SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Francja zabroni jazdy elektrycznymi hulajnogami po chodnikach. „Współpracujemy z władzami”

Francuski rząd szykuje nowe przepisy, które zabronią użytkownikom hulajnóg korzystania z elektrycznego napędu podczas poruszania się po chodnikach. Regulacje przewidują też ograniczenia wiekowe w jeździe e-hulajnogami i zakaz używania słuchawek. Przepisy mają wejść we wrześniu 2019 roku. - Ściśle współpracujemy z władzami. Rozwój rynku elektrycznych hulajnóg musi się odbywać z pełnym poszanowaniem innych użytkowników przestrzeni publicznej i z myślą o bezpieczeństwie - zapewnia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Lime, jedna z popularnych platform oferujących e-hulajnogi.

Article

O planach uregulowania sposobu korzystania z elektrycznych hulajnóg we Francji poinformowały tamtejsze media, m.in. dziennik „Le Parisien”.

Rząd Francji zamierza wprowadzić w życie nowe przepisy dotyczące użytkowników korzystających z hulajnóg z napędem elektrycznym, które stają się coraz popularniejszym środkiem transportu w największych miastach tego kraju. Najważniejsze ograniczenie ma polegać na zakazie poruszania się po chodnikach w sytuacji gdy w hulajnodze jest włączony silnik elektryczny. Na chodnikach będą co prawda mogły jeździć e-hulajnogi, ale tylko wówczas gdy są napędzane siłą mięśni użytkownika.

Według przepisów hulajnogi zasilane elektrycznie będą mogły być obecne wyłącznie na specjalnie wydzielonych ścieżkach lub na drogach i ulicach, na których obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h.

Zaplanowane przez francuski rząd regulacje przewidują też dodatkowe ograniczenia w korzystaniu z e-hulajnóg. Będą mogli z nich korzystać tylko użytkownicy mający powyżej 8 lat, zaś ci do 12. roku życia zostaną zobowiązani do używania kasków. Ponadto wszystkie osoby jadące na elektrycznych hulajnogach otrzymają zakaz korzystania z słuchawek w trakcie prowadzenia takiego pojazdu.

Projekt przewiduje, że za niestosowanie się do wymienionych wcześniej przepisów będzie groził mandat w kwocie do 135 euro. Nowe regulacje mają obowiązywać we Francji od września 2019 r.

Przepisy są potrzebne

Na rynku funkcjonuje coraz więcej platform oferujących możliwość wypożyczenia hulajnóg z napędem elektrycznym, w które potencjalnie mogą uderzyć nowe przepisy planowane przez francuski rząd. Jednak oficjalnie firmy te nie stają w opozycji do zapowiedzianych regulacji. Tak przynajmniej wynika ze stanowiska przekazanego Wirtualnemedia.pl przez Lime, jedną z popularnych aplikacji do wypożyczania e-hulajnóg, obecną nie tylko we Francji, ale od jesieni ub.r. także w niektórych polskich miastach.

- Ściśle współpracujemy z władzami na wszystkich rynkach w celu znalezienia najlepszych rozwiązań regulujących rynek miejskiej mikro-mobilności – zapewnia Lime w komunikacie przesłanym do naszej redakcji. - Popularność hulajnóg elektrycznych wynika z wygody i swobody jaką dają użytkownikom.

Według firmy dalszy rozwój rynku elektrycznych hulajnóg musi się odbywać z pełnym poszanowaniem innych użytkowników przestrzeni publicznej i z myślą o bezpieczeństwie.

- Lime opowiada się za odpowiedzialnym i zrównoważonym podejściem - czytamy w komunikacie. - Dlatego również współpracujemy między innymi z władzami, organizacjami pozarządowymi i stowarzyszeniami obywatelskimi. Tylko dzięki otwartemu dialogowi i wspólnym wysiłkom możemy realizować trwałe rozwiązania. Jesteśmy zadowoleni z zapowiedzianych w piątek przez rząd francuski zmian w prawie i oczekujemy na wdrożenie rozporządzenia zaplanowane na wrzesień 2019 roku - zapewnia Lime.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Francja zabroni jazdy elektrycznymi hulajnogami po chodnikach. „Współpracujemy z władzami”

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl