SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Gala Nagrody Dziennikarskiej "Ślad" odbędzie się po wakacjach

Stowarzyszenie na rzecz Nagrody Dziennikarskiej "Ślad" im. bp. Jana Chrapka zadecydowało, by ze względu na sytuację epidemiologiczną w kraju przełożyć galę wręczenia nagrody. Przedłużono też do połowy czerwca czas zgłaszania kandydatów do tegorocznej nagrody.

fot. PixabayArticle

Biuro prasowe archidiecezji warszawskiej poinformowało na swojej stronie internetowej, że gala nagrody nie odbędzie się tak jak planowano w czerwcu, lecz po wakacjach – prawdopodobnie we wrześniu lub w październiku. Zgłoszenia kandydatów do nagrody można w tym roku wraz z pisemnym uzasadnieniem przesyłać do 14 czerwca na adres: sekretariat@nagrodaslad.pl. Prawo do wysuwania kandydatur przysługuje członkom kapituły oraz redakcjom prasowym, radiowym, telewizyjnym i internetowym.

"Ślad" jest nagrodą dziennikarzy dla dziennikarzy i innych ludzi mediów. Główną jej ideą jest uhonorowanie i promowanie osób, których działalność w mediach służy prawdzie, dobru i pięknu oraz przyczynia się w sposób wybitny do budowania kultury prawdy, porozumienia i dialogu. Taka postawa była szczególnie bliska bp. Janowi Chrapkowi. Jego życie, wierne duchowi ewangelicznej prostoty, przepojone było troską o budowanie pomostów między ludźmi i środowiskami.

Nagroda "Ślad" przyznawana jest od 2002 r. Laureatami dotychczasowych jej edycji byli kolejno: Ewa K. Czaczkowska, Grzegorz Polak, Stefan Wilkanowicz, ks. Jerzy Szymik, Marek Zając, Szymon Hołownia, ks. Marek Gancarczyk, ks. Kazimierz Sowa, Anna Gruszecka, Tomasz Królak, Jacek Moskwa, Krzysztof Ziemiec, ks. Jan Kaczkowski, Piotr Żyłka, Tomasz Rożek, Alina Petrowa-Wasilewicz, Brygida Grysiak, ks. Andrzej Draguła i Tomasz Krzyżak.

Patronem nagrody jest bp Jan Chrapek (1948–2001), człowiek mediów i przyjaciel środowiska dziennikarskiego. Był on członkiem zgromadzenia księży michalitów, doktorem teologii, wybitnym duszpasterzem i znanym naukowcem w zakresie współczesnych mediów. W latach 1983-1986 był redaktorem naczelnym miesięcznika "Powściągliwość i Praca", w okresie 1986-1992 był przełożonym generalnym zgromadzenia księży michalitów. Autor licznych publikacji z zakresu teologii pastoralnej, zwłaszcza środków społecznego przekazu, m.in. "Recepcja programów TV przez młodzież" i "Kościół a media".

Przez wiele lat wykładał na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1992 r. do 1994 r. był biskupem pomocniczym drohiczyńskim, w latach 1994-1999 biskupem pomocniczym toruńskim. Od 1999 r. do swojej tragicznej śmierci w wypadku samochodowym – biskup radomski.

W skład kapituły nagrody wchodzą obecnie: s. Barbara Chrapek (CSSMA), Ewa K. Czaczkowska, ks. Andrzej Draguła, ks. Mieczysław Gładysz (CSMA), Andrzej Grajewski, Brygida Grysiak, Katarzyna Kolenda-Zaleska, Tomasz Krzyżak (przewodniczący), ks. Grzegorz Michalczyk, Krystyna Mokrosińska, Zbigniew Nosowski, Jerzy Olędzki, Alina Petrowa-Wasilewicz, Grzegorz Polak, Tomasz Rożek, ks. Kazimierz Sowa (sekretarz), Jarosław Szczepański, Jan Turnau, Marek Zając i Krzysztof Ziemiec.

Więcej szczegółów na temat nagrody, jej historii i osoby patrona można znaleźć na stronie internetowej www.nagrodaslad.pl uruchomionej i prowadzonej przez Stowarzyszenie na rzecz Nagrody Dziennikarskiej "Ślad" im. bp. Jana Chrapka.

Dołącz do dyskusji: Gala Nagrody Dziennikarskiej "Ślad" odbędzie się po wakacjach

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl