SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

GPW optymistycznie zakończyła notowania w piątek

Warszawska giełda optymistycznie zakończyła tydzień, będąc jednym z najmocniejszych rynków. Poprawa sentymentu wokół euro zaczyna pomagać rynkom akcji, uważają analitycy.

GPW optymistycznie zakończyła notowania w piątek

"WIG20 jako jeden z nielicznych europejskich indeksów zanotował w piątek wzrost, a do tego całkiem pokaźny bo sięgający 1%. Spore były także obroty. W ostatniej godzinie notowań nastroje uległy wyraźnej poprawie na większości rynków akcji. Nie da się wykluczyć, że parkiety, które kończą prace później niż nasz także zdołają wyjść na plus" - powiedział analityk Open Finance, Emil Szweda.

Dodał, że trudno doszukiwać się przyczyn tak istotnej zmiany nastrojów

"Powodów do optymizmu raczej nie dostarczyły dane makro - wstępne odczyty ISM w strefie euro wskazały na lepsza koniunkturę w usługach, ale wyraźnie słabsza (od oczekiwań) w przemyśle. Stopa LIBOR dla dolara amerykańskiego wzrosła do najwyższego od dziesięciu miesięcy poziomu, co także może być raczej powodem do niepokoju niż do zadowolenia" - uznał Szweda.

Jego zdaniem, nie da się natomiast nie zauważyć, że w ostatnich dniach kondycja euro wyraźnie się poprawiła, a kurs powrócił powyżej 1,25 USD po raz pierwszy od tygodnia.

"Ponieważ wcześniejsza wyprzedaż euro była jedną z przyczyn spadków na giełdach, logika zdarzeń wskazywałaby, że jego odbicie pomoże indeksom giełdowym. Tyle tylko, że euro drożało już wczoraj - także wieczorem, kiedy S&P spadał o prawie 4%. Na rynku panuje chaos, a zmiany nastrojów coraz trudniej tłumaczyć informacjami o charakterze fundamentalnym. O losach rynku zdają się obecnie przesądzać emocje" - dodał analityk OF.

Zaznaczył, że o ile dzienne zmiany mogą wydawać się nieco chaotyczne, o tyle wykres tygodniowy WIG20 prezentuje się całkiem interesująco. Zarejestrowane obroty (9,66 mld zł) są najwyższe w historii WIG20 (poprzedni rekord padł w grudniu 2007 roku i było to 9,47 mld zł).

"Spadek w skali tygodnia wyniósł 3,4% i wskazywałoby to na przewagę podaży, ale też wiąże się z tym pewna nadzieja dla posiadaczy akcji, bowiem spadek zatrzymał się na średniej z ostatnich 50-tygodni (która dość dobrze sprawdza się jako wskaźnik długoterminowych trendów na GPW)" - konkludował Szweda.

WIG20 zyskał 0,96% i wynosi 2.308,92 pkt, WIG wzrósł 0,71% i wynosi 39.580,60 pkt. Obroty wyniosły 1,97 mld zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: GPW optymistycznie zakończyła notowania w piątek

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl