SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Facebook wprowadza kryptowalutę Libra. Będzie obsługiwana przez aplikację Calibra

Facebook zaprezentował nową kryptowalutę o nazwie Libra. Wirtualny pieniądz pozwalający początkowo na realizowanie płatności na platformach Messenger i WhatsApp ma się pojawić na rynku w 2020 roku i będzie obsługiwany za pomocą specjalnej aplikacji Calibra. Taką samą nazwę nosi także nowy oddział Facebooka, który będzie się zajmował dostarczaniem usług finansowych. - W przyszłości Calibra zaoferuje coraz więcej mobilnych usług finansowych - zapowiada Mark Zuckerberg, szef Facebooka.

Article

O nowej kryptowalucie planowanej przez Facebooka mówiło się od kilku tygodni. Teraz koncern na stronie internetowej oficjalnie zapowiedział wprowadzenie cyfrowej waluty o nazwie Libra zaznaczając jednocześnie, że jej pojawienie się rynku zostało zaplanowane na 2020 r.

Facebook wyjaśnia, że oparta o technologię blockchain Libra ma pozwalać na dokonywanie wygodnych płatności internetowych i ma być przeznaczona m.in. dla osób nie posiadających dostępu do tradycyjnych usług bankowych.

Według zapowiedzi Libra będzie wspierana finansowo przez grupę partnerów zrzeszonych w konsorcjum Stowarzyszenie Libra, w którym jest już kilkadziesiąt różnych firm i instytucji.

Wśród nich znalazły się Visa, Mastercard, PayPal, Lyft, Spotify, PayU a także Andreessen Horowitz i Union Square Ventures.

Facebook zapowiada, że na razie nowa kryptowaluta będzie wykorzystywana do płatności na takich platformach jak Messenger i WhatsApp. Do jej obsługi została stworzona specjalna aplikacja o nazwie Calibra, która ma pozwalać na wygodne zarządzanie wirtualnym pieniądzem.

Taką samą nazwę nosi też nowy dział Facebooka, który ma się zajmować dostarczaniem internetowych usług finansowych.

- Wprowadzenie na rynek Libry i obsługującej ją aplikacji Calibra będzie pomocne dla wielu ludzi na świecie, którzy na co dzień nie mogą korzystać z usług bankowych - zaznaczył we wpisie na Facebooku Mark Zuckerberg. - Chcemy aby Calibra sprawiła, że przekazywanie sobie pieniędzy czy dokonywanie płatności elektronicznych stanie się tak samo łatwe jak udostępnianie w internecie treści lub zdjęć.

Szef Facebooka zaznaczył, że Calibra będzie podlegać takim samym przepisom jak każdy inny dostawca usług płatniczych w sieci, jest zatem rozwiązaniem całkowicie bezpiecznym.

- Wszystkie dane gromadzone przez Calibrę będą całkowicie odseparowane od informacji na temat konta użytkownika na Facebooku - zapewnił Zuckerberg. - Od momentu uruchomienia aplikacja będzie pozwalała na przekazywanie kryptowaluty każdemu posiadaczowi smartfona na świecie. Z czasem chcemy wprowadzić dodatkowe usługi realizowane za pomocą naszej platformy, takie jak opłacanie rachunków, dokonywanie zakupów czy biletów w publicznym transporcie - zapowiedział szef Facebooka.

Na razie nie wiadomo którzy użytkownicy na świecie otrzymają w pierwszej kolejności dostęp do Libry, istnieją też pewne wątpliwości w jaki sposób do nowej kryptowaluty podejdą instytucje regulujące rynki finansowe w konkretnych krajach. Facebook przewiduje, że platforma zadebiutuje najpierw w krajach rozwijających się, gdzie dostęp do usług finansowych jest na niskim poziomie. Tam Libra i obsługująca ją Calibra mają służyć nie tylko do transakcji internetowych, ale także tych w świecie rzeczywistym. David Marcus, szef projektu Libra zapowiedział na łamach "The New York Times" że nowa kryptowaluta będzie dla branży finansowej dużym wydarzeniem i może stanowić początek zmian na lepsze w systemach bankowych.

 W I kwartale 2019 roku Facebook zanotował przychód na poziomie ponad 15 mld dol., a zysk netto sięgnął 2,4 mld. Liczba użytkowników odwiedzających co miesiąc społecznościowy portal to obecnie blisko 2,4 mld.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Facebook wprowadza kryptowalutę Libra. Będzie obsługiwana przez aplikację Calibra

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Seba
Jak Calibra to tylko Opel!
odpowiedź
User
Darek
Przez klawiaturę to wam już nie przeszło że wśród założycieli konsorcjum jest poznański PayU.
odpowiedź
User
Gonzalez
Przez klawiaturę to wam już nie przeszło że wśród założycieli konsorcjum jest poznański PayU.

który należy do Grupy Allegro, która należy do...
odpowiedź