SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Producent smartwatchów pod lupą UOKiK. Przeszukano biura

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie możliwego porozumienia ograniczającego konkurencję - firma Garmin Polska, przedstawiciel producenta m.in. smartwatchów, mogła zawrzeć zmowę cenową z dystrybutorami swoich produktów.

Prezes UOKiK Tomasz ChróstnyPrezes UOKiK Tomasz Chróstny

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny otrzymał sygnały wskazujące na możliwość zawarcia przez spółkę Garmin Polska, przedstawiciela producenta m.in. smartwatchów antykonkurencyjnego porozumienia z dystrybutorami swoich produktów. Przedsiębiorcy mogli ustalać ceny m.in. smartwachtów, a także innych urządzeń, np. nawigacyjnych. Urząd przeprowadził analizę, z której wynikało, że ceny sprzętu Garmin w sklepach internetowych były na tym samym lub bardzo podobnym poziomie.

- Nasza analiza pokazała, że sygnały o zmowie mogą być prawdopodobne. Dlatego wszcząłem postępowanie wyjaśniające i zleciłem przeszukanie, które odbyło się w asyście Policji w siedzibie Garmin Polska i trzech innych przedsiębiorców. Możliwe ograniczenie konkurencji miałoby również wpływ na konsumentów i mogło pozbawić ich możliwości zakupu tańszych produktów - mówi prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

W tej sprawie odbyło się również przeszukanie w siedzibach czterech podmiotów. Trwa analiza zebranego materiału dowodowego.

Postępowanie wyjaśniające prowadzone jest w sprawie, a nie przeciwko konkretnym przedsiębiorcom. Jeśli zebrany materiał potwierdzi podejrzenia, wówczas Prezes Urzędu rozpocznie postępowanie antymonopolowe i postawi zarzuty konkretnym podmiotom. Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję grozi kara finansowa w wysokości do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy. Menadżerom odpowiedzialnym za zawarcie zmowy grozi z kolei kara pieniężna w wysokości do 2 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Producent smartwatchów pod lupą UOKiK. Przeszukano biura

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
mike
Jak robili to zawodowcy to nic nie znajdziecie bo takie porozumienia się zawiera ustnie, a ich nie przestrzeganie jest sygnalizowane telefonicznie i skutkuje najczęściej chwilowym wstrzymaniem dostaw do czasu poprawienia ceny na ustaloną telefonicznie,
Oczywiście ceny detaliczne w cennikach nazywane są jako SUGEROWANE.
odpowiedź
User
nrl
Garmin robi rażące prądem smart-obroże dla psów -- można sobie porazić psa ze smartfona albo ustawić automat reagujący na szczekanie.
odpowiedź