SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Facebook wprowadza nowego Messengera na iOS. Ma być dwa razy szybszy i lżejszy o 84 procent

Facebook rozpoczął wprowadzanie nowej wersji Messengera do systemu iOS. Według zapowiedzi kod komunikatora zredukowano o 84 procent, dzięki czemu aplikacja ma pracować sprawniej i uruchamiać się dwa razy szybciej.

Article

Należący do Facebooka komunikator Messenger funkcjonuje na rynku od 2011 r. Według danych z połowy 2019 r. z platformy korzysta globalnie ponad 1,3 mld użytkowników, Messenger jest też jedną z najpopularniejszych aplikacji ostatniej dekady.

Nowy Messenger lżejszy i szybszy

Teraz Facebook ogłosił rozpoczęcie wdrożenia nowej wersji Messengera w systemie iOS. Według planów w najbliższych tygodniach trafi ona do wszystkich użytkowników na świecie.

Jak informuje Facebook w komunikacie przesłanym do Wirtualnemedia.pl aplikacja została przebudowana od podstaw, dzięki czemu jest znacznie mniejsza i szybsza niż starsza wersja. Według producenta nowy Messenger na iOS zajmuje cztery razy mniej pamięci i ładuje się dwa razy szybciej.

Odchudzony kod

Facebook wyjaśnia, że podstawowe cele, jakie przyświecały pracom nad nowym Messengerem, to aby aplikacja była:

  • Szybka – umożliwiając sprawną wymianę wiadomości z wieloma znajomymi
  • Mniejsza – dzięki czemu jej uruchomienie i aktualizacja jest łatwiejsza dla osób dysponujących starszymi modelami telefonów lub znajdujących się w regionach o słabej łączności
  • Łatwiejsza – aplikacja jest prostsza i spójniejsza w obsłudze, między innymi dzięki ujednoliceniu wyglądu listy kontaktów

Inżynierom Facebooka udało się odchudzić kod aplikacji o 84 proc. - z ponad 1,7 mln linijek kodu do 360 tys. Uszczuplona architektura ma umożliwiać sprawniejsze działanie aplikacji, ale pozwalać też na łatwiejsze wprowadzanie kolejnych innowacji w jej ramach. Według Facebooka jest to krok w kierunku realizacji strategicznego celu wprowadzenia prywatnej komunikacji i współdziałania w ramach różnych aplikacji ekosystemu.

Facebook nie ujawnił na razie kiedy nowa wersja przygotowana do systemu iOS stanie się dostępna dla użytkowników Androida. Niedawno Facebook zapowiedział wprowadzenie innych zmian w Messengerze. Według planu z głównego okna aplikacji zniknie zakładka Discover, ukryte zostaną też chatboty pozwalające na kontakt z markami. Nowości mają odrodzić kontakty pomiędzy znajomymi na platformie i ułatwić dostęp do publikowanych przez nich treści.

W IV kwartale 2019 r. kwartale Facebook osiągnął wzrost przychodów o 25 proc. do 21,08 mld dolarów oraz zysku netto z 6,88 do 7,35 mld dolarów. W skali miesiąca ze wszystkich platform koncernu korzysta 2,89 mld internautów, a z samego Facebooka - 2,5 mld.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Facebook wprowadza nowego Messengera na iOS. Ma być dwa razy szybszy i lżejszy o 84 procent

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl