SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Earth Observation Programme Board ESA wyśle dwa nowe satelity Scout

W misjach NanoMagSat i Tango, ESA rozpoczęła budowę nowych satelitów typu Scout. Będą mierzyły pole magnetyczne Ziemi i emisję gazów cieplarnianych.

fot. Shutterstock.comfot. Shutterstock.com

Earth Observation Programme Board ESA podjęła decyzję o zbudowaniu dwóch nowych satelitów Scout. To niewielkie urządzenia, które oprócz głównego zadania, mają wnosić wartość dodaną - głównie w postaci miniaturyzacji znanych technologii kosmicznych czy demonstracji nowych technik obserwacyjnych. Misja taka nie może przy tym kosztować więcej niż 35 mln euro, a od rozpoczęcia budowy do startu nie może upłynąć więcej niż trzy lata.

Wcześniej rozpoczęła się budowa dwóch satelitów tego rodzaju – HydroGNSS, przeznaczonych do pomiaru zmian klimatycznych i wilgotności gleby.

Jak podaje ESA, budowę NanoMagSat i Tango zaproponowano już przed kilkoma laty, ale wtedy eksperci uznali, że niezbędna technologia nie jest jeszcze wystarczająco dojrzała.

„Bardzo nas cieszy, że możemy dodać dwa nowe satelity Scout do naszego portfolio misji obserwacji Ziemi. Te niewielkie misje naukowe doskonale uzupełniają bardziej tradycyjne, obecne i przyszłe misje Earth Explorer i z pewnością przyniosą ekscytujące korzyści dla nauk o Ziemi oraz dla społeczeństwa” – powiedziała Simonetta Cheli, dyrektor Earth Observation Programmes w ESA.

W NanoMagSat na orbitę polecą 3, wysłane co 9 miesięcy satelity mierzące pole magnetyczne planety oraz obserwujące zjawiska zachodzące w jonosferze. Ważące 24 kg urządzenia pozwolą na lepsze zrozumienie zjawisk zachodzących w polu magnetycznym, roli Słońca w jego dynamice oraz całego systemu atmosfera-jonosfera-magnetosfera.

Warto zaznaczyć, że pole magnetyczne i powstające w nim prądy mają kolosalne znaczenie dla dzisiejszej cywilizacji technologicznej. Uzyskane z satelity dane pozwolą lepiej przewidywać kosmiczną pogodę i udoskonalić tak różne technologie, jak urządzenia nawigacyjne, smartfony czy prowadzenie kierunkowych odwiertów w ziemi.

Misja Tango uzupełni natomiast pomiary metanu i dwutlenku azotu, prowadzone przez działającego już satelitę Copernicus Sentinel-5P oraz przygotowywany instrument Copernicus Carbon Dioxide Monitoring – podaje ESA. Dwa wysłane w ramach tej misji satelity będą monitorowały od 150 do 300 obiektów przemysłowych i elektrowni, dostarczając dokładnych danych na temat emisji wspomnianych gazów.