SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Fratria prognozuje 1 mln zł zysku netto za 2016 rok. „12 mln zł zysku w 2015 r. to wynik księgowy”

- Prognozujemy, że wydawnictwo Fratria osiągnie w br. zysk netto na poziomie 1 mln złotych. Fratria to spółka stabilna i rentowna, ale wciąż rozwijamy się, inwestujemy, a także spłacamy zobowiązania wynikające z wprowadzenia na rynek nowych projektów - mówi Wirtualnemedia.pl Michał Karnowski, członek zarządu spółki.

Michał Karnowski, fot. FratriaArticle

Z danych dostępnych w Krajowym Rejestrze Sądowym wynika, że Fratria w 2015 roku uzyskała przychód na poziomie 31 mln złotych, a jej zysk wyniósł ponad 12 mln złotych. To najlepszy wynik w historii, ponieważ we wcześniejszych latach spółka odnotowywała odpowiednio: w 2014 roku - 245 tys. zł zysku, w 2013 - 1,7 mln straty, a w 2012 - 0,7 mln straty.

 - Zwracam uwagę, że omawiany wynik Fratrii za 2015 rok jest wynikiem księgowym, związanym z faktem dokonania w tym okresie wyceny jednego z naszych kluczowych tytułów. Nie jest to wynik związany z bieżącą działalnością wydawniczą czy tym bardziej jakimś lawinowym wzrostem przychodów reklamowych. Fratria jest spółką stabilną i rentowną, ale wciąż jednak rozwijającą się, inwestującą, a także spłacającą zobowiązania wynikające z wprowadzenia na rynek nowych projektów - wyjaśnia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Michał Karnowski, członek zarządu spółki.

Karnowski podkreśla, że Fratria w 2015 roku dokonała głębokiej analizy i redukcji kosztów i właśnie to miało największy wpływ na wynik finansowy. - Przeanalizowaliśmy także kwestię rentowności wszystkich projektów, niektóre zmodyfikowaliśmy, inne połączyliśmy. Intensywnie wzmacniamy dział reklamy, by zaoferować naszym klientom jak najlepszą ofertę. Wszystkie te działania zarządu przynoszą pozytywne efekty - dodaje Karnowski.

Warto przypomnieć, że Grupa Medialna Fratria ma w swoim portfolio tygodnik „w Sieci” (funkcjonuje też jego serwis internetowy), dwa miesięczniki: „w Sieci Historii” oraz „Gazetę Bankową” (również serwis GB.pl), jak też serwisy: wPolityce.pl, wGospodarce.pl oraz ABCtygodnik.pl. Ten ostatni zastąpił drukowany tygodnik „ABC”, który wydawany był w okresie od kwietnia 2015 do kwietnia br.

Michał Karnowski zauważa w rozmowie z nami, że funkcjonowanie i odnoszenie sukcesów finansowych na polskim rynku wydawniczym jest trudne. - Widać wyraźnie, że rynek dzieli się na dwie grupy. Są to: koncerny-molochy, dysponujące quasi-monopolami, zdolnymi zaduszać przedsięwzięcia konkurencyjne, co i nas dotknęło. I niewielkie na tym tle firmy wyspecjalizowane w swoich dziedzinach, do których zalicza się Fratria. Jak w tych warunkach działać, by się rozwijać? Mamy swoje przemyślenia i plany, ale chyba za wcześnie, by dzielić się tym z szerszą publicznością - zapowiada Karnowski.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Fratria prognozuje 1 mln zł zysku netto za 2016 rok. „12 mln zł zysku w 2015 r. to wynik księgowy”

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
widz555
Te "pomysły" będą dobre tak długo, jak długo "nasi" będą u władzy. Ot i cały biznesplan.
odpowiedź
User
zenada
Karnowski, musisz się facet szybko nachapać. Przyjdzie moment i twoje pisemko będzie miało taką sprzedaż jak przed "dobrą zmianą". Nie wstawaj z klęczek!
odpowiedź
User
POlak
Nie ma czegoś takiego jak "quasi-monopol". Albo jest monopol, albo go nie ma. Jeśli chodzi o polski rynek medialny nie możemy w żadnym razie mówić o monopolu, ba, nawet o duopolu. Reszta to konfabulacje i fantasmagorie.
odpowiedź