SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Fundusze inwestujące w nieruchomości odrabiają straty

Nawet o jedną dziesiątą można było pomnożyć kapitał w lipcu lokując w najlepszy fundusz lokujący w spółki powiązane z rynkiem nieruchomości. Wszystkie podmioty odrabiały straty z minionego miesiąca i dzięki temu w skali tego roku są na plusie.

Fundusze inwestujące w nieruchomości odrabiają straty

Tradycyjnie dysproporcje w rezultatach w tej grupie funduszy były pokaźne. Najlepiej zaprezentował się Allianz Budownictwo 2012, który przyniósł 10% zysku w lipcu. Najsłabiej wypadł PKO Infrastruktury i Budownictwa Globalny, który zarobił 3%.

Różne strategie

Polityka inwestycyjna w tej grupie podmiotów istotnie się różni i to w dużym stopniu tłumaczy różnice. Przykładowo, Allianz Budownictwo 2012 lokuje jedynie w krajowe firmy. Przynajmniej 70% aktywów przeznacza na zakup walorów spółek związanych z organizacją mistrzostw Europy 2012 (przede wszystkim spółki świadczące usługi budowlane i produkujące materiały budowlane). W przypadku PKO Infrastruktury i Budownictwa Globalnego co najmniej 70% aktywów lokowane jest bezpośrednio bądź za pośrednictwem instytucji wspólnego inwestowania w udziały spółek, działających w sektorze nieruchomości, budownictwa i logistyki w tym zwłaszcza w zakresie inwestycji w infrastrukturę. Spektrum geograficzne jest zatem znacznie większe. Jeszcze inna jest formuła Arki Rozwoju Nowej Europy. Tu minimum 66% aktywów jest inwestowane w akcje lub instrumenty o podobnym charakterze na terenie Polski, Austrii, Czech, Węgier, Rumunii, Bułgarii i Turcji. Jednocześnie co najmniej 50% aktywów mają stanowić walory firm działających na rynku nieruchomości i budownictwa.

Lokalny rynek wypada lepiej

Okazuje się, że szersze geograficznie spektrum inwestycyjne nie musi przekładać się na lepsze wyniki. W skali tego roku najsłabszy jest ING Środkowoeuropejski Budownictwa i Nieruchomości, który zyskuje jedynie 1,9%. DWS Sektora Infrastruktury i Informatyki, skupiający się na krajowych inwestycjach, jest w tym roku ponad 11% na plusie.

W przypadku funduszy lokujących za granicą dochodzi jeszcze ryzyko kursowe. I tak na przykład Arka Rozwoju Nowej Europy w złotych zyskała w lipcu 4,6%, ale w euro było to 8,1%. Podobne różnice występowały w BPH Nieruchomości Europy Wschodzącej.

Wzrosty w segmencie budownictwa i „deweloperki”

W minionym miesiącu funduszom akcji powiązanych z rynkiem nieruchomości sprzyjała koniunktura. Zarówno WIG-Budownictwo, jak WIG-Deweloperzy poszły w górę o prawie 7%. Zachowanie poszczególnych spółek, najbardziej wpływających na wartości tych indeksów było jednak dość zróżnicowane. PBG podrożało o 10%, nieco mniej rosły Polimex-Mostostal i Budimex. Jednak 4. Najważniejsza firma z WIG-Budownictwo, czyli Elektrobudowa, zyskała niecałe 1,5%, a kolejny pod względem znaczenia Mostostal Warszawa zniżkował o 0,9%.

Uwaga na dobór spółek

Duże różnice w notowaniach mieliśmy też wśród deweloperów. Reprezentujący segment komercyjny Echo i GTC zyskały odpowiednio 14,2% oraz 3,6%. Wśród deweloperów mieszkaniowych najlepiej wypadł Gant z 13,6-proc. zwyżką. Ronson i Marvipol poszły w dół. W podobnym stopniu, o 8-9%, w górę poszły Dom Development oraz JW. Construction. Spółki powiązane z rynkiem nieruchomości wypadły w minionym miesiącu generalnie nieco słabiej od całego rynku, który poszybował o prawie 8%. Przyczyn takiego stanu rzeczy można doszukiwać się w szczególnie dużym zainteresowaniu walorami blue chips. Większość firm powiązanych z rynkiem nieruchomości należy do segmentu małych i średnich przedsiębiorstw.

Wyniki funduszy akcji lokujących w spółki powiązane z rynkiem nieruchomości na koniec lipca 2010 r. (%)

Nazwa funduszu

Lipiec 2010 r.

Ostatnie 3 miesiące

Ostatnie 12 miesięcy

W tym roku

DWS Sektora Infrastruktury i Informatyki

5,1

-5,1

12,9

11,2

Allianz Budownictwo 2012

10

-5

17,5

8,6

ING Środkowoeuropejski Budownictwa i Nieruchomości

5,2

-6,5

14,3

1,9

BPH Nieruchomości Europy Wschodzącej

5

-5,4

11,6

6

Arka Rozwoju Nowej Europy

4,6

-7,3

28,2

4,7

DWS Sektora Nieruchomości i Budownictwa

3,9

-3

14,7

8,3

PKO Infrastruktury i Budownictwa Globalny

3

2,2

-

-

Skarbiec - Sektora Nieruchomości

4,1

-8,3

8

2,2

 

Katarzyna Siwek
Home Broker

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Fundusze inwestujące w nieruchomości odrabiają straty

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl