SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ekipa bliżej giełdy. Ma plan połączenia z BBI, została wyceniona na 252 mln zł

Ekipa Holding podpisała plan połączenia z notowanym na bocznym rynku warszawskiej giełdy Beskidzkim Biurem Inwestycyjnym. Została wyceniona na 252,25 mln zł.

Twórcy youtube'owej EkipyArticle

W komunikacie giełdowym Beskidzkiego Biura Inwestycyjnego podano, że w ramach ustalonego planu firma przejmie Ekipę Holding, a następnie przyjmie jej nazwę.

Wyliczono, że do Ekipy Holding należą spółki Ekipa Management, Ekipatonosi, Pigeon Pictures, Ekipa Games i Ekipa Investments ASI.

Połączenie nastąpi poprzez emisję 36,707 mln nowych akcji Beskidzkiego Biura Inwestycyjnego w cenie 6,87 zł za sztukę. Walory zostaną objęte przez obecnym akcjonariuszy Ekipy Holding. W efekcie kapitał zakładowy BBI wzrośnie z 409,95 tys. zł do 4,08 mln zł.

- Połączenie nastąpi na podstawie przepisów k.s.h., dotyczących połączenia spółek kapitałowych, w szczególności na podstawie art. 491-516 k.s.h - zapowiedziano.

Ekipa Holding wyceniona na 252 mln zł

Na potrzeby fuzji dokonano wyceny obu firm według stanu na 1 sierpnia. Wartość rynkowa Beskidzkiego Biura Inwestycyjnego, a w oparciu o jego kurs giełdowy, została określona na 26,44 mln zł.

We wtorek na koniec sesji giełdowej kurs BBI wynosił 9 zł, co dało kapitalizację w wysokości 36,89 mln zł. W środę kurs urósł do 11,4 zł, co daje kapitalizację na poziomie 46,73 mln zł. Do końca ub.r. cena utrzymywała się na pułapie 3-5 zł, a po zapowiedzi połączenia z Ekipą poszła w górę nawet do 18 zł na przełomie lutego i marca.

Natomiast wartość godziwa Ekipy Holding metodą wartości skorygowanej aktywów netto ustalono na 252,25 mln zł. Spółka Ekipa Holding od września ub.r. do 1 sierpnia br. zanotowała 651,1 tys. zł przychodów sprzedażowych, 832,5 tys. zł kosztów operacyjnych, 181,7 tys. zł straty operacyjnej i 128,6 tys. zł straty netto.

Sporządzająca wycenę kancelaria biegłego rewidenta założyła, że przychody Ekipy Holding zwiększą się z 3 mln zł w br. do 120 mln zł w 2025 roku, a przy dużo słabszym wzroście kosztów operacyjnych (z 2 do 40 mln zł) jej zysk operacyjny pójdzie w górę z 1 do 80 mln zł.

Na tej podstawie wartość znaku towarowego Ekipa oszacowano na 240,97 mln zł.

- Cieszymy się, że przeprowadzona przez biegłych wycena potwierdziła wysoką wartość całej działalności Ekipy. Prowadzone przez nas projekty pokazały, że nasz potencjał medialny i osiągnięta popularność mają dużą zdolność generowania biznesu, a wsparcie naszych fanów przekłada się na konkretne przychody i jest fundamentem rozwoju grupy - komentuje Krzysztof Misiałkiewicz, prezes Ekipy Holding.

Wg JR Holding Ekipa Holding była warta 144 mln zł

Ekipa Holding, założona przez popularnego youtubera Karola „Friza” Wiśniewskiego, w grudniu ub.r. podpisała umowę z funduszem JR Holding ASI w sprawie wsparcia we wprowadzeniu na warszawską giełdę. W zamian JR Holding objął 12 proc. akcji firmy, wyceniając ją na 143,8 mln zł.

Na początku marca Beskidzkie Biuro Inwestycyjne podpisało umowę z Ekipą (list intencyjny zawarto miesiąc wcześniej) w sprawie rozmów na wyłączność dotyczących fuzji. Majątek Ekipy ma zostać przeniesiony na BBI w zamian za nowe akcje BBI. Zapowiedziano, jaki będzie podział miejsc w zarządzie (prezes i wiceprezes wskazani przez Ekipę, wiceprezes od BBI) i radzie nadzorczej spółki.

- Ogłoszenie planu połączenia jest kluczowym etapem w drodze Ekipy do notowań publicznych. Jestem przekonany, że ta Grupa Kapitałowa będzie się wciąż dynamicznie rozwijać i inwestorzy giełdowi docenią jej szeroką i zdywersyfikowaną działalność, której fundamentem jest co prawda popularność twórców zrzeszonych w Ekipie, ale prowadzi ona obecnie realne dochodowe biznesy, które są jednak wciąż na początkowym etapie rozwoju. Nie będzie to więc tylko, jak mówią niektórzy, „wizerunek na giełdzie” i jestem przekonany że rynek nie tylko potwierdzi wycenę dokonaną przez biegłych, ale wyceni pozytywnie również przyszły potencjał wzrostu tych biznesów - zapewnia January Ciszewski, prezes JR Holding ASI.

W drugiej połowie czerwca Ekipa Holding poinformowała, że sprzedała akcje nowej emisji za 10,38 mln zł. Pozyskane środki zamierza przeznaczyć w całości na rozwój.

Wiosną hitem sprzedażowym były lody z marką Ekipa produkowane przez firmę Koral. Ich pierwsza partia natychmiast zniknęła ze sklepów, kolejne pojawiły się także w sieciach Biedronka i Lidl. Pod koniec kwietnia Koral uruchomił dodatkową linię produkcyjną, zapowiadając, że dzięki temu w ciągu doby będzie wytwarzanych milion sztuk lodów Ekipy. W lipcu ogłoszono, że firma Herlitz, wyprodukuje serię artykułów papierniczych zaprojektowanych przez członków Ekipy. Natomiast we wrześniu do sprzedaży trafiły Noranżady gazowane marki Ekipa, za ich produkcję odpowiada Krynica Vitamin.

Na działalność Ekipy Holding składają się przede wszystkim kanały youtube’owe grupy twórców skupionych wokół Friza (za sprzedaż ich oferty reklamowej odpowiada spółka Ekipa Management) oraz sklep internetowy z odzieżą i gadżetami (zarządza nim spółka Ekipatonosi).

W lipcu pojawiło się sporo zarzutów wobec działalności Ekipy, m.in. piosenek z jej „Sezon 3”, wysadzenia auta i spadku kursu Beskidzkiego Biura Inwestycyjnego. Członkowie Ekipy odnieśli się do nich w obszernym materiale wideo. Weronika „Wersow” Sowa przyznała, że przez dwa lata bezprawnie korzystała z logo z sową, a Nowciax - że nie powinien kupować zabawki bezumownie wykorzystującej piosenkę Cypisa.

Ekipa chce produkować gry wideo i serial animowany

W połowie czerwca Karol Wiśniewski podczas konferencji Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych wyjaśnił, że Ekipa Holding zdecydowała się na debiut giełdowy poprzez odwrotne przejęcie, a nie ofertę publiczną, żeby zaoszczędzić na czasie. - Bardzo duża część moich odbiorców to osoby już pełnoletnie, które nie są zainteresowane tym rynkiem (kapitałowym - przyp.). Wchodząc na giełdę, przyniesiemy całej giełdzie nową grupę ludzi, nowy kapitał - zauważył youtuber.

Wiśniewski podał, że w ub.r. Ekipatonosi osiągnęła ok. 10 mln zł przychodów i była rentowna, natomiast w br. notuje miesięcznie ok. 3 mln zł (odpowiada także za album muzyczny Ekipy, który ma ukazać się jeszcze w czerwcu).

Na początku br. Ekipa Holding prowadziła negocjacje z notowanym na giełdzie studiem All In! Games dotyczące współpracy przy przygotowaniu i wydaniu gry wideo, przy czym nie podjęto właściwej współpracy. Podpisała natomiast ramową umowę z notowanym na giełdzie studiem T-Bull, tworzącym głównie gry mobilne, dotyczącą wydania przynajmniej dwóch gier.

- Moim zdaniem potencjalnie najbardziej skalowalnym biznesem może być ten z grami - skomentował Karol Wiśniewski. - Mamy na to duży wpływ także dzięki naszej rozpoznawalności. Możemy rozpocząć tę machinę, która później jak taka kula śnieżna złapie z całego świata użytkowników gier - podkreślił.

Ponadto Ekipa Holding rozwija studio animacji filmów Pigeon Studios, które pracuje obecnie nad serialem animowanym. - Tam też może się dużo zadziać, tak naprawdę to też mogłaby być ta wiodąca spółka. Mamy bardzo duże ambicje, żeby zrobić takiego polskiego Disneya troszeczkę - stwierdził Wiśniewski.

- To też jest dosyć gruby temat, tam idą naprawdę wielkie pieniądze na te projekty. Myślę, że mogą przynieść naprawdę fajne rezultaty - ocenił. Ekipa kończy też przygotowywać album muzyczny oraz planuje produkować filmy fabularne.

Z kolei poprzez spółkę Ekipa Investments ASI zamierza realizować inwestycje w sektorach mediów i rozrywki. Karol Wiśniewski podał, że w holdingu pracuje obecnie na stałe ok. 40 osób.

„Nasz wizerunek jest dźwignią”

Karol Wiśniewski zapewnił podczas konferencji, że dotychczasowa działalność Ekipy w social media i e-commerce jest rentowna, natomiast projekty rozpoczęte w ostatnich miesiącach są na razie na wstępnym etapie rozwoju. - Te nowe elementy zaczynają tworzyć produkty, więc na razie nie zarabiają, ale na pewno będą zarabiać w przyszłość - podkreślił.

Ekipa chce mocno dywersyfikować swoją działalność, żeby nie być zależna od popularności w mediach społecznościowych. - Ten nasz wizerunek jest dźwignią, napędem, który spowoduje, że w przyszłości nasze dochody związane z social mediami będą tylko ułamkiem tego, co zarabia spółka, jedną z nóg. To że robimy cały nasz biznes związany z holdingiem jest po to, żeby nas zabezpieczyć na jakąkolwiek ewentualność - wyjaśnił Wiśniewski.

Opisał, na czym będzie polegała jego rola w holdingu. - Na pewno będę potęgował potencjalny zasięg projektów, które będą się opierały o internet. Moją rolą będzie też brać udział w podejmowaniu kluczowych decyzji - stwierdził.

Dołącz do dyskusji: Ekipa bliżej giełdy. Ma plan połączenia z BBI, została wyceniona na 252 mln zł

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Piotr
Wizerunek patologii skierowanej do 8-14 latków ?
odpowiedź
User
Mario
Jakim cudem spółka sprzedajaca ponizej 1 mln pln rocznie jest wyceniana na ponad 250 milionów polskich złotych? To dziwnie pachnie.
odpowiedź
User
Analityk
Przychody 650 tysięcy, wzrost wartości z 3 do 120 milionów w oparciu o strategię pt. "moim zdaniem" oraz 241 milionów złotych (!!!!) za znak towarowy Ekipa.

Przypomina mi to historię spółki Fachowcy. Jej ówczesny prezes spędza obecnie długie wakacje w ZK Łęczyca, o ile się nie mylę :)
odpowiedź