SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Startuje 9. edycja programu "Z Kujawskim pomagamy pszczołom"

W ramach akcji "Z Kujawskim pomagamy pszczołom" marka oleju Kujawski (ZT Kruszwica) zaprasza do sadzenia kwiatów bogatych w nektar i pyłek. To już dziewiąta edycja akcji, której celem jest posadzenie miliona kwiatów.

Article

Do sadzenia kwiatów organizatorzy zapraszają samorządy, stowarzyszenia, firmy, a także osoby prywatne. Aby włączyć się w realizację celu wystarczy zgłosić posadzone kwiaty na stronie programu Pomagamy Pszczolom.pl.

– Gdy 9 lat temu uruchamialiśmy program, nasze działania koncentrowały się na edukowaniu o roli pszczół i licznych zagrożeniach dla ich przetrwania. Od czterech lat angażujemy do konkretnych działań i chcemy wywołać u każdego poczucie sprawczości – mówi Beata Klassek, koordynator programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

W Polsce żyje około 470 gatunków pszczół. Poza pszczołą miodną są to także gatunki wolnożyjące, takie jak trzmiele, murarki, lepiarki, pszczolinki czy obrostki. Pszczoły te zapylają rośliny z często większą efektywnością niż pszczoła miodna, osiedlają się w norkach w ziemi, zagłębieniach murów, słomianych strzechach czy dzikich zakątkach parków.

Populacja pszczół spada

Naukowcy alarmują - liczebność pszczół maleje na całym świecie. Jedną z głównych przyczyn zjawiska jest brak odpowiedniego dla nich pożywienia. Spadek liczebności owadów zapylających jest niebezpieczny dla rodzimej przyrody i  gospodarki. Od zapylania przez pszczoły zależy produkcja 1/3 żywności, w tym wiele odmian owoców oraz ponad 4000 odmian warzyw.

Dotychczas w ramach programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom",  w całej Polsce powstało m.in. 70 tysięcy Miejsc Przyjaznych Pszczołom, a w ciągu ostatnich dwóch lat prawie 250 samorządów podpisało Manifest Gminy Przyjaznej Pszczołom. Ponadto zainicjowano program edukacyjny Akademia Przyjaciół Pszczół, w którym tylko w ostatnich dwóch edycjach udział wzięło ponad 5000 uczniów, realizując niemal 30 tysięcy zadań przyrodniczych.

Dołącz do dyskusji: Startuje 9. edycja programu "Z Kujawskim pomagamy pszczołom"

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl