SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Eutelsat i OneWeb razem. Transakcja warta 3,4 mld dolarów

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Eutelsat łączy się z brytyjskim operatorem satelitarnym OneWeb. Transakcja wyceniona na 3,4 mld dolarów ma stworzyć nowego, dominującego gracza w segmencie satelitarnych usług telekomunikacyjnych i medialnych.

Fot. Donald Giannatti/UnsplashArticle

Niedawno poinformowano, że Eutelsat, francuski operator satelitarny zamierza połączyć się z firmą OneWeb, brytyjskim podmiotem funkcjonującym w tym samym segmencie. Rozmowy były blisko finału, w efekcie miała powstać firma oferująca szeroką ofertę związaną z usługami satelitarnymi.

Kosmiczna umowa

Teraz potwierdzono, że Eutelsat i kluczowi udziałowcy OneWeb podpisali protokół ustaleń, którego celem jest stworzenie wiodącego, globalnego gracza w dziedzinie łączności poprzez połączenie obu firm w ramach transakcji obejmującej wszystkie akcje. Transakcja jest warta 3,4 mld dol.

Zgodnie z planem, Eutelsat połączy swoją flotę złożoną z 36 satelitów GEO (operującej na niskiej orbicie okołoziemskiej – przyp. red.) z konstelacją 648 obiektów OneWeb, z których 428 znajduje się obecnie na orbicie.

Czytaj także: Polacy przepłacają za telewizję? W niektórych krajach ceny kilka razy wyższe

W założeniach transakcja byłaby zorganizowana jako wymiana akcji OneWeb przez jej akcjonariuszy (innych niż Eutelsat) na nowe akcje wyemitowane przez Eutelsat, tak aby w momencie zamknięcia Eutelsat był właścicielem 100 proc. udziałów OneWeb.

Według komunikatu, umowa opiera się na pogłębiającej się współpracy między Eutelsatem a OneWeb, zapoczątkowanej nabyciem przez Eutelsat udziałów kapitałowych w OneWeb w kwietniu 2021 roku.

Czytaj także: Rosja będzie mieć satelitę tylko z krajowych części

- Jestem zachwycony, że mogę ogłosić ten nowy i znaczący krok we współpracy między Eutelsatem i OneWeb - przyznał Dominique D'Hinnin, prezes Eutelsatu. - Połączenie naszych konstelacji LEO i aktywa GEO pozwoli dostarczyć naszym klientom rozwiązania dla ich potrzeb w jeszcze szerszym zakresie zastosowań. Połączenie to przyspieszy komercjalizację floty OneWeb, jednocześnie zwiększając atrakcyjność profilu wzrostu Eutelsatu. Ponadto połączenie niesie ze sobą znaczny potencjał tworzenia wartości, oparty na zrównoważonym połączeniu synergii w zakresie przychodów, kosztów i nakładów inwestycyjnych. Silne poparcie strategicznych udziałowców obu stron jest świadectwem ogromnej szansy, jaką daje to połączenie oraz wartości, jaka powstanie dla wszystkich interesariuszy. To naprawdę zmiana gry dla naszej branży - zaznacza szef Eutelsatu.

Dołącz do dyskusji: Eutelsat i OneWeb razem. Transakcja warta 3,4 mld dolarów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl