SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Wniosek o upadłość europejskiego giganta odzieżowego. Setki pracowników stracą pracę

Niemiecka marka Espirit znowu znalazła się w poważnych kłopotach. Do sądu trafił właśnie wniosek o ogłoszenie upadłości jest spółki-matki Espirit Europe i sześciu innych niemieckich podmiotów. Oficjalnie zapowiedziano już zwolnienia pracowników.

Problemy marki Espirit (fot. Shutterstock) Problemy marki Espirit (fot. Shutterstock)

Ostatnie lata nie były łatwe dla odzieżowej firmy Espirit i na razie nic nie wskazuje na to, by miało dojść do szybkiej poprawy. Dobitnie udowadniają to wnioski upadłościowe, które złożono właśnie w sądzie rejonowym w Dusseldorfie. Jak podaje agencja Reuters, Grupa Espirit wnioskuje o ogłoszenie upadłości Espirit Europe GmbH oraz sześciu innych niemieckich spółek.

Umiejscowiona w Hong Kongu grupa Espirit Holdings wskazuje w oficjalnym komunikacie na potrzebę poważnej restrukturyzacji swojej europejskiej działalności, która jest w większości zarządzana z Niemiec (tam też firma notuje największą sprzedaż). Jako powód problemów finansowych spółki wskazano znaczący wzrost kosztów spowodowany inflacją, wyższymi cenami energii oraz zwiększonymi stopami procentowymi.

Czytaj też: Brak porozumienia w Bauerze. Do akcji ma wkroczyć mediator

Espirit Europe z wnioskiem o upadłość. Co dalej?

Niestety, kłopoty firmy nie ominą jej pracowników. Espirit Europe pomimo zapowiedzi ogłoszenia upadłości ma nadal działać, lecz postępowanie upadłościowe obejmie również osoby zatrudnione przez spółkę w Niemczech. Według zapowiedzi pracę straci aż 1,5 tys. zatrudnionych przez Espirit. Pracownicy zostali o tym poinformowani na specjalnym spotkaniu.

To nie są pierwsze kłopoty odzieżowej marki w minionych latach. W 2020 roku również ogłoszono upadłość, w wyniku której doszło do szeregu zwolnień i zamknięcia aż setki oddziałów spółki. Wtedy winą za problemy obarczono pandemię COVID-19 i jej destrukcyjny wpływ na całą branżę odzieżową.

Czytaj też: Frisco zyskuje na zamknięciu konkurenta. 26 proc. więcej klientów

Sieć Espirit działa m.in. na terenie Polski, Niemczech, Belgii, Francji, Austrii, krajów skandynawskich czy Wielkiej Brytanii. Europejska część spółki łącznie obejmuje 40 krajów. W związku z restrukturyzacją pracę straci dyrektor zarządzająca Espirit Europe Man Yi Yip, którą zastąpią Christian Gerloff i Christian Stoffler mający doświadczenie z zarządzaniem kryzysowych sytuacji na rynku modowym.

Nowy inwestor wykupi Espirit Europe?

Co więcej, spółka ujawniła, że jeszcze przed złożeniem wniosków o upadłość rozpoczęła negocjacje z potencjalnym inwestorem zainteresowanym nabyciem znacznej części aktywów. Podobno w planach jest kontynuacja działalności pod nowym właścicielem, a negocjacje w sprawie przejęcia znaku towarowego są “na zaawansowanym etapie”.

Dołącz do dyskusji: Wniosek o upadłość europejskiego giganta odzieżowego. Setki pracowników stracą pracę

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
i tak i nie
Espirit....tak - nawet poprawnie nazwy nie potraficie napisać.
Żałosne
9 0
odpowiedź
User
mike
Espirit....tak - nawet poprawnie nazwy nie potraficie napisać.
Żałosne


Przeczytać ze zdjęcia również nie potrafią.
6 0
odpowiedź
User
xd
ESPIRIT - i wszystko jasne - może ESPRIT ma się lepiej - wsttydekkkk dziennikarski
4 2
odpowiedź