SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

EBOR zainwestuje 200 mln euro w spółkę Zygmunta Solorza-Żaka

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) zdecydował o zainwestowaniu 200 mln euro w spółkę Metelem Holding, która przejmie operatora mobilnej sieci Plus Polkomtela. EBOR obejmie 16,2 proc. akcji Metelem, którego głównym udziałowcem pozostanie Zygmunt Solorz-Żak.

fot. PAP

fot. PAP

"EBOR wesprze proces prywatyzacji i zwiększenia konkurencji w polskim sektorze telekomunikacyjnym poprzez inwestycję kapitałową o wartości 200 mln euro w spółkę Metelem Holding. Transakcja, największa inwestycja tego rodzaju EBOR w Polsce, pomoże w przejęciu wiodącego operatora telefonii komórkowej w kraju" - czytamy w komunikacie.

Wartość transakcji przejęcia Polkomtela wyniesie 18,1 mld zł. Solorz-Żak zapłaci 15,1 mld zł i przejmie wierzytelności Polkomtela, obecni akcjonariusze otrzymają też dywidendę ze spółki. Akcje sprzedają obecni udziałowcy: KGHM, PGE, PKN Orlen, Węglokoks oraz Vodafone.

Finansowanie przez EBOR ma zostać również wykorzystane na budowę sieci komórkowej nowej generacji.

"Jesteśmy zadowoleni, że możemy kontynuować współpracę z panem Zygmuntem Solorzem-Żakiem na tym nowym polu. Wsparcie prywatyzacji jest jednym z priorytetów EBOR w obecnej sytuacji gospodarczej w Polsce" - powiedział dyrektor zarządzający EBOR ds. przemysłu, handlu i przemysłu rolnego Alain Pilloux.

"Udział tak ważnej i szanowanej instytucji finansowej w transakcji przejęcia Polkomtela oznacza dodatkowe, solidne i stabilne finansowanie transakcji. Mocno wierzę, że zaangażowanie EBOR w akcjonariat Polkomtela potwierdza stabilność transakcji i wesprze nas projekt budowy sieci nowej generacji" - powiedział Solorz-Żak.

Do tej pory EBOR zainwestował w Polsce ponad 5 mld euro w ponad 280 projektów w różnych dziedzinach gospodarki.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: EBOR zainwestuje 200 mln euro w spółkę Zygmunta Solorza-Żaka

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Kwazar
Ciekawe jak długo, jakie czyje wpływy czy słuzby bedą blowować poprzez UOiKK transakcje Poskiego inwestora. Pewnie jak T mobile i Orange nadrobią zapóxnienia we wdrażaniu LTE, Kompromitacja i skandal.
8 8
odpowiedź
User
Bruno
Krok...do zakochania?
8 8
odpowiedź