SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Francja i Niemcy zablokują wprowadzenie Libry w UE. „Kryzys tej waluty będzie katastrofą”

Szefowie finansów Francji i Niemiec zgodnie zaprotestowali przeciwko wprowadzeniu na obszarze Unii Europejskiej szykowanej przez Facebook kryptowaluty Libra. Zdaniem obu urzędników skala projektu jest zbyt szeroka biorąc pod uwagę liczbę użytkowników Facebooka, zaś ewentualne wahania kursów Libry mogą spowodować nieprzewidywalne i groźne konsekwencje dla europejskich rynków finansowych.

Article

W drugiej połowie czerwca br. Facebook oficjalnie zapowiedział wprowadzenie własnej kryptowaluty o nazwie Libra, która ma być obsługiwana za pośrednictwem specjalnej platformy Calibra.

Facebook wyjaśniał, że oparta o technologię blockchain Libra, której wprowadzenie zaplanowano na 2020 r. ma pozwalać na dokonywanie wygodnych płatności internetowych i ma być przeznaczona m.in. dla osób nie posiadających dostępu do tradycyjnych usług bankowych. Według zapowiedzi Libra będzie wspierana finansowo przez grupę partnerów zrzeszonych w konsorcjum Stowarzyszenie Libra, w którym jest już kilkadziesiąt różnych firm i instytucji. Wśród nich znalazły się Visa, Mastercard, PayPal, Lyft, Spotify, PayU a także Andreessen Horowitz i Union Square Ventures.

Od momentu ogłoszenia nowego projektu Libra wywołała kontrowersje i wątpliwości. W czerwcu Senat USA zapowiedział, że zamierza przeprowadzić własne dochodzenie dotyczące tego czy Libra nie zagrozi prywatności i bezpieczeństwu użytkowników.

Do instytucji zaniepokojonych planami Facebooka związanymi z Librą dołączyła Komisja Finansów Kongresu USA. Pracujący w niej kongresmeni skierowali do szefów Facebooka oficjalny list, w którym wezwali do natychmiastowego zawieszenie prac nad projektem wprowadzenie Libry do ogólnego obiegu. Podobny apel wygłosił także prezes amerykańskiego Banku Centralnego.

Odpowiadając na wszystkie wspomniane wątpliwości David Marcus nadzorujący w Facebooku projekt Libra w trakcie przesłuchań w Senacie USA w połowie lipca br. przekonywał, że Libra jest bezpiecznym rozwiązaniem, nie zostanie jednak wprowadzona na rynek dopóki instytucje regulacyjne w USA i innych krajach będą miały co do niej obawy.

Niemcy i Francja zablokują Librę

Wyjaśnienia i zapewnienia Facebooka okazały się niewystarczające, bowiem w sierpniu br. Unia Europejska zapowiedziała że rozpocznie dochodzenie w sprawie planów wprowadzenia przez Facebook jego kryptowaluty. Unijne instytucje regulacyjne mają zbadać czy realizacja tego projektu nie ograniczy konkurencji w branży cyfrowych finansów, a także w segmencie przetwarzania danych użytkowników.

Teraz okazuje się, że projekt Libra napotka trudności nie tylko na poziomie unijnym, ale także ze strony poszczególnych krajów członkowskich wspólnoty.

W piątek minister finansów Francji Bruno Le Maire oraz Olaf Scholz, szef sektora finansowego w rządzie Niemiec wydali wspólne oświadczenia zapowiadające zablokowanie Libry na terenie Unii Europejskiej.

Obaj urzędnicy w komunikacie stwierdzili, że kryptowaluta Facebooka nie może pojawić się na rynku wspólnoty, bowiem rodzi zbyt wiele zagrożeń. Bruno Le Maire zaznaczył, że skala projektu Libra biorąc pod uwagę ogromną liczbę obecnych użytkowników Facebooka jest za duża. Jego zdaniem m.in. istnieje poważne ryzyko, że ewentualne wahania kursów tej waluty mogą w nieprzewidywalny sposób wpływać na rynki finansowe w Europie. Dlatego Francja i Niemcy wspólnie podejmą działania zmierzające do tego by Libra nie pojawiła się jako kryptowaluta we wspólnotowym ekosystemie ekonomicznym.

W drugim kwartale br. Facebook zanotował wzrost wpływów o 27,6 proc. do 16,89 mld dolarów oraz 2,62 mld dolarów zysku netto (wobec 5,11 mld dolarów rok wcześniej). W minionym półroczy koncern odpisał 5 mld dolarów kary nałożonej przez FTC. Ma 2,41 mld użytkowników aktywnych miesięcznie i 1,59 mld codziennie. W ostatnich latach przybywa ich głównie poza Ameryką Północną i Europą, ale Facebook najwięcej zarabia na tych z USA i Kanady

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Francja i Niemcy zablokują wprowadzenie Libry w UE. „Kryzys tej waluty będzie katastrofą”

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gość54321
Wprowadzenie euro w Polsce też wywoła katastrofę.
odpowiedź
User
Pop
Wprowadzenie euro w Polsce też wywoła katastrofę.

Rozwiniesz tę myśl?
odpowiedź