SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Emitel przez kolejne 10 lat będzie obsługiwał stacje z MUX-3, jest nowa umowa z TVP

Telewizja Polska podpisała 10-letnią umowę z Emitelem na nadawanie jej stacji na multipleksie trzecim (MUX-3) naziemnej telewizji cyfrowej. Umowa obejmuje także zmianę standardu nadawania i kodowania w 2022 roku.

Siedziba Telewizji Polskiej, fot. PAP / Paweł KulaArticle

Umowa obejmuje dystrybuowanie stacji Telewizji Polskiej na MUX-3, a ponadto: budowę platformy teleinformatycznej zapewniającej emisję sygnałów produkcyjnych między oddziałami terenowymi a centralą nadawcy, a także zmianę standardu nadawania i kodowania z DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC. Zmiany kanałowe w ramach procesu refarmingu prowadzone są w etapach i przypadają na rok 2020 oraz 2022. Zmiana standardu nadawania - jak informuje TVP - nastąpi w 2022 roku.

- Zawierając długoterminową umowę na nadawanie cyfrowe programów Telewizji Polskiej z multipleksu trzeciego realizujemy misję nadawcy publicznego, poprzez zagwarantowanie widzom bezpłatnego dostępu do naszych programów w całej Polsce. Kontynuując współpracę z Emitelem zapewniamy również powszechny dostęp Polaków do najnowszych technologii, takich jak telewizja hybrydowa oraz dalszy rozwój naziemnej telewizji cyfrowej poprzez zmianę standardu nadawania w perspektywie dwóch lat - skomentował Jacek Kurski, p.o. prezesa TVP.

Z kolei Andrzej J. Kozłowski, prezes Emitela, ocenił, że zawarcie nowej, 10-letniej umowy i kontynuacja współpracy ze strategicznym partnerem to szansa na wspólne rozwijanie naziemnej telewizji cyfrowej. - Docelowa zmiana standardu emisji na DVB-T2/HEVC pozwoli nadawcy rozwijać platformę dystrybucji treści na czym skorzystają widzowie w Polsce - powiedział Andrzej J. Kozłowski.

W naziemnej telewizji cyfrowej widzowie mogą odbierać prawie 30 darmowych kanałów, a w zasięgu jej nadajników znajduje się blisko 100 proc. Polaków. W Europie telewizja wykorzystywała do tej pory do nadawania naziemnego częstotliwości z zakresu 470-790 MHz. Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej wszystkie kraje członkowskie muszą zwolnić pasmo 700 MHz na potrzeby budowy sieci 5G przez operatorów komórkowych. To oznacza konieczność przebudowy sieci nadawczej i przeniesienia emisji programów telewizji naziemnej w Polsce na inne częstotliwości niż obecnie używane. W porozumieniu z regulatorami rynku, projekt został zaplanowany na kilka etapów i zakończy się w czerwcu 2022 roku. Wówczas nastąpi przełączenie standardu nadawania na DVB-T2/HEVC.

615 mln zł dla Emitela przez poprzednie 10 lat

Podpisanie nowej umowy między TVP a Emitelem oznacza kontynuację ich współpracy. Poprzednia umowa obowiązywała od 2010 roku, wygasała 27 sierpnia br., jej wartość (w ciągu całej dekady) wynosiła ponad 615 mln zł.  Kontrakt dotyczył m.in. zaprojektowania i budowy sieci DVB-T wraz z usługą emisji sygnału trzeciego multipleksu.

Na MUX-3 nadawanych jest sześć kanałów telewizji publicznej: TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Info HD, TVP Sport HD, TVP Historia oraz TVP3. Jeszcze w czerwcu 2019 roku Telewizja Polska informowała o zamiarze przeprowadzenia dialogu technicznego, poprzedzającego ogłoszenie zamówienia na wybór operatora technicznego multipleksu trzeciego. Zgłosiły się do niego trzy firmy: Emitel, Orange oraz BCAST. Natomiast w lipcu br. TVP poinformowała, że operatorem technicznym MUX-3 pozostanie Emitel.

W ub.r. Emitel zanotował wzrost przychodów o 5,9 proc. do 446,62 mln zł oraz skorygowanego zysku EBITDA z 290,54 do 316,65 mln zł. Natomiast dzięki dużemu spadkowi kosztów finansowych wynik netto poszedł w górę ze 136,26 mln zł straty do 32,86 mln zł zysku. Przychody firmy od Telewizji Polskiej wzrosły o 24,6 proc. do 104,41 mln zł.

TVP ze wzrostem wpływów i 2,8 tys. pracowników

W ub.r. Telewizja Polska osiągnęła wzrost przychodów o 16,7 proc. do 2,56 mld zł oraz 89 mln zł zysku netto. Na koniec roku nadawca miał 2 790 etatowych pracowników zarabiających średnio 9 572 zł. Wynagrodzenie zarządu wyniosło 2,18 mln zł, prawie trzy razy więcej niż rok wcześniej - na nagrody dla pracowników zostanie przeznaczone 18 mln zł - wynika ze sprawozdania abonamentowego nadawcy.

W 2017 roku Telewizja Polska i Polskie Radio otrzymały 1,677 mld zł środków publicznych, a w 2018 roku - 741,5 mln zł. Za podzielenie tych środków odpowiadała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, większość przyznała Telewizji Polskiej. I tak w 2018 roku TVP dostała 385,5 mln zł, Polskie Radio - 186,3 mln zł, a 17 rozgłośni regionalnych Polskiego Radia - 169,7 mln zł.

Według danych UOKiK-u w 2017 roku środki przyznane mediom publicznym stanowiły 5,5 proc. łącznej kwoty 30,57 mld zł pomocy publicznej, a w 2018 roku - 3,4 proc. z 21,75 mld zł. Środki publiczne uzyskane przez TVP i Polskie Radio to przede wszystkim wpływy z abonamentu radiowo-telewizyjnego, które są klasyfikowane jako środki publiczne.

W 2018 roku wyniosły 741,5 mln zł, a abonament opłacało jedynie 994,6 tys. osób i firm. Do tego doszła pierwsza rekompensata z tytułu wpływów nieuzyskanych z abonamentu radiowo-telewizyjnego. Przyznano ją, w wysokości 960 mln zł, na przełomie 2017 i 2018 roku w ramach nowelizacji ustawy budżetowej, z tej kwoty TVP przydzielono 860 mln zł, Polskiemu Radiu - 62,2 mln zł, a działającym jako osobne spółki 17 rozgłośniom regionalnym Polskiego Radia - 57,8 mln zł.

Łącznie daje to niemal połowę (dokładnie 18,02 proc. udziałów) Telewizji Polskiej z 36,32 proc., jakie posiada tzw. wielka czwórka w rynku oglądalności.

Z danych Nielsen Audience Measurement, opracowanych przez portal Wirtualnemedia.pl w całym 2019 roku wiceliderem rynku telewizyjnego była TVP1, której udział zmniejszył się o 0,51 proc. do 9,68 proc. Czwartą lokatę w zestawieniu (pierwszy był Polsat, a trzeci TVN) zajęła TVP2 – ta stacja miała 8,34 proc. udziału w rynku, co stanowi wzrost o 2,21 proc.

Dołącz do dyskusji: Emitel przez kolejne 10 lat będzie obsługiwał stacje z MUX-3, jest nowa umowa z TVP

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ano
Powinna być już emisja testowa w nowym standardzie np. Plansza z audio aby każdy wiedział czy odbierze muxy po zmianie.
odpowiedź
User
Karol
Przejście na HEVC moze okazac się katastrofa dla mediów publicznych, zwłaszcza biorąc pod uwagę siłę nabywczą i wiedzę techniczną jej odbiorców naziemnych.
odpowiedź
User
taka_prawda
Przejście na HEVC moze okazac się katastrofa dla mediów publicznych, zwłaszcza biorąc pod uwagę siłę nabywczą i wiedzę techniczną jej odbiorców naziemnych.

Katastrofę też wieszczono przy przejściu z analogu na DVB-T. Wieszczom już podziękujemy...
odpowiedź