SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Grzegorz Sajór po 26 latach pracy zwolniony z Telewizji Polskiej

Z końcem sierpnia Telewizja Polska rozstała się z Grzegorzem Sajórem, związanym z nią przez 26 lat. W ostatnich latach Sajór był wydawcą „Wiadomości” i TVP Info.

Grzegorz Sajór, fot. TVP Info Article

- Dziś po 26 latach TVP rozstała się z moją skromną osobą. Chciałem podziękować wszystkim wspaniałym osobom których dane mi było poznać - poinformował Grzegorz Sajór w środę na Twitterze. - To były wspaniałe lata. Od „Telewizji Nocą” i „100 pytań do…”, przez Wieczory Wyborcze po TVP Info i „Wiadomości”. Dziękuję za wszystko. Na szczęście we wspomnieniach zostają tylko dobre chwile. Do zobaczenia! - dodał.

- W ostatnim czasie coraz bardziej nie widziałem w TVP swojego miejsca. Jestem jedynie rozczarowany, że w ostatnich tygodniach i miesiącach zrobiono - w mojej ocenie - wiele, bym tego właśnie żalu nie odczuwał - napisał Sajór w pożegnalnym mailu do pracowników TVP.

Grzegorz Sajór od 2011 do stycznia br. był wydawcą „Wiadomości”, przez ostatnie dwa lata pracował przy głównym wydaniu programu. Został odwołany z tej funkcji, kiedy zaraz po zmianie kierownictwa redakcji (Piotra Kraśkę zastąpiła Marzena Paczuska) wymieniono większość reporterów i wydawców, m.in. związanych z TVP przez ponad 20 lat Bogdana Ulkę i Piotra Jaźwińskiego.

W ostatnim okresie Grzegorz Sajór pełnił też funkcję wydawcy w TVP Info.

W środę z TVP po 25 latach pracy pożegnał się Maciej Orłoś, ostatni raz poprowadził „Teleexpress”. W programie zastąpi go Michał Cholewiński, poprzednio związany z TVP Info.

Z danych Nielsen Audience Measurement wynika, że w lipcu br. średnia oglądalność głównego wydania  „Wiadomości” TVP1 wynosiła 2,36 mln osób. Natomiast TVP Info zanotowało 4,26 proc. udziału w rynku telewizyjnym.


Grzegorz Sajór, list pożegnalny do pracowników TVP

Dziś w gabinecie dyrektora TAI dowiedziałem się, że Telewizja Polska nie widzi możliwości współpracy ze mną… I że powinniśmy się rozstać. Tym samym zakończyła się moja przygoda z TVP.

Przygoda, która rozpoczęła się jesienią 1990 roku. Pamiętam jak dziś, gdy z kolegą wysiedliśmy na przystanku „Woronicza” z tramwaju nr 33 i udaliśmy się do redakcji legendarnego programu „Telewizja Nocą”. I powiedzieliśmy, że chcemy tu pracować. Przystanek „Woronicza”, a potem „Plac Powstańców Warszawy” był moim zawodowym domem przez długie 26 lat. Można powiedzieć, że to całe moje, nie tylko zawodowe, życie. Nie mam wątpliwości, że nic bym tu nie zrobił i nie spełnił żadnego marzenia, gdyby nie pomoc i życzliwość bardzo wielu wspaniałych osób. Nie ma szkoły przygotowującej do pracy dziennikarza telewizyjnego, tym bardziej nie ma studiów, na których można nauczyć się poruszania po często krętych i skomplikowanych korytarzach Telewizji Polskiej. Dlatego chciałbym bardzo podziękować tym wszystkim, którzy na każdym etapie mojej zawodowej drogi dzielili się ze mną swoim doświadczeniem, wiedzą i nieprzeciętnymi umiejętnościami. Bez Was nigdy nie pokonałbym drogi od osoby odbierającej telefony podczas dyżurów w redakcji „Telewizji Nocą” czy zapraszającej gości do „100 Pytań do…”, poprzez wydawanie Wieczorów Wyborczych, wielu programów publicystycznych, edukacyjnych, przedwyborczych debat, aż do sprawowania funkcji wydawcy w TVP Info i w „Wiadomościach” TVP 1. Bez Was nigdy nie mógłbym nawet pomarzyć, by odpowiadać za takie projekty, jak beatyfikacja, a potem kanonizacja Jana Pawła II, czy ostatnio Światowe Dni Młodzieży.

Przez 26 lat przeżyłem kilkunastu prezesów, kilkudziesięciu dyrektorów i kierowników. Zawsze starałem się po prostu dobrze wykonywać swoją pracę. Bo uważałem, że profesjonalizm zawsze się obroni. Z czasem, nawet bez specjalnego zdziwienia, zaobserwowałem zjawisko polegającego na tym, że każdej nowej telewizyjnej władzy wydawało się, iż najważniejsi są ludzie przyprowadzeni przez nich z zewnątrz i to oni zrobią najlepiej tę „ich” telewizję. Mijały miesiące i okazywało się, że bez nas, tych, którzy w TVP pracują od lat, telewizję robi się jednak wcale nie tak łatwo… I wracaliśmy do łask. I druga obserwacja: by objąć w TVP jakieś bardziej odpowiedzialne stanowisko, trzeba było wcześniej zostać z tej telewizji wyrzuconym.

W ostatnim czasie coraz bardziej nie widziałem w TVP swojego miejsca. Kilka miesięcy temu zrezygnowałem z funkcji, które miały jakikolwiek wpływ na bieżący kształt anteny. Skupiłem się na dwu projektach: szczycie NATO i Światowych Dniach Młodzieży. To, że TVP Info osiągnęło w tych dniach udziały na poziomie 9 procent i znalazło się na drugim miejscu pod względem oglądalności spośród wszystkich telewizyjnych stacji, powinno być dla wszystkich pracujących przy tym przedsięwzięciu źródłem wielkiej satysfakcji.

Dziś moja przygoda z TVP się kończy. Nie mam żalu. Jestem jedynie rozczarowany, że w ostatnich tygodniach i miesiącach zrobiono – w mojej ocenie – wiele, bym tego właśnie żalu nie odczuwał. Mimo że nie mam wątpliwości, iż Telewizja Polska to mój zawodowy dom i trudno znaleźć inną, podobną firmę, w której można realizować takie projekty i na taką skalę.

Łączę wyrazy szacunku,

Grzegorz Sajór

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Grzegorz Sajór po 26 latach pracy zwolniony z Telewizji Polskiej

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
prawnik
Był to jeden z ludzi, który sprawił, że oglądalność "Wiadomości" aż do jesieni ubiegłego roku była bardzo przyzwoita.
37 17
odpowiedź
User
Cleenex
No i co takiego, ze TVPIS sie rozstała z Panem Sajórem Z każdym się kiedyś rozstanie. To kwestia czasu.
24 17
odpowiedź
User
kom
Z całą konsekwencją Wiadomości piłują gałąź na której siedzą:) To ważne, żeby poziom pracowników był równy - w tym przypadku im niższy tym lepszy. Trzeba się zatem pozbyć wszystkich, którzy od tego poziomu odstają...:)
37 16
odpowiedź
User
dfgh
Niesamowite, ze tak długo trwał w nowej TVP.
21 10
odpowiedź
User
nie_rozumiem
"W ostatnim czasie coraz bardziej nie widziałem w TVP swojego miejsca. Jestem jedynie rozczarowany, że w ostatnich tygodniach i miesiącach zrobiono (...) wiele, bym tego właśnie żalu nie odczuwał" - nie rozumiem. Jest rozczarowany, że nie dano mu odczuwać żalu z powodu braku swojego miejsca? To chyba dobrze o nich świadczy?
14 17
odpowiedź