SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„Gazeta Wyborcza” przed wyborami rozda milion egz. o rządach PiS, 12 października dodatek „Władza”

„Gazeta Wyborcza” (Agora) szykuje dwie specjalne akcje na wybory. 12 października wyda specjalny dodatek o władzy. Tuż przed wyborami w mniejszych miastach całej Polski zostanie także jednorazowo rozdanych milion egz. wydania opisującego rządy PiS.

Jarosław Kurski, fot. Gazeta WyborczaArticle

Kilkunastostronicowy dodatek pt. „Władza” powstaje już od lipca we współpracy z redakcją „New York Timesa”. W zespole „Gazety Wyborczej” prace nad nim koordynuje szef działu „Zagranica” Bartosz Wieliński. Teksty do dodatku mają napisać dziennikarze obu redakcji, ale także polscy i amerykańscy socjologowie, filozofowie i tzw. sygnaliści, będący źródłem informacji o nieprawidłowościach w społeczeństwie.

- Nasi dziennikarze „odtykają” nieużywany w Polsce kanał dystrybucji treści o Zachodzie i w drugą stronę: kanał dystrybucji informacji o tym, co dzieje się w Polsce dla ludzi Zachodu. W sytuacji, gdy media w Polsce są zagrożone, relacje z mediami na świecie stają się żywotną kwestią - mówił w lipcu portalowi Wirtualnemedia.pl wydawca „Gazety Wyborczej”, Jerzy B. Wójcik.

Początkowo obie redakcje planowały, że magazyn o władzy zostanie wydany w sobotę na dwa tygodnie przed terminem wyborów (28 września). Ostatecznie jednak w redakcji „Gazety Wyborczej” uznano, że dogodniejszą datą będzie sobota tuż przed wyborczą niedzielą - 12 października.

„Władza” zostanie wydana pod marką „New York Timesa” i „Gazety Wyborczej” jako osobny grzbiet dystrybuowany w obu tytułach. Z naszych informacji wynika, że ukazać ma się także w kilkunastu pismach, współpracujących z „New York Timesem”. W Polsce będzie dystrybuowany pod szyldem „Wielkie idee”.

Milion egz. „Gazety Przedwyborczej” zostanie rozdane

Tuż przed wyborami parlamentarnymi dziennikarze „Gazety Wyborczej” zamierzają rozdać milion egzemplarzy specjalnego wydania dziennika opisującego w krytycznym tonie cztery lata rządów Prawa i Sprawiedliwości. O planowanej akcji poinformował na Twitterze zastępca redaktora naczelnego Jarosław Kurski. - Te wybory to walka Dawida z Goliatem. Naszym obowiązkiem jest pomóc Dawidowi. Ludzie muszą się dowiedzieć tego, co władza próbuje przed nimi ukryć! - napisał, zapowiadając akcję.

- Nie po to PiS przez cztery lata przejmował państwo i utrwalał władzę, by teraz ryzykować jej utratę. Wszystkie zasoby państwa, media publiczne, spółki, administracja, a także Kościół niestety - są wielkim i niewyczerpanym zasobem sztabu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości. W tym sensie te wybory nie są uczciwe - powiedział Jarosław Kurski.

Specjalne wydanie dziennika Kurski nazywa „Gazetą Przedwyborczą”. Będzie ona rozdawana - w milionowym nakładzie - w miastach i miasteczkach poniżej 100 tys. mieszkańców na terenie całej Polski. - Niech ludzie w prostych słowach dowiedzą się, jak kłamie TVPiS, o zapaści w służbie zdrowia, o finansowaniu ojca Rydzyka, o klapie programu „Mieszkanie+” - dodaje Kurski.

W piątek Agora poinformowała, że „Gazeta Przedwyborcza” to 8-stronicowy raport redakcji „GW” podsumowujący cztery lata rządów PiS i opisujący możliwe konsekwencje wyników wyborów. W publikacji opisane zostaną temat takie jak zły stan służby zdrowia, strajki w szkołach, rosnące ceny żywności i propaganda państwowych mediów.

- Możliwe, że o wielu skandalach nie wiecie. Możliwe, że nie wierzycie. Rządowa propaganda albo je przemilcza, albo przekręca, albo błyskawicznie zmienia temat i atakuje opozycję. Kłamstwo idące w górę stało się polską normą. Władza prowadzi z nami dezinformacyjną wojnę. Dlatego wydaliśmy „Przedwyborczą". Poznaj prawdę, pomyśl i głosuj - napisał we wstępie do wydania Piotr Stasiński, zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej".

„Gazeta Przedwyborcza” będzie dystrybuowana od poniedziałku 7 października do piątku 11 października, czyli do ostatniego dnia przed ciszą wyborczą. Dodatek będzie rozdawany m.in. na dworcach, w centrach miast i okolicach galerii handlowych.

Na pierwszej stronie "Gazety Przedwyborczej" zamieszczono zdjęcie Jacka Kurskiego, prezesa Telewizji Polskiej.

W tym tygodniu wraz z „Wyborczą” ukazały się dwa kolejne dodatki z cyklu „Czarna Księga”, które w krytycznym opisują rządy Prawa i Sprawiedliwości. Były to „Czarna księga PiSancjum” i „Czarna księga niszczenia klimatu”.

Natomiast w środę dziennik rozpoczął profrekwencyjną kampanię przedwyborczą pod hasłem „Masz dość? Nadszedł czas wyborów”. W rysunkowych spotach dyskryminowane osoby zdecydowanie mówią, że mają dosyć obecnych rządów.

Z danych ZKDP wynika, że w lipcu br. średnia sprzedaż ogółem „Gazety Wyborczej” wynosiła 78 907 egz. (o 9,5 proc. mniej niż rok wcześniej). https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/wyniki-sprzedazy-dziennikow-lipiec-2019-fakt-przeglad-sportowy Portal Wyborcza.pl zanotował 7,2 mln realnych użytkowników i 68,38 mln odsłon, a Wyborcza.biz - 955,7 tys. użytkowników i 1,85 mln odsłon (według badania Gemius/PBI). Na koniec czerwca z płatnej prenumeraty cyfrowej „GW” korzystało 193 tys. użytkowników.

Dołącz do dyskusji: „Gazeta Wyborcza” przed wyborami rozda milion egz. o rządach PiS, 12 października dodatek „Władza”

69 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pumpernikiel
A jak to się ma do tzw. ciszy wyborczej? Frontalna agitacja przeciw dzień przed wyborami zostanie zmiażdżona, zarówno przez sąd, jak i niecnego nie zmieni. GW będzie bankrutem moralnym, a może nawet finansowym, bo tego nie wybroni.
To, że jest większość w tym instytucji społecznych i państwa jest niesprawiedliwe? Taka interpretacja to czysty marksizm. I prowadzi do totalitaryzmu.
odpowiedź
User
marketer
Brawo!!!
odpowiedź
User
JJ
Janusze dziennikarstwa. Rozdają swój tabloid bo nikt nie chce kupić. I to jeszcze rozumiem, ale jaką trzeba być grażyną, żeby ludziom wmawiać w gazecie jak mają głosować. Za kogo Wy macie swoich bliźnich? Szkoda, że GW upada tak nisko. Nigdy nie była obiektywna, ale teraz jest już nachalnie stronnicza. Reżimówka.
odpowiedź