SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Główne indeksy GPW na plusach. Nieco lepsze nastroje na rynkach akcji

W środę nastroje na giełdach nieco się poprawiły, jednak nastawienie inwestorów do ryzyka wciąż jest negatywne,  a kapitał wciąż ucieka do bezpiecznych przystani. Główne indeksy warszawskiej giełdy zakończyły dzień na plusach, oceniają analitycy.

Główne indeksy GPW na plusach. Nieco lepsze nastroje na rynkach akcji

„Środa przyniosła rynkom chwilę oddechu, jednak o zmianie nastawienia trudno mówić. Po wtorkowym rekordzie siły franka przyszedł czas na złoto. Na ryzyko wciąż nie ma zbyt wielu amatorów"- uważa analityk Open Finance Roman Przasnyski.

Główne indeksy w warszawskiej giełdy zaczęły dzień od zwyżki o 0,2-0,3%. Wskaźniki małych i średnich spółek z kolei o tyle samo szły w dół. W ciągu pierwszych dwóch godzin nie wykazywały chęci do większych zmian, jednak tuż przed południem WIG20 przystąpił do bardziej energicznej zwyżki. Udało mu się przekroczyć 2760 punktów, zyskując 1%.

Przedpołudniowym zwyżkom sprzyjały dobre dane makroekonomiczne z Chin i Japonii.

W pierwszej części handlu liderem wzrostów wśród blue chipów były akcje KGHM, zwyżkujące o 2%. Szybko zostały zdystansowane przez papiery Bogdanki, które momentami szły w górę o 2,8% i Pekao, rosnące o 2,5%. O ponad 5% rosły także akcje Banku Handlowego.

„Bankowej stawce przewodziły jednak papiery Kredyt Banku zyskujące chwilami 11%  po informacji o zamiarze sprzedaży banku przez belgijski KBC. W niełasce inwestorów znalazły się walory Lotosu i PKN Orlen, które zniżkowały po 1,8%"- zaznaczył analityk.

Wskaźniki w Paryżu, Frankfurcie i Londynie na otwarciu zniżkowały po 0,2-0,4%, jednak podobnie jak w Warszawie i tam do południa indeksy znajdowały się nad kreską. DAX po zwyżce o 0,9% w drugiej części dnia tę zdobycz niemal w całości roztrwonił, a za nim podążyły CAC40 i FTSE, spadając ponownie lekko pod kreskę. Indeksy na Wall Street zaczęły sesję od zwyżek po 0,5-0,6%.

„Dla europejskich inwestorów nie stanowiło to jednak zbyt wielkiej inspiracji. Niewielką reakcję można było zauważyć jedynie we Frankfurcie i Warszawie. Dopiero zwiększenie skali wzrostu za oceanem do ponad 1% w reakcji na deklarację szefa Fed o możliwości dalszego wspierania amerykańskiej gospodarki przez politykę pieniężną w razie potrzeby, popchnęło indeksy mocniej w górę"- podsumował Przasnyski.

WIG20 zyskał ostatecznie 1,02% do 2.762,63 pkt , WIG wzrósł o 0,86% do 48.403,73 pkt. Obroty wyniosły 855 mln zł

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Główne indeksy GPW na plusach. Nieco lepsze nastroje na rynkach akcji

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl