SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Fundacja Czartoryskich usunięta z listy sponsorów zjazdu Klubów „Gazety Polskiej”, znalazła się tam przez nieporozumienie

Z listy sponsorów tegorocznego zjazdu Klubów „Gazety Polskiej” usunięto Fundację Książąt Czartoryskich. Organizatorzy proponowali jej wsparcie wydarzenia, ale nie zawarto umowy.

Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” w 2017 roku, fot. TV RepublikaArticle

W ostatnich dniach opublikowano szczegółowe zapowiedzi tegorocznego zjazdu Klubów „Gazety Polskiej” zaplanowanego na najbliższy weekend. W poniedziałek Radio TOK FM zwróciło uwagę, że wśród sponsorów wydarzenia jest Fundacja Książąt Czartoryskich

Fundacja została wpisana - razem z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej, Tauronem i Totalizatorem Sportowym - jako partner wspierający zjazdu. Sponsorem głównym jest firma Synthos, sponsorami wspierającymi - PKN Orlen i Provident Polska, a wsparcia imprezie udzieliła też spółka Haftina.

Fundacja Czartoryskich rok po sprzedaży Polsce swoich zbiorów wniosła o likwidację

Pod koniec 2016 roku Fundacja Książąt Czartoryskich sfinalizowała sprzedaż polskiemu państwu swoich zasobów, obejmujących m.in. 86 tys. eksponatów muzealnych (w tym obraz „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci) oraz 250 tys. woluminów. Otrzymała za to 100 tys. euro.

Natomiast wiosną br. zarząd Fundacji Książąt Czartoryskich poinformował, że przekazał zgromadzone przez nią środki nowo utworzonej fundacji w Lichtensteinie. Złożył też wniosek o likwidację fundacji, uzasadniając, że wyczerpano jej środki i majątek.

Sprawa była szeroko komentowana w mediach i przez polityków. Podkreślano, że środki przekazane fundacji za jej zbiory zostały wyprowadzone z Polski. Zarzucano też rządzącym, że nie zabezpieczyli w umowie, jak fundacja może dysponować tymi pieniędzmi. Ponadto osoby z rodziny Czartoryskich na łamach mediów krytykowały się za sposób przeprowadzenia tej transakcji.

W podobnym tonie były utrzymane komentarze dziennikarzy na Twitterze do tego, że Fundacja Książąt Czartoryskich wspiera zjazd Klubów „Gazety Polskiej”. - No i super. Partia zwykłych ludzi odpaliła magnatom pół miliarda, a oni w rewanżu pomagają partii zwykłych ludzi. Jeden tylko, jeden cud, z polską szlachtą, polski lud - ironizował Tomasz Lis z „Newsweeka”. - Stać ją, to sponsoruje. O co to całe larum, że Fundacja Czartoryskich sponsoruje Zjazd Klubów „Gazety Polskiej”. Przecież minister zapewnia, że fundacja pieniądze zarobiła legalnie, to może teraz z nimi robić co chce. Nawet sponsorować zza granicy - kpił Marek Kacprzak z Wirtualnej Polski.

- Poważne pytania w sprawie przeznaczenia pieniędzy wydanych na kolekcję Czartoryskich - skomentował Bertold Kittel z TVN. - Gdzie są CBA lub prokuratura? - zapytała Renata Grochal z „Newsweeka”.

„Fundacja na liście sponsorów przez nieporozumienie”

W środę Fundacja Książąt Czartoryskich została usunięta z listy sponsorów w zapowiedzi zjazdu zamieszczonej w serwisie Klubów „Gazety Polskiej”. Jednocześnie zaznaczono, że zaoferowano fundacji wsparcie tego wydarzenia.

- Propozycje wspierania tych działań, m.in. w związku z organizowanym Zjazdem Klubów „Gazety Polskiej”, wysyłamy do różnych firm i instytucji, które cenią sobie podobne wartości. Taka propozycja została także wysłana do Fundacji XX. Czartoryskich, jednak logo fundacji znalazło się na liście sponsorów przez nieporozumienie - wyjaśniono w krótkim oświadczeniu. - Fundacja XX. Czartoryskich nie jest sponsorem Zjazdu Klubów „Gazety Polskiej” - podkreślono.

Potwierdził to Maciej Radziwiłł, członek zarządu Fundacji Książąt Czartoryskich. - Fundacja XX. Czartoryskich otrzymała propozycję objęcia tytułu partnera wydarzenia organizowanego przez Fundację Klubów 'Gazety Polskiej', które ma na celu szerzenie patriotyzmu, promowanie tradycji i historii Polski. Cele te podziela także Fundacja XX. Czartoryskich, jednak po przeanalizowaniu oferty umowa nie została zawarta - opisał w oświadczeniu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Fundacja Czartoryskich usunięta z listy sponsorów zjazdu Klubów „Gazety Polskiej”, znalazła się tam przez nieporozumienie

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Katolickie przekręty
Wszyscy wiedzą że to przekręt i trzeba być idiotą żeby tak to tłumaczyć. Cóż - tacy to katolicy...
odpowiedź
User
Kick off
Nie tak, to siak. I tak fundacja odwdzięczy się. Teraz pewnie bardziej po cichu, pod stołem, na zagraniczne konto np z Lichtenstainu do Luxemburga albo na jakiś SKOK. Ta wypłata Fundacji bardzo się PiSowi opłaca !
odpowiedź
User
Ehem
Zapomnieli ze kasa jest teraz w fundacji z Liechtensteinu...

Ale spoko, dola dla pisiorow i tak trafi. Z tym, ze zapewne na zagraniczne konta. Juz ci od SKOK-ow powiedza co i jak :D
odpowiedź
User
Marek
Nieporozumieniem jest to, że można oficjalnie wyprać pół miliarda publicznych pieniędzy i nic się nie dzieje. Jak w bananowej republice.
odpowiedź
User
Lejba
Czyli kolejna gównoburza, fakt nie istnieje ale wszyscy mają mokro w gaciach z wrażenia...
odpowiedź