SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Grupa Lotos ukończyła instalację CDU/VDU, zwiększając moce do 7-8 mln ton ropy

W należącej do Grupy Lotos rafinerii w Gdańsku zakończono budowę zintegrowanej instalacji destylacji atmosferyczno-próżniowej (CDU/VDU), co umożliwia zwiększenie przerobu ropy naftowej do 7-8 mln ton w 2010 r., podała spółka w komunikacie w piątek. Instalacja ta stanowi część programu pro-rozwojowego, którego zaawansowanie sięgnęło 93% na początku grudnia i który ma zostać ukończony już w 2010 r., zwiększając moce przerobowe do 10,5 mln ton z obecnych 6,0 mln ton.

Grupa Lotos ukończyła instalację CDU/VDU, zwiększając moce do 7-8 mln ton ropy

"To jeden z najważniejszych dni w historii firmy i jej pracowników, ponieważ instalacja CDU/VDU, którą dziś przekazujemy do uruchomienia, w nadchodzącym roku pozwoli na zwiększenie przerobu ropy naftowej do 7-8 mln t, a po uruchomieniu, wszystkich instalacji Programu 10+, pozwoli osiągnąć nominalną wartość 10,5 mln ton" - powiedział prezes Lotosu Paweł Olechnowicz, cytowany w komunikacie.

Wiceprezes spółki Marek Sokołowski podkreślił, że uruchomienie instalacji CDU/VDU zwiększy możliwość przerobu różnych gatunków rop - w tym rop cięższych, bardziej zasiarczonych o wyższej liczbie kwasowej. Według niego, zwiększy się także bezpieczeństwo ruchu rafinerii, co wpłynie na plany remontów postojowych.

Lotos przypomina, że oprócz zakończonej właśnie budowy instalacji CDU/VDU, latem i jesienią 2009 r. zakończono w gdańskiej rafinerii budowę instalacji hydro-odsiarczania oleju napędowego (HDS), pomocniczego kompleksu aminowo-siarkowego (KAS) oraz wytwórni wodoru (HGU).

Moce przerobowe rafinerii w Gdańsku wynoszą aktualnie 6 mln ton ropy naftowej rocznie. Udział koncernu w rynku paliw ogółem wzrósł w pierwszym półroczu 2009 do 27,5%, co oznacza wzrost o blisko 4 pkt proc. r/r.

W ramach programu 10+ rafineria Grupy Lotos w Gdańsku zwiększy do końca 2010 r. projektowe zdolności przerobowe do 10,5 mln ton rocznie. Dodatkowo, zgodnie z założeniami strategii do 2012 r., spółka planuje osiągnąć wzrost udziału w krajowym rynku paliw do 30%.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Grupa Lotos ukończyła instalację CDU/VDU, zwiększając moce do 7-8 mln ton ropy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl