SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

„Gość Niedzielny” skrytykowany przez „Tygodnik Powszechny” i „Gazetę Wyborczą” za rysunek Krauzego o muzułmaninie-zamachowcy w Polsce

W ostatnim numerze „Gościa Niedzielnego” zamieszczono rysunek satyryczny Andrzeja Krauze, w którym uchodźca muzułmański został przedstawiony jako zamachowiec-samobójca. - Redakcji katolickiego „Gościa” należą się powinszowania z okazji osiągnięcia wyżyn satyry, a także głębi ewangelicznego przekazu - kpił Przemysław Wilczyński z „Tygodnika Powszechnego”.

fot. Gosc.pl Article

Rysunek Andrzeja Krauze pokazuje mężczyznę w stroju arabskim obwiązanego ładunkami wybuchowymi, który siedzi na kanapie w typowym domu. Obok rozmawiają zdenerwowani domownicy, a napis u góry głosi: „Wprowadził się, żeby popełnić z nami samobójstwo!”.

Można to odczytać jako komentarz w toczonej od wielu miesięcy przez polityków i publicystów dyskusji, czy Polska powinna przyjąć uchodźców.

Andrzej Krauze współpracuje z „Gościem Niedzielnym” od początku br., po tym jak w grudniu ub.r. z jego rysunków po 16 latach zrezygnowała „Rzeczpospolita”.

W piątek jego ostatni rysunek skrytykował dominikanin Tomasz Dostatni na łamach „Gazety Wyborczej”. - Niewiarygodne – stwierdził krótko. – Całe ewangeliczne przesłanie papieża Franciszka zostaje odrzucone. To nawet nie jest niesmaczne… Długoletni redaktor naczelny „Gościa” śp. Ks. Stanisław Tkocz chyba się w grobie przewraca - ocenił.

- Czy ta karykatura (autorstwa Andrzeja Krauzego) oznacza, że redakcja kpi sobie z nauczania papieża, uznając straszenie i powielanie stereotypów za swoją misję? Czyżby toksyczny, polityczny przekaz dnia partii rządzącej wziął górę nad chrześcijańska powinnością nawet w „Gościu Niedzielnym”? - zapytał Dostatni.

Z kolei dziennikarz „Tygodnika Powszechnego” Przemysław Wilczyński swój komentarz w tej sprawie zatytułował „Żart ‘Niedzielny’”. Zwrócił uwagę, że na okładce bieżącego numer „Gościa Niedzielnego” znalazła się teza: „Aby Europa zraniona terrorem islamistów mogła powstać z kolan, musi wyzbyć się niechęci do klękania przed Bogiem prawdziwym”.

- Niech nas nie zwiedzie postać kapłana z Hostią, podpisana: „Zróbcie Mu miejsce” - zaznaczył Wilczyński. - Redakcji katolickiego „Gościa” należą się powinszowania z okazji osiągnięcia wyżyn satyry, a także głębi ewangelicznego przekazu - ironizował.

Według danych ZKDP w marcu br. średnia sprzedaż ogółem „Gościa Niedzielnego” wynosiła 124 580 egz.

>>> Przeglądaj okładki „Gościa Niedzielnego” w naszym dziale Jedynki

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: „Gość Niedzielny” skrytykowany przez „Tygodnik Powszechny” i „Gazetę Wyborczą” za rysunek Krauzego o muzułmaninie-zamachowcy w Polsce

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ała
Mój dowódca mawiał: "Jak się boisz, już jesteś martwy! Jak żyjesz w strachu, wcale nie żyjesz!"

Oni się boją.
26 11
odpowiedź
User
Nikto
W dooopie mam doktrynale i teologiczne niuanse Judaizmu, gdyz nie jestem wyznawca, skąd zatem taki hejt nie-katolików na ww. Rysunek? Skoro nie są katolikami, to jakim prawem poruszają zagadnienia Nauczania Kosciola i jego interpretacje? Trza mieć wielkie problemy osobowościowe i tożsamościowe żeby żyć życiem innych
A te szantaze z Wyżyn Moralnych wygłaszane przez podMichnika - cymesik
34 14
odpowiedź
User
jak
Jakby było w Charlie Hebdo to Kurski dałby sobie jajca uciąć żeby wolności słowa bronić.
30 12
odpowiedź
User
jac
Trochę ludzi zginie ale jest szansa że w większości chrześcijanie, ale za to ilu muzułmanów da się "uratować" czyli zatrudnić jako półniewolników, bo przecież o to cała jest awantura, musi powstać rynek pracodawcy żeby znowu skubać społeczeństwo. Sororz i jemu podobne kreatury które pod płaszczem dobroczynności niosą następną falę drapieżnego kapitalizmu.
25 8
odpowiedź
User
widz555
Mamy wolność słowa? Mamy. Więc każdy ma prawo mówić, drukować, rysować co mu ślina na język przyniesie. Gość niedzielny ma prawo drukować co chce, ale inni mają prawo oceniać poziom tego druku. Od gazety katolickiej można i trzeba wymagać, by nie zaprzeczała Ewangelii.
17 21
odpowiedź