SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Festiwal w Opolu 2016: sześć koncertów w cztery dni, bez kabaretonu

Koncert polskich przebojów filmowych, Debiuty, „SuperJedynki” oraz „SuperPremiery” w nowej formule, „Grand Prix Publiczności - Złote Opole” oraz koncert alternatywny to główne punkty programu  53. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Podobnie jak rok temu, zabraknie kabaretonu.

Festiwal w Opolu, fot. akpaFestiwal w Opolu, fot. akpa

Tegoroczny festiwal opolski rozpocznie się 3 czerwca br. i potrwa cztery dni. Koncerty transmitować będą TVP1 i TVP Polonia, powtórki pokaże TVP Rozrywka. W tym roku, po raz pierwszy festiwal zostanie przedłużony o jeden dzień. W poniedziałek, 6 czerwca, zorganizowany zostanie koncert „Scena alternatywna” (transmisja tylko w TVP Kultura).

Pierwszego dnia festiwalu odbędzie się koncert piosenek filmowych „Ta noc do innych jest niepodobna”. Z okazji 120-lecia kinematografii przypomniane zostaną utwory, które powstały do polskich filmów fabularnych. Koncert poprowadzą Antoni Królikowski i Antoni Pawlicki, a na scenie pojawią się m.in. Kayah, Edyta Bartosiewicz, Marek Dyjak, Kasia Kowalska, Katarzyna Nosowska, Varius Manx, Ania Dąbrowska, Małgorzata Ostrowska oraz Urszula. Podczas pierwszego dnia festiwalu odbędzie się także koncert „Debiuty”. W tym roku artyści wystąpią z autorskimi utworami (w latach wcześniejszych debiutanci śpiewali covery). Koncert poprowadzą: Katarzyna Kołeczek i Maciej Musiał. Reżyserem i autorem scenariusza obu koncertów jest Halina Przebinda.

Z kolei w sobotni wieczór widzowie obejrzą dwa koncerty: „SuperPremiery” i „SuperJedynki”. Poprowadzą je prezenterzy „Teleexpressu”: Beata Chmielowska-Olech, Marek Sierocki i Maciej Orłoś. Reżyserem i autorem scenariusza obu sobotnich koncertów jest Radek Kobiałko. O zwycięstwo w „SuperPremierach” powalczą Kasia Wilk, Szymon Chodyniecki, Mateusz Mijal, Mesajah, Dominika Barabas, Janusz Radek, Wilki, Varius Manx, Red Lips, Feel i Loka. Podczas tego koncertu z recitalem wystąpi Halina Frąckowiak, której gwiazda zostanie odsłonięta tego samego dnia w Opolskiej Alei Gwiazd oraz Włodek Pawlik z zespołem, który wykona medley największych polskich przebojów 30-lecia „Teleexpressu”. W koncercie „SuperJedynek” na scenie zaprezentują się m.in.: Pectus, Kombii, Stanisława Celińska, Marcelina, Sarsa, Michał Szpak, Kortez i Andrzej Piaseczny.

Trzeci dzień festiwalu rozpocznie widowisko muzyczne w wykonaniu Waldemara Malickiego i Filharmonii Dowcipu zatytułowane „Grand China Tour” - będzie to prapremiera trasy koncertowej po Chinach zaplanowanej na jesień br. Autorem scenariusza i reżyserem koncertu jest Jacek Kęcik, prowadzącym - Waldemar Malicki.

Ostatnim niedzielnym koncertem będzie „Grand Prix Publiczności - Złote Opole”. O programie tego koncertu zdecydowała publiczność w drodze głosowania SMS. Wiadomo już, że na scenie pojawią się m.in.: Michał Szpak, Doda, Justyna Steczkowska, KOMBII, Varius Manx & Kasia Stankiewicz, Andrzej Piaseczny, Maryla Rodowicz, Krystyna Prońko, Edyta Bartosiewicz oraz Halina Frąckowiak. Koncert poprowadzi Artur Orzech.

Producentem tegorocznego festiwalu są Agencja Produkcji Filmowej i Telewizyjnej TVP oraz Cezary Golędzinowski. Artystom koncertów „Ta noc do innych jest niepodobna” i „Grand Prix Publiczności - Złote Opole 2016” towarzyszyć będzie Polska Orkiestra Radiowa.

W tym roku, po raz pierwszy, opolski festiwal przedłużony zostanie o jeden dzień. W poniedziałek, 6 czerwca br., o godz. 21.00 odbędzie się koncert zatytułowany „Scena alternatywna”. Na scenie pojawią się m.in. Kortez, Pablopavo i Ludziki, Nosowska, Ballady i Romanse, Ralph Kamiński, Karolina Skrzyńska, Zamilska. Koncert ten pokaże tylko TVP Kultura.

Zaplanowano także dodatkowe wydarzenia około festiwalowe. Już po raz drugi, w „Kawiarence z Gwiazdami” na opolskim rynku dziennikarze muzyczni: Maria Szabłowska, Krzysztof Szewczyk i Artur Orzech spotkają się z uczestnikami tegorocznego festiwalu.

Zeszłoroczny Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu oglądało średnio 2,98 mln widzów, co dało TVP1 28,26 proc. udziału w rynku w grupie 4+ oraz 20,32 proc. w grupie komercyjnej 16-49 (dane Nielsen Audience Measurement).

Dołącz do dyskusji: Festiwal w Opolu 2016: sześć koncertów w cztery dni, bez kabaretonu

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
prawnik
Zdjęli Kabareton. Sami Wiecie Kto boi się śmieszności?
odpowiedź
User
Foxdeutsch
Nie będzie gościa w żółtym swetrze? I tego co podaje się za Mariolkę też nie? Jaka szkoda...
odpowiedź
User
xm
Brak kabaretonu nie dziwi. Śmiechu boi się każda władza totalitarna.
odpowiedź