SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zmiany na multipleksach naziemnych TVN Grupy Discovery

TVN Grupa Discovery zakończyła testy na kanale 29 w Warszawie. Ponadto z multipleksów eksperymentalnych w DVB-T2 w Warszawie, Bydgoszczy, Katowicach, Łodzi i Gdańsku zniknął kanał TVN Fabuła HD.  

Po usunięciu kanału TVN Fabuła HD w ofercie multipleksu testowego DVB-T2 pozostają 4 kanały - TVN HD, TVN7 HD, TTV HD oraz Metro HD.

- Co do zasady testy służą próbowaniu i sprawdzaniu różnych rozwiązań, mogą też stanowić zachętę do oglądania nowych, niedostępnych wcześniej programów i treści. Emisja testowa kanału TVN Fabuła stanowiła niejako wartość dodaną do testów kanałów niekodowanych TVN Grupa Discovery. Obecnie zdecydowaliśmy się już zakończyć testowanie tej stacji -  mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Katarzyna Issat, szef ds. komunikacji korporacyjnej TVN Grupy Discovery.

Sprawa może być związana z umowami z sieciami kablowymi i platformami cyfrowymi. Cztery pozostałe kanały nie są operatorom oferowane jako płatne, a TVN Fabuła HD już tak. To może wywoływać niezadowolenie operatorów, którzy płacą za oferowanie abonentom tej stacji.

Koniec testów na kanale 29 w Warszawie

TVN Grupa Discovery zakończyła też emisję eksperymentalną na kanale 29 w Warszawie. Z  nadajnika umieszczonego na Pałacu Kultury i Nauki można było odbierać TVN HD, TVN 7 HD i TTV HD. Multipleks działał od 2010 roku, kiedy ruszyła testowa emisja nieistniejącej już stacji TVN Warszawa, związana z sytuacją powodziową.

- Testy na kanale 29 były prowadzone w formacie DVB-T. Zakończyliśmy testy w Warszawie w starej technologii, ponieważ równolegle rozpoczęliśmy testy w nowym standardzie nadawania DVB-T2/HEVC, który dla części kraju będzie dostępny w ramach naziemnej telewizji cyfrowej już za 9 miesięcy - tłumaczy Issat z TVN Grupy Discovery.

Możliwe kolejne lokalizacje testów TVN Grupy Discovery

Wczoraj informowaliśmy o tym, że wkrótce ruszy testowa emisja kanałów Polsatu w DVB-T2. W Warszawie, Wrocławiu i okolicach dostępne będą m.in. Polsat Sport HD, Polsat Sport Extra HD, czy Polsat Film HD. Czy TVN Grupa Discovery zamierza rozszerzyć swoje emisje eksperymentalne DVB-T2 o kolejne nadajniki i co za tym idzie miasta? - O ewentualnej realizacji testów w nowych lokalizacjach będziemy informować na bieżąco. Jednocześnie zachęcamy widzów naziemnej telewizji cyfrowej do ponownego wyszukania kanałów na swoich odbiornikach i odbierania swoich ulubionych treści z portfolio TVN Grupa Discovery w jakości HD - proponuje Issat.

W II kwartale 2022 zmiana standardu na DVB-T2

W przyszłym roku odbiorców naziemnej telewizji cyfrowej czeka spora zmiana. W II kwartale zakończy się bowiem emisja w standardzie DVB-T i odbiór możliwy będzie jedynie na urządzeniach obsługujących DVB-T2. W niektórych przypadkach to konieczność wymiany telewizora lub zakupienia do niego nowego tunera obsługującego DVB-T2. Już teraz w tym formacie emisję próbną, dostępną na 90 proc. powierzchni kraju prowadzi Telewizja Polska. Obejmuje ona m.in. dostęp do stacji TVP 4K, która transmituje mecze Euro 2020. DVB-T2 to szansa na poprawę jakości nadawanych stacji do HD lub 4K i możliwość emitowania większej liczby kanałów.

Dołącz do dyskusji: Zmiany na multipleksach naziemnych TVN Grupy Discovery

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gie
Niech na czas IO wrzucą do tych testów Eurosport.
odpowiedź
User
Zeeen
Polsat juz nadaje w DVBt2 ale bez kodowania sa dostepna jedynie TV Republika i zwykly Polsat
odpowiedź
User
Leon Zawodowiec
Jak to, tvn nie może się dogadać z kablówki i musiał usunąć tvn fabuła z multipleksu a tvp dogadała się i nadaje tvp sport hd? Dziwne.
odpowiedź