SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Grupa PZU miała 1,16 mld zł zysku w I kw. 2023 roku

Zysk Grupy PZU w I kw. 2023 r. wyniósł 1,16 mld zł, co oznacza wzrost o 30,7 proc. r/r. - podała w czwartek spółka.

Jak dodano w komunikacie Grupy PZU, w pierwszym kwartale tego roku zwiększyła ona przychody brutto z ubezpieczeń do 6,4 mld zł. "Zysk netto wyniósł 1,16 mld zł, co oznacza wzrost o 30,7 proc. r/r. Skorygowany wskaźnik rentowności (aROE) wyniósł 18,9 proc., znacznie przekraczając cel strategiczny" - poinformowano w komunikacie.

"Rozpoczęliśmy ten rok z bardzo dobrymi wynikami pod względem sprzedaży i rentowności. Zwiększyliśmy przychody z ubezpieczeń o 6,7 proc. r/r, do 6,4 mld zł, umacniając Grupę PZU na pozycji numer jeden z największym udziałem w rynku" - powiedziała prezes PZU Beata Kozłowska-Chyła.

Grupa PZU wyjaśniła, że jej wyniki zostały po raz pierwszy zaprezentowane w nowym, wdrożonym od 1 stycznia br. międzynarodowym standardzie sprawozdawczości finansowej MSSF 17. Zmienia on znacząco sposób wyceny umów ubezpieczenia i prezentowania wyników finansowych ubezpieczycieli.

"Wdrożenie MSSF 17 wpłynęło nie tylko na sposób prezentacji wyniku netto, ale też na zmianę wyceny kapitałów własnych, a także pojawienie się nowego, skorygowanego wskaźnika zwrotu na kapitale - aROE. W I kw. wzrósł o 3,4 punktu procentowego rok do roku i wyniósł 18,9 proc., wyraźnie przekraczając cel strategiczny. Dla porównania, zgodnie z poprzednim standardem MSSF 4, wskaźnik ROE wyniósłby w I kw. br. 23,6 proc." - wskazano.

Jak wytłumaczono, według standardu obowiązującego do końca 2022 r., podstawowym miernikiem rozwoju działalności ubezpieczeniowej była składka przypisana brutto, zastąpiona teraz przychodami brutto z ubezpieczeń. Dla porównania, przy zastosowaniu poprzedniego standardu sprawozdawczości MSSF 4, składka przypisana brutto w I kw. 2023 r. wyniosłaby 7,1 mld zł (wzrost o 12,8 proc. r/r).

Przychody Grupy PZU z ubezpieczeń majątkowych i pozostałych osobowych w Polsce wzrosły w I kw. 2023 r. o 11,4 proc. do 3,8 mld zł. Rentowność wyrażona wskaźnikiem mieszanym COR ukształtowała się na poziomie 85,7 proc.

"Najmocniejszy wzrost przychodów rok do roku PZU osiągnął w grupie ubezpieczeń pozakomunikacyjnych (o 16,7 proc. r/r) – w tym w ubezpieczeniach masowych o 12,2 proc. r/r, a w ubezpieczeniach korporacyjnych o 25,2 proc. r/r. Z kolei w segmencie komunikacyjnym przychody z ubezpieczeń w I kw. 2023 r. wzrosły o 7,9 proc. r/r, przy czym w produktach autocasco o 16,5 proc. r/r." - poinformowano.

Podano też, że przychody Grupy PZU w filarze zdrowie wyniosły w I kw. 2023 r. ponad 390 mln zł - wzrost o 31 proc. r/r.

"Grupa PZU planuje osiągnąć w horyzoncie strategicznym (do 2024 r.) przychody brutto z ubezpieczeń na poziomie 28 mld zł (nowy miernik zastąpił wcześniejszy przypis składki brutto zakładany na poziomie 26,2 mld zł). Prognozowany zysk netto przypisany właścicielom jednostki dominującej na rok 2024 ma sięgnąć 4,3 mld zł (wobec poziomu ustalonego pierwotnie w strategii na 3,4 mld zł). Zakładany na rok 2024 aROE wynieść ma 15,5 proc." - poinformowano w komunikacie.

Grupa Kapitałowa Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń zarządza ok. 300 mld zł aktywów i świadczy usługi dla 22 milionów klientów w pięciu krajach. Jest największą instytucją finansową w kraju i Europie Środkowo-Wschodniej; od 2010 r. PZU SA jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Skarb Państwa w PZU ma 34,2 proc. akcji.

  • Więcej informacji:
  • PZU

Dołącz do dyskusji: Grupa PZU miała 1,16 mld zł zysku w I kw. 2023 roku

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl