SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Facebook wprowadza kryptowalutę Libra. Będzie obsługiwana przez aplikację Calibra

Facebook zaprezentował nową kryptowalutę o nazwie Libra. Wirtualny pieniądz pozwalający początkowo na realizowanie płatności na platformach Messenger i WhatsApp ma się pojawić na rynku w 2020 roku i będzie obsługiwany za pomocą specjalnej aplikacji Calibra. Taką samą nazwę nosi także nowy oddział Facebooka, który będzie się zajmował dostarczaniem usług finansowych. - W przyszłości Calibra zaoferuje coraz więcej mobilnych usług finansowych - zapowiada Mark Zuckerberg, szef Facebooka.

Article

O nowej kryptowalucie planowanej przez Facebooka mówiło się od kilku tygodni. Teraz koncern na stronie internetowej oficjalnie zapowiedział wprowadzenie cyfrowej waluty o nazwie Libra zaznaczając jednocześnie, że jej pojawienie się rynku zostało zaplanowane na 2020 r.

Facebook wyjaśnia, że oparta o technologię blockchain Libra ma pozwalać na dokonywanie wygodnych płatności internetowych i ma być przeznaczona m.in. dla osób nie posiadających dostępu do tradycyjnych usług bankowych.

Według zapowiedzi Libra będzie wspierana finansowo przez grupę partnerów zrzeszonych w konsorcjum Stowarzyszenie Libra, w którym jest już kilkadziesiąt różnych firm i instytucji.

Wśród nich znalazły się Visa, Mastercard, PayPal, Lyft, Spotify, PayU a także Andreessen Horowitz i Union Square Ventures.

Facebook zapowiada, że na razie nowa kryptowaluta będzie wykorzystywana do płatności na takich platformach jak Messenger i WhatsApp. Do jej obsługi została stworzona specjalna aplikacja o nazwie Calibra, która ma pozwalać na wygodne zarządzanie wirtualnym pieniądzem.

Taką samą nazwę nosi też nowy dział Facebooka, który ma się zajmować dostarczaniem internetowych usług finansowych.

- Wprowadzenie na rynek Libry i obsługującej ją aplikacji Calibra będzie pomocne dla wielu ludzi na świecie, którzy na co dzień nie mogą korzystać z usług bankowych - zaznaczył we wpisie na Facebooku Mark Zuckerberg. - Chcemy aby Calibra sprawiła, że przekazywanie sobie pieniędzy czy dokonywanie płatności elektronicznych stanie się tak samo łatwe jak udostępnianie w internecie treści lub zdjęć.

Szef Facebooka zaznaczył, że Calibra będzie podlegać takim samym przepisom jak każdy inny dostawca usług płatniczych w sieci, jest zatem rozwiązaniem całkowicie bezpiecznym.

- Wszystkie dane gromadzone przez Calibrę będą całkowicie odseparowane od informacji na temat konta użytkownika na Facebooku - zapewnił Zuckerberg. - Od momentu uruchomienia aplikacja będzie pozwalała na przekazywanie kryptowaluty każdemu posiadaczowi smartfona na świecie. Z czasem chcemy wprowadzić dodatkowe usługi realizowane za pomocą naszej platformy, takie jak opłacanie rachunków, dokonywanie zakupów czy biletów w publicznym transporcie - zapowiedział szef Facebooka.

Na razie nie wiadomo którzy użytkownicy na świecie otrzymają w pierwszej kolejności dostęp do Libry, istnieją też pewne wątpliwości w jaki sposób do nowej kryptowaluty podejdą instytucje regulujące rynki finansowe w konkretnych krajach. Facebook przewiduje, że platforma zadebiutuje najpierw w krajach rozwijających się, gdzie dostęp do usług finansowych jest na niskim poziomie. Tam Libra i obsługująca ją Calibra mają służyć nie tylko do transakcji internetowych, ale także tych w świecie rzeczywistym. David Marcus, szef projektu Libra zapowiedział na łamach "The New York Times" że nowa kryptowaluta będzie dla branży finansowej dużym wydarzeniem i może stanowić początek zmian na lepsze w systemach bankowych.

 W I kwartale 2019 roku Facebook zanotował przychód na poziomie ponad 15 mld dol., a zysk netto sięgnął 2,4 mld. Liczba użytkowników odwiedzających co miesiąc społecznościowy portal to obecnie blisko 2,4 mld.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Facebook wprowadza kryptowalutę Libra. Będzie obsługiwana przez aplikację Calibra

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Seba
Jak Calibra to tylko Opel!
9 0
odpowiedź
User
Darek
Przez klawiaturę to wam już nie przeszło że wśród założycieli konsorcjum jest poznański PayU.
3 1
odpowiedź
User
Gonzalez
Przez klawiaturę to wam już nie przeszło że wśród założycieli konsorcjum jest poznański PayU.

który należy do Grupy Allegro, która należy do...
1 0
odpowiedź
User
muszkins
Następna kryptowaluta, aby nie płacić podatków....
2 0
odpowiedź
User
a
ten cuker ma oczy? może w końcu zamieściłby jakieś zdjęcie, na którym wyglądałby normalnie, a nie jak niedorobiony z brakami szarych komórek.
0 1
odpowiedź