SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Facebook wesprze europejskie media. 3 mln dolarów na projekty związane z koronawirusem, także w Polsce

Facebook zapowiedział, że za pośrednictwem Facebook Journalism Project i we współpracy z European Journalism Centre wesprze kwotą 3 mln dolarów europejskie media działające w krajach dotkniętych w największym stopniu koronawirusem. Pieniądze mają trafić głównie do wydawców realizujących rozmaite projekty związane z pandemią. Wsparcie jest dostępne także dla mediów w Polsce.

Niedawno Facebook zadeklarował przeznaczenie kwoty 100 mln dol. na wsparcie mediów. Środki zostaną przekazane w formie grantów oraz na wydatki reklamowe, dzięki którym wydawcy na całym świecie mają ograniczać straty finansowe związane z pandemią koronawirusa.

3 mln dolarów dla europejskich mediów

Teraz poinformowano o dodatkowej inicjatywie mającej pomóc mediom w Europie. Facebook Journalism Project (FJP) wraz z European Journalism Centre (EJC) - organizacją non-profit, która od lat współpracuje z wydawcami na całym kontynencie ogłosili utworzenie Europejskiego Funduszu Wsparcia Dziennikarstwa Covid-19, który ma pomóc dziennikarzom w Europie dostarczać informacje których ludzie najbardziej potrzebują w czasach pandemii koronawirusa.

Zgodnie z planem ujawnionym w komunikacie przesłanym do Wirtualnemedia.pl EJC rozdysponuje 3 mln dol., które Facebook przekazał na rzecz funduszu, wśród małych i średnich mediów informacyjnych oraz dziennikarzy w krajach Europy najbardziej dotkniętych przez epidemię. Środki mają wesprzeć ich działalność i dopływ wiarygodnych informacji na temat koronawirusa do lokalnych społeczności.

Wsparcie dla polskich mediów

EJC będzie samodzielnie decydować o tym, kto otrzyma finansowanie w oparciu o ustalone przez siebie kryteria i zarządzać dotacjami niezależnie od Facebooka.

Dotacje mogą zostać wykorzystane na takie inicjatywy jak uruchomienie dedykowanego biuletynu na temat Covid-19, zniesienie paywalla na określone treści, zatrudnienie większej liczby niezależnych dziennikarzy czy tworzenie wydarzeń online, ale także na kontynuację codziennej pracy wydawców.

- W całej Europie lokalne organizacje informacyjne stoją w obliczu walki o przetrwanie - zaznacza Adam Thomas, dyrektor European Journalism Centre. - Głęboko dotknięci gospodarczym wpływem Covid-19 dziennikarze dostarczają niezbędnych wiadomości dysponując minimalnymi środkami. Bez pilnego wsparcia media lokalne i społeczne nie będą w stanie walczyć z dezinformacją i informować obywateli. Europejski Fundusz Wsparcia Dziennikarstwa Covid-19 ma na celu ochronę dziennikarzy, którzy ściśle współpracują ze swoimi społecznościami w czasie tego kryzysu.

Jak dowiedzieliśmy się w biurze prasowym Facebooka o wsparcie w ramach nowego programu mogą zwracać się także polskie media. W tym celu należy dokonać rejestracji na stronie EJC aby otrzymać powiadomienia i dodatkowe informacje na temat procesu aplikowania. Według zapowiedzi aplikacje zostaną otwarte 16 kwietnia br.

Nie tylko Facebook

Spośród największych firm technologicznych wsparcie finansowe związane z Covid-19 zapowiada nie tylko Facebook. Niedawno w ramach walki z koronawirusem i skutkami pandemii koncern Google zadeklarował pomoc o wartości przekraczającej 800 mln dol. Pieniądze w formie grantów reklamowych otrzymają Światowa Organizacja Zdrowia, odpowiednie rządowe instytucje oraz małe i średnie przedsiębiorstwa, także w Polsce.

W IV kwartale 2019 r. kwartale Facebook osiągnął wzrost przychodów o 25 proc. do 21,08 mld dolarów oraz zysku netto z 6,88 do 7,35 mld dolarów. W skali miesiąca ze wszystkich platform koncernu korzysta 2,89 mld internautów, a z samego Facebooka - 2,5 mld.

Dołącz do dyskusji: Facebook wesprze europejskie media. 3 mln dolarów na projekty związane z koronawirusem, także w Polsce

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
no to
po pandemii panstwa narodowe wycisna setki milionow w podatkach. koniec ciuciubabki
odpowiedź
User
Nenad
Żenująco niska kwota 3 mln dolarów od tak bogatej firmy
odpowiedź