o wsparcie finansowe dla umierającego zawodu.
odpowiedź