SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Redakcja „Sprawy dla reportera” w materiale o chorym chłopcu naruszyła zasady etyki TVP

Wyemitowany w grudniu ub. roku odcinek „Sprawy dla reportera”, przedstawiający historię chłopca chorującego na poważną wadę serca, naruszył zasady etyki dziennikarskiej, obowiązujące w Telewizji Polskiej - orzekła Komisja Etyki TVP.  Chodzi o padającą z ekranu sugestię jednego z gościa, że matka chłopca powinna w odpowiednim momencie dokonać aborcji. Dotknięci poczuli się obecni w studiu zainteresowani: dziecko i matka. - Redakcji zabrakło wrażliwości i szacunku do innych osób - orzekła Komisja.

9 grudnia ub. roku jedną spraw w programie „Sprawa dla reportera” była historia 9-letniego Eryka, chłopca ciężko chorego na serce. Po reportażu zaproszona do studia mec. Maria Wentlandt-Walkiewicz powiedziała: „Ja się zastanawiam, czy jako matka wtedy nie podjęłabym innej decyzji. Bo kocham dziecko i nie chciałabym, żeby na moim dziecku eksperymentowano”. „Pani mecenas, nie mogę tego słuchać, jak pani może mówić takie rzeczy” - protestował na gorąco inny z zaproszonych gości. „Matka kochająca dziecko musi być odpowiedzialna” - obstawała przy swoim stanowisku mec. Wentlandt-Walkiewicz. „Miałaby pani sumienie spojrzeć sobie później w oczy?” – wykrzyczała w emocjach matka obecnego w studiu chłopca. „Ja tylko chciałabym pomóc temu dziecku" - podsumowała wymianę zdań prowadząca, Elżbieta Jaworowicz.

Komisja Etyki: "Słowa - oburzające, naruszające zasady"

Na wypowiedź mecenas Marii Wentlandt-Walkiewicz wpłynęły do Komisji Etyki TVP dwie skargi: Beaty Mentone i Patrycji Mireckiej.

Zdaniem skarżących, słowa zaproszonej adwokat, które matka chłopca odebrała jako zarzut, że nie usunęła ciąży, były oburzające, a także naruszyły dobro dziecka. Komisja wdrożyła postępowanie, zbadała wszystkie aspekty sprawy, wysłuchała stanowiska twórców programu - i podzieliła opinię osób wnoszących skargę: stwierdzono, że emitując w programie „Sprawa dla reportera” komentarz gościa, redakcja naruszyła obowiązujące w Telewizji Polskiej zasady etyki dziennikarskiej zapisane w rozdziale dotyczącym szacunku osób.

Członkowie Komisji podkreślili, że wprawdzie dostrzegają dobre intencje, które przyświecały redakcji przy podjęciu tematu, jednak owe intencje „w żadnym wypadku, nie mogą naruszać poczucia godności osoby z niepełnosprawnością”.  - Wypowiedzi wyemitowane w programie powinny być nadzwyczaj delikatne, tym bardziej, że dziecko uczestniczyło w nagraniu. Zdaniem Komisji publikując wypowiedź mec. Walkiewicz redakcji zabrakło wrażliwości i szacunku do innych osób – czytamy w konkluzji.

Z analizy oglądalności programu za ostatnie 12 lat wynika, że „Sprawa dla reportera” notuje wyraźne niższe wyniki oglądalności po 2012 roku. W 2010 roku cykl śledziło 3,44 mln widzów, w 2011 roku było to 3,49 mln, w 2012 roku - 3,41 mln, a w 2013 roku - 3,02 mln. W kolejnych latach było to odpowiednio 3,11 mln, 3,23 mln, 3 mln, 2,63 mln, 2,58 mln, 2,53 mln i 2,14 mln w 2020 roku.

Największa strata widowni miała miejsce pomiędzy 2020 rokiem a 2021 rokiem - wyniosła 550 tys. oglądających. Z kolei od 2011 roku do 2021 roku spadek wyniósł 1,9 mln widzów.

Dołącz do dyskusji: Redakcja „Sprawy dla reportera” w materiale o chorym chłopcu naruszyła zasady etyki TVP

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Adam023
Ostatnio w tym programie wiele razy brakuje szacunku i wrażliwości. Polecam na YouTube "Szopka dla reportera". Tam jest świetnie wypunktowane jak teraz wygląda ten "program interwencyjny".
odpowiedź
User
Ogladacz
Ten program należy porządnie zreformować albo zlikwidować. To zlot wrzeszczących emerytów zakończony występem Zenka. Dla nikogo nie liczy się dobro tych biednych, ale niestety też naiwnych ludzi. Naiwnych, bo zgłaszają się do tej szopki, która im może tylko zaszkodzić, tak jak w tym przypadku.
odpowiedź
User
Nickie111
Elka na emeryturę! Wystarczy tej szopki!
odpowiedź