SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Google wprowadzi logowanie bez hasła

Z okazji Światowego Dnia Hasła Google ogłosił plany wdrożenia logowania bezhasłowego w systemie Android i przeglądarce Chrome.

Article

Google ogłosiło plan wdrożenia bezhasłowej obsługi standardów logowania FIDO w Chrome, ChromeOS i na Androidzie. Technologia ma być również dostępna na urządzeniach i przeglądarkach od Apple i Microsoftu.

Logowanie bez hasła - jak rozwiąże to Google?

W telefonie hasło będzie wymagane tylko do odblokowania urządzenia. W smartfonach zostanie zapisany klucz uwierzytelniający FIDO, który będzie służył do odblokowywania konta.

"Logowanie za pomocą takiego zaszyfrowanego klucza jest o wiele bezpieczniejsze, ponieważ informacje potrzebne do uwierzytelnienia są przekazywane tylko do konta online danego użytkownika w momencie odblokowania telefonu" - wyjaśniono na blogu Google Polska.

Do logowania na komputerze potrzebny będzie telefon - wystarczy odblokowanie go, gdy system o to poprosi. "Kiedy już użytkownik to zrobi, kolejnym razem telefon nie będzie mu potrzebny – logowanie będzie się odbywało automatycznie po odblokowaniu komputera" - wyjaśnia Google.

Standard logowania FIDO pozwoli na synchronizację kluczy uwierzytelniających z każdym nowym urządzeniem, korzystając z kopii zapasowej w chmurze. Dzięki temu np. nowy telefon będzie od razu działał tak jak poprzedni.

- Zdajemy sobie sprawę, że musi upłynąć trochę czasu, zanim ta technologia będzie dostępna na wszystkich urządzeniach, tak aby programiści stron i aplikacji mogli ją powszechnie wykorzystywać. W międzyczasie nadal będziemy używać tradycyjnych haseł, dlatego zamierzamy cały czas wprowadzać innowacje w istniejących usługach i pracować nad tym, aby konwencjonalne metody logowania stawały się coraz bezpieczniejsze i łatwiejsze w użyciu - podsumowuje Google.

Google od lat pracuje nad bezpieczeństwem logowania

Google obecnie stosuje takie zabezpieczenia takie jak weryfikacja dwuetapowa i Menedżer haseł Google.

W 2013 roku Google wraz z partnerami rozwojowymi dołączyła do FIDO Alliance – stworzonej kilka miesięcy wcześniej organizacji, której celem jest wprowadzenie otwartego standardu bezhasłowego. Rok później koncern zaczął wszystkim użytkownikom klucze bezpieczeństwa oparte na otwartym standardzie FIDO. To jak podkreśla Google, odporna na phishing metoda logowania.

W 2019 roku Google wprowadził w Androidzie funkcję wbudowanego klucza bezpieczeństwa. Rok później udostępniono ją także na iPhone’ach. Również w 2019 roku Google rozszerzył obsługę standardu FIDO na Androidzie, aby na każdej stronie było możliwe ponowne zalogowanie się za pomocą PIN-u lub danych biometrycznych, bez podawania hasła.

 

źródło: blog Google Polska

W pierwszym kwartale br. przychody koncernu Alphabet (właściciela m.in. Google’a i YouTube’a) zwiększyły się rok do roku o 22,9 proc. do 68,01 mld dolarów, a zysk netto zmalał z 17,93 do 16,44 mld dolarów. Firma zapowiedziała, że przeznaczy do 70 mld dolarów na skup swoich akcji.

Ponad połowę wpływów koncernu zapewnia wyszukiwarka Google i powiązanie z nią usługi - jej przychody urosły o 24,3 proc. do 39,62 mld dolarów. Sieć reklamowa Google zanotowała wpływy w górę o 20,2 proc. do 8,17 mld dolarów.

Dołącz do dyskusji: Google wprowadzi logowanie bez hasła

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl