SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

eDonkey przed Kazaa

Prowadzona przez australijską firmę Sharman Networks Kazaa nie jest już najpopularniejszą siecią p2p na świecie

Z danych agencji, monitorujących natężenie ruchu w Internecie, wynika, że we wrześniu główny rywal tej sieci – eDonkey odnotował wyższą średnią liczbę użytkowników dziennie (2,54 miliona) niż Kazaa (2,48 miliona). Istotny odpływ internautów z Kazaa rozpoczął się rok temu, wraz z nasileniem się pozwów wnoszonych przez RIAA przeciwko użytkownikom tej sieci, wymieniającym się plikami muzycznymi. Jednak wielu komentatorów wskazuje na fakt, iż o ile początkowo rzeczywiście sieci p2p służyły przede wszystkim dzieleniu się muzyką, o tyle obecnie coraz więcej osób wykorzystuje je głównie do ściągania filmów. Pod tym względem eDonkey ma wyraźną przewagę pod względem oprogramowania ułatwiającego sprawne przesyłanie dużych plików.

 Tymczasem Kazaa pozostaje w tyle za konkurencją – jej bazowa technologia nie podlegała istotnym zmianom przez ostatnich kilka lat. Część analityków wskazuje też na dużą popularność technologii BitTorrent – według danych agencji CacheLogic już zeszłego lata korzystało z niej więcej internautów niż z Kazaa, w tym przypadku jednak trudniejsze jest dokładne oszacowanie natężenia ruchu w sieci.

enter

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: eDonkey przed Kazaa

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl