SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Exatel będzie dostarczał internet policji, straży pożarnej i starostwom - kontrakt z MSWiA za 200 mln zł

Państwowa firma Exatel zdobyła zlecenie od Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na dostarczanie internetu do ok. 5 miejsc podległych temu resortowi, m.in. komend policji i straży pożarnej, starostw i urzędów stanu cywilnego. Wartość umowy to 200 mln zł.

W ramach realizacji zlecenia Exatel będzie opowiadał za zarządzanie siecią internetową i transmisję danych w ponad 4 tys. lokalizacji oraz podłączenie do internetu prawie tysiąca nowych lokalizacji. Chodzi przede wszystkim o komendy policji, Państwowej Straży Pożarnej i Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, starostwa powiatowe oraz urzędy stanu cywilnego.

Jak podał „Dziennik Gazeta Prawna”, w tym celu Exatel rozbuduje swoją obecną sieć światłowodową (liczącą ok. 20 tys. kilometrów) o tysiąc kilometrów oraz połączy ją z komercyjną siecią internetową.

Sieć Exatela me też służyć do stworzenia Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, czyli sieci internetowej obejmujące wszystkie szkoły w Polsce. Budżet na budowę OSE wynosi 1,6 mld zł, a jej operatorem ma być Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa.

Exatel będzie narodowym operatorem telekomunikacyjnym?

W marcu br. Exatel został przejęty przez Skarb Państwa, kupiono firmę od Polskiego Grupy Energetycznej za 368 mln zł.

Przedstawiciele Exatela zapewniają, że firma rozbudowuje sieć tylko po to, żeby móc obsługiwać całą administrację państwową, natomiast nie zamierza konkurować z innymi operatorami w segmencie prywatnym.

- Są takie obszary, zwłaszcza te dotyczące bezpieczeństwa danych obywateli czy infrastruktury krytycznej, za które państwo musi odpowiadać. Szczególnie jeśli chcemy budować naszą cybersuwerenność - uzasadnił w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” Rafał Magryś, wiceprezes Exatelu.

Dołącz do dyskusji: Exatel będzie dostarczał internet policji, straży pożarnej i starostwom - kontrakt z MSWiA za 200 mln zł

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jurand ze spychacza
"na dostarczanie internetu do ok. 5 miejsc". Przekręt stulecia. 40 mln. za jedną lokalizację :-)
odpowiedź
User
Dorami
Te 200 mln w porównaniu z tymi miliardami Kulczykowymi to "prawie darmo".
odpowiedź