SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Fortnite przebojem finansowym. 9 mld dolarów przychodów w 2 lata

W latach 2018 i 2019 popularna gra Fortnite przyniosła firmie Epic Games ponad 9 mld dolarów przychodu. Tytuł jest jedną z najbardziej dochodowych gier w historii, według szacunków dzięki niej w 2020 roku Epic Games zanotował wpływy w wysokości 5,1 mld dolarów, a obecnie trwa proces pomiędzy wydawcą a koncernem Apple.

Fortnite to wieloosobowa gra z gatunku Battle Royale, która pojawiła się na rynku w 2017 r. Tytuł jest dostępny dla użytkowników najpopularniejszych konsoli do gier, komputerów, a także urządzeń przenośnych, zaś korzystanie z wielu funkcji w Fortnite wiąże się z opłatami.

Wydawcą Fortnite jest firma Epic Games, która w marcu 2021 r. zdobyła miliard dol. finansowania, a jej wycena wynosi obecnie 28 mld dol.

Czytaj także: Kłopoty z płatnościami w PlayStation Store. Powodem nowe regulacje unijne

9 mld dolarów w 2 lata

W 2020 r. pomiędzy Epic Games a Apple zrodził się ostry spór dotyczący warunków oferowania Fortnite’a w sklepie App Store. Kością niezgody jest to, że Apple według sformułowanego przez siebie regulaminu pobiera 30 proc. prowizji od deweloperów za każdy zakup dokonany wewnątrz oferowanych aplikacji, a opłaty z tego tytułu muszą być realizowane za pośrednictwem platformy Apple. Tymczasem Epic Games w opozycji do właściciela App Store wprowadził w ub.r. własny system płatności, za co został zablokowany na platformie.

Ostatecznie sprawa trafiła przed sąd w Kalifornii, własne dochodzenie dotyczące polityki prowadzonej przez Apple w App Store zapowiedziała także Unia Europejska.

Teraz amerykański sąd rozpoczął swoje postępowanie, a przy tej okazji ujawniono niektóre dane finansowe dotyczące Epic Games i Fortnite.

Z dokumentów wynika, że tylko w 2018 r. hitowa gra przyniosła wydawcy 5 mld dol. przychodu, zaś łącznie w latach 2018 i 2019 firma zanotowała wpływy przekraczające 9 mld dol. Lwia część tej kwoty przypada na Fortnite biorąc pod uwagę fakt, że wszystkie pozostałe gry wydawane przez Epic Games przyniosły wpływy w wysokości 108 mln dol. w 2018 i 221 mln dol. w 2019 r.

W dokumentacji nie podano dokładnej wysokości zysków osiągniętych przez Fortnite, jednak firma utrzymuje, że we wspomnianym okresie zarobiła ponad 5,5 mld dol.

Czytaj także: Tryb multiplayer za darmo dla gier na platformie Xbox. Na liście Fortnite i Roblox

Epic Games prognozował wcześniej, że w 2020 r. osiągnie przychody w wysokości 3,6 mld dol. Później jednak planowaną kwotę skorygowano do poziomu 5,1 mld dol.

W świetle podanych przez Epic Games danych nie powinno dziwić, że firma domaga się przed sądem zmiany strategii prowadzonej przez Apple w App Store. Dla wydawcy Fortnite’a przychody osiągane za pośrednictwem tej platformy mogą stanowić pokaźną część wpływów firmy od fanów hitowej produkcji. Na razie nie wiadomo, kiedy obecne postępowanie przed kalifornijskim sądem zostanie zakończone i jak będzie brzmiało w tej sprawie ostateczne orzeczenie.

Dołącz do dyskusji: Fortnite przebojem finansowym. 9 mld dolarów przychodów w 2 lata

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl