SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Google aktualizuje funkcję tłumaczenia obrazów. Większa baza języków i możliwości ich wykrywania

Google wprowadził nowości w aplikacji Tłumacz związane z tłumaczeniem obrazów. Na platformie dodano 60 nowych języków, wprowadzono szersze możliwości tłumaczenia pomiędzy nimi, a także funkcję pozwalającą na wykrycie konkretnego języka za pomocą aparatu fotograficznego wbudowanego w smartfon.

Article

Opracowana przez Google mobilna aplikacja Tłumacz funkcjonuje na rynku od dłuższego czasu, a jedną z jej najbardziej przydatnych funkcji jest szybkie tłumaczenie obrazu. Wystarczy, że użytkownik nakieruje obiektyw aparatu na tekst, którego znaczenie chce poznać. Jest to intuicyjny sposób na zrozumienie otoczenia, szczególnie pomocny podczas podróży zagranicznych. Istotny jest też fakt, że mobilny Tłumacz działa także przy braku połączenia z internetem. Teraz Google poinformował o wprowadzeniu nowości w tej aplikacji.

Większa baza języków

Google ujawnia, że dodał 60 kolejnych języków w funkcji szybkiego tłumaczenia obrazu – obecnie istnieje możliwość sprawdzania w czasie rzeczywistym znaczenia tekstów zapisanych m.in. po arabsku, malajsku, tajsku wietnamsku czy w hindi. Wszystkie funkcje mobilnego Tłumacza są także dostępne w polskiej wersji językowej.

Google przypomina, że wcześniej za pomocą wspomnianej funkcji można było tłumaczyć tylko pomiędzy językiem oryginału a angielskim (lub odwrotnie, z angielskiego na inny wybrany język). Teraz producent umożliwia przekład tekstu na jeden z ponad 100 języków obsługiwanych przez Tłumacza Google. Oznacza to, że użytkownik może teraz tłumaczyć np. z arabskiego na francuski lub z japońskiego na chiński.

Automatyczne wykrywanie języków

Google zaznacza, że podczas podróży za granicę, zwłaszcza kiedy użytkownik jest w regionie, gdzie rozmawia się w różnych językach określenie języka tekstu, który chce przetłumaczyć, może stanowić spore wyzwanie. Google postanowił ułatwić to zadanie - teraz można jako język źródłowy wybrać wariant Wykryj język, a aplikacja automatycznie go określi i przetłumaczy tekst.

Producent podaje przykład podróży po Ameryce Południowej, gdzie mówi się zarówno po portugalsku, jak i po hiszpańsku. Jeśli użytkownik napotka znak, ale nie jest pewien, w którym z tych dwóch języków został on zapisany, Tłumacz sam to wykryje, a następnie przetłumaczy na wybrany język.

Ulepszone tłumaczenie dzięki sieciom neuronowym

Google zaznacza, że po raz pierwszy technologia tłumaczenia maszynowego oparta na sieciach neuronowych (Neural Machine Translation - NMT) została wbudowana w funkcję szybkiego tłumaczenia obrazu. Technologia NMT ma zapewniać dokładniejsze i bardziej naturalne przekłady dzięki zmniejszeniu błędów translacji od 55 do 85 proc. w niektórych parach językowych.

Jak informuje producent większość pakietów językowych można pobrać na swoje urządzenie, aby móc korzystać z tej funkcji bez połączenia z internetem. Jednak gdy urządzenie ma dostęp do sieci, to użytkownik otrzyma tłumaczenie o wyższej jakości.

Odświeżony wygląd

Google podkreśla że odświeżył też wygląd opcji tłumaczenia obrazów, co pozwala na bardziej intuicyjną obsługę. W ramach aktualizacji zmniejszono migotanie tekstu, dzięki czemu jest on bardziej stabilny i lepiej się go czyta.

W nowej wersji wszystkie trzy funkcje tłumaczenia poprzez aparat umieszczone zostały na dole. Użytkownik znajdzie tam teraz opcje błyskawicznego tłumaczenia, a także skanowania (na zeskanowanym obrazie można palcem zaznaczyć tekst do przełożenia) i importowania zdjęć z aparatu, aby przetłumaczyć tekst z danego obrazu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Google aktualizuje funkcję tłumaczenia obrazów. Większa baza języków i możliwości ich wykrywania

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
I♡radio
No i "gitara" :)
odpowiedź