SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

GPW: ruszył indeks obligacji skarbowych TBSP.Index

Giełda Papierów Wartościowych (GPW) uruchomiła indeks obligacji skarbowych TBSP.Index rynku Treasury BondSpot Poland, poinformował prezes GPW, Ludwik Sobolewski, w środę. Ma on m.in. stać się podstawą do tworzenia instrumentów finansowych odwzorowujących profil stopy zwrotu i ryzyka z portfela obligacji skarbowych.

"Rozwój segmentu papierów dłużnych jest jednym z celów strategicznych GPW. W efekcie udostępniamy kolejny w ostatnim czasie indeks, który ma stanowić benchmark dla inwestorów na tym rynku" - powiedział prezes GPW.

Indeks ma być informacją o wyniku inwestycji w portfel obligacji skarbowych i podstawą do tworzenia instrumentów finansowych odwzorowujących profil stopy zwrotu i ryzyka z portfela obligacji skarbowych. TBSP.Index jest indeksem dochodowym pokazującym zmiany kursów, wartości narosłych odsetek i dochody z reinwestycji kuponów odsetkowych.

Pierwszy skład to 16 obligacji denominowanych w PLN: 4 serie instrumentów zerokuponowych i 12 serii obligacji o stałym oprocentowaniu. Wartość bazowa indeksu to 1 tys. pkt., a na dzień 16 lutego jego wartość wynosi 1.221,07 pkt. Data bazowa indeksu to 29 grudnia 2006. Jego wartość będzie publikowana dwa razy dziennie o godz. 10:30 i 16:45 po fixingach na rynku TBSP.

Treasury BondSpot Polska to część systemu Dealerów Skarbowych w ramach zarządzania długiem publicznym w Polsce i elektroniczna platforma obrotu obligacjami skarbowymi na podstawie umowy z Ministerstwem Finansów. Celem jego działania jest zwiększenie płynności, przejrzystości i wyceny obligacji, a przez to obniżenie kosztów finansowania długu publicznego. Uczestnikami tego rynku jest obecnie 30 instytucji finansowych. Wartość obrotu na tym rynku wyniosła w 2010 roku 323.525,8 mln zł.

Dołącz do dyskusji: GPW: ruszył indeks obligacji skarbowych TBSP.Index

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
hiou8
popatrz też tu:

http://obligacja.blogspot.com
odpowiedź