SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

ExxonMobil i Hutton Energy będą wspólnie poszukiwać w Polsce gazu łupkowego

ExxonMobil i Hutton Energy otrzymały zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) na utworzenie czterech wspólnych przedsiębiorców przez polskie spółki należące do tych grup kapitałowych. Celem tych spółek będzie wspólne poszukiwanie w Polsce gazu łupkowego, podał urząd w komunikacie.

ExxonMobil i Hutton Energy będą wspólnie poszukiwać w Polsce gazu łupkowego

"Grupa ExxonMobil zajmuje się głównie poszukiwaniem, produkcją a także sprzedażą ropy naftowej oraz gazu ziemnego i produktów pochodnych.  Hutton Energy prowadzi m.in. poszukiwania niekonwencjonalnych zasobów gazu ziemnego w Europie, w szczególności na obszarach gdzie spodziewany jest gaz łupkowy" - głosi komunikat UOKiK.

W wyniku czterech oddzielnych koncentracji powstaną spółki: ExxonMobil Exploration and Production Poland Energia Mazowiecka, ExxonMobil Exploration and Production Poland Energia Łukowska, ExxonMobil Exploration and Production Poland Energia Wołomin, ExxonMobil Exploration and Production Poland Energia Warszawa. Będą one zajmować się poszukiwaniem gazu ziemnego w oparciu koncesje wydane przez ministra środowiska, podał Urząd.

"Po przeprowadzeniu czterech postępowań antymonopolowych prezes Urzędu uznała, że koncentracje nie doprowadzą do istotnego ograniczenia konkurencji" - czytamy dalej.

Polskie zasoby uznawane są za największe w Europie. Amerykańska agencja Energy Information Administration (EIA)szacuje, że wydobywalne zasoby gazu łupkowego w Polsce wynoszą 187 bilionów stóp sześciennych (tj. ok. 5,3 biliona m. sześc.). Jest to najwyższy szacunek złóż tego gazu niekonwencjonalnego w Polsce - wcześniej szacowano je na 1,4 bln m. sześc. (Wood Mackenzie) do 3,0 bln m. sześc. (Advanced Resources International). Liczba koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego w Polsce przekroczyła już 100.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: ExxonMobil i Hutton Energy będą wspólnie poszukiwać w Polsce gazu łupkowego

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl