SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Fundusz Zygmunta Solorza dokupił 1 proc. akcji Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin

Cypryjski fundusz Argumenol, kontrolowany przez Zygmunta Solorza, od 18 do 25 marca kupił 531 tys. akcji Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (ZE PAK) stanowiących 1,04 proc. kapitału firmy. W efekcie ma już 59,89 proc. jej kapitału.

Zygmunt SolorzArticle

W komunikacie giełdowym Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin zaznaczono, że akcje zostały kupione przez fundusz Argumenol w ramach transakcji na warszawskiej giełdzie, na której notowany jest ZE PAK. Nie podano, ile Argumenol zapłacił za te walory.

W dniach 18-25 marca cena akcji ZE PAK wynosiła od 6,74 do 7,30 zł. Przy tym pierwszym kursie wartość pakietu przejętego przez Argumenol wynosi 3,56 mln zł, a przy drugim - 3,88 mln zł.

W efekcie transakcji udział funduszu w kapitale zakładowym ZE PAK zwiększył się z 58,84 do 59,89 proc.

We wtorek na koniec sesji cena akcji ZE PAK wynosiła 7,32 zł, co dawało kapitalizację spółki w wysokości 372 mln zł.

ZE PAK z odpisami dot. działalności węglowej

W zeszłym tygodniu Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin poinformował, że w efekcie testów na utratę wartości rzeczowych aktywów trwałych i projektu nowego bloku w swojej elektrowni Konin utworzył odpisy w wysokości 631 mln zł. W konsekwencji za ub.r. zanotuje ok. 446 mln zł skonsolidowanej straty netto. Firma zaznacza, że odpisy dotyczą jej działalności węglowej, a nie projektów z zakresu odnawialnych źródeł energii.

615 mln zł odpisu wynika z testów na utratę wartości rzeczowych aktywów trwałych grupy kapitałowej ZE PAK, a 16 mln zł - z dezaktualizacji dokumentacji projektowej i utraty ważności decyzji środowiskowej i pozwolenia na budowę dotyczącej projektu budowy bloku gazowo-parowego w elektrowni Konin.

Zaznaczono, że na wyniki testów największy wpływ miało zastosowanie na koniec ub.r. wyższej niż wcześniej stopy dyskontowej oraz skrócenie oczekiwanego okresu eksploatacji bloku energetycznego o mocy 474MW w elektrowni Pątnów II.

- Spółka pragnie poinformować ponadto, że odpisy z tytułu utraty wartości aktywów dotyczą działalności węglowej a same testy nie obejmowały projektów, które Grupa zamierza realizować w obszarze odnawialnych źródeł energii - dodano.

Zysk EBITDA, strata netto

Ponadto Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin podał, jak utrata wartości i odpis przełożą się na wyniki rentowności firmy. Zaznaczono, że nie wpłyną na skonsolidowany wynik EBITDA, natomiast skonsolidowany wynik netto, według MSSF, obniżą o 540 mln zł. W ujęciu jednostkowym też nie mają wpływu na wynik EBITDA, a wynik netto zmniejszą o 125 mln zł.

- Wymienione w raporcie operacje mają charakter niepieniężny, księgowy i nie wpływają na sytuację płynnościową spółki i grupy - dodano.

Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin szacuje, że za ub.r. w ujęciu skonsolidowanym zanotuje 393 mln zł zysku EBITDA i 446 mln zł straty netto, a w ujęciu jednostkowym - 122 mln zł zysku EBITDA i 46 mln zł straty netto.

Firma zastrzegła, że sprawozdanie skonsolidowane i jednostkowe jest w trakcie weryfikacji przez biegłego rewidenta, dlatego powyższe kwoty mogą ulec zmianie.

Raport finansowy za cały ub.r. spółka opublikuje 3 kwietnia.

ZE PAK inwestuje 180 mln zł w instalację do biomasy

W miniony piątek Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin podpisał umowę z Valmet Technologies Oy na zaprojektowanie i wykonanie przebudowy (w formule „pod klucz”) kotła K-7 na kocioł fluidalny pracujący w technologii BFB.

- Przedmiotem umowy jest przystosowanie istniejącego kotła węglowego K-7, zlokalizowanego na terenie elektrowni Konin, na kocioł fluidalny typu BFB ze stacjonarnym, bąbelkowym złożem fluidalnym, wykorzystujący biomasę. Zmodernizowana instalacja o mocy 50 MWe będzie produkowała energię elektryczną oraz pełniła funkcję rezerwową dla działającego już obecnie bloku biomasowego zasilającego w ciepło miasto Konin. Po modernizacji kotła K-7, w elektrowni Konin dostępna będzie generacja mocy ok. 100MWe (2x50MWe) z wykorzystaniem biomasy jako paliwa podstawowego - opisano w komunikacie ZE PAK.

Firma dodała, że przebudowa kotła K-7 stanowi główny element całego projektu polegającego na dostosowaniu instalacji wykorzystywanej uprzednio do produkcji energii elektrycznej z węgla brunatnego do spalania biomasy. Szacunkowy łączny koszt projektu to ok. 180 mln zł. Projekt został zgłoszony do aukcji rynku mocy i uzyskał 17 letni kontrakt, począwszy od roku 2024.

W umowie z Valmet Technologies Oy wynagrodzenie ustalono na 89,8 mln zł netto, a termin realizacji - na 18 miesięcy. Łączny limit wszystkich kar umownych z jakiegokolwiek tytułu wynosi maksymalnie 25 proc. ceny netto w kontrakcie.

Firma Solorza dokupiła akcje ZE PAK latem ub.r.

Poprzednich dużych odpisów Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin dokonała wiosną ub.r. - Wyniki testów na utratę wartości rzeczowych aktywów trwałych Grupy Kapitałowej ZE PAK SA wskazują na utratę wartości w wysokości 367 mln zł. Natomiast w odniesieniu do jednostkowego sprawozdania ZE PAK SA wynik testu na utratę wartości aktywów w CGU PAK KWB Adamów SA uzasadnia konieczność dokonania odpisu w wysokości 79 mln zł z tytułu utraty wartości akcji PAK KWB Adamów - opisała w komunikacie giełdowym.

W sierpniu ub.r. należący do Zygmunta Solorza fundusz inwestycyjny Argumenol ogłosił wezwanie do sprzedaży 34,82 mln akcji stanowiących 68,5 proc. kapitału Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (ZE PAK). Oferuje 7,47 zł za akcję.

Różne firmy Solorza miały już wtedy 51,55 proc. kapitału ZE PAK. W efekcie wezwania i kilku późniejszych niewielkich transakcji spółki biznesmena kontrolowały już 58,84 proc. akcji ZE PAK.

W pierwszych trzech kwartałach ub.r. grupa kapitałowa Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin zanotowała wzrost przychodów z 1,62 do 2,16 mld zł, wyniku operacyjnego EBIT z 33,62 mln zł straty do 128,04 mln zł zysku i wyniku netto z 62,73 mln zł straty do 71,74 mln zł zysku. Natomiast w całym 2018 roku z powodu odpisów miała 477,26 mln zł straty operacyjnej i 463,67 mln zł straty netto.

Majątek Solorza to głównie akcje Cyfrowego Polsatu

Zygmunt Solorz od lat jest w ścisłej czołówce rankingu najbogatszych Polaków, w ostatnich zestawieniach „Forbesa” i „Wprost” zajmował zwykle drugie miejsce ze stanem posiadania wynoszącym ok. 10 mld zł.

Jego zdecydowana większość to akcje stanowiące 57,34 proc. kapitału Cyfrowego Polsatu. (właściciela m.in. Telewizji Polsat, Polkomtelu, Eleven Sports i Netii) Przy kursie 24,20 zł z końca piątkowej sesji giełdowej wycena tego pakietu wynosi 8,87 mld zł.

Poza sektorem mediów i telekomunikacji Zygmunt Solorz ma większościowy pakiet akcji Elektrimu (pod koniec ub.r. firma złożyła prospekt w sprawie powrotu na warszawską giełdę) oraz Plus Bank.

W sierpniu ub.r. Zygmunt Solorz ogłosił start stowarzyszenia Program Czysta Polska promującego dbanie o środowisko naturalne, jednocześnie opisano proekologiczne zmiany wprowadzone już w ZE PAK i Cyfrowym Polsacie.

Dołącz do dyskusji: Fundusz Zygmunta Solorza dokupił 1 proc. akcji Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl