SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Nowe wymagania dla HbbTV. Związek "Cyfrowa Polska" za okresem przejściowym

Według Związku "Cyfrowa Polska" polski rynek nie jest gotowy na przyjęcie rozporządzenia Ministra Cyfryzacji w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników cyfrowych dla telewizji hybrydowej (HbbTV).

fot. Shutterstock.com Article

Związek "Cyfrowa Polska" (organizacja skupia producentów sprzętu: Samsung, LG, Sony, Panasonic) przekazał swoje stanowisko, dotyczące wymagań rynku dla HbbTV. Zostało ono dołączone do projektu rozporządzenia Ministra Cyfryzacji (w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników cyfrowych).

Według nowych wytycznych, odbiorniki cyfrowe mają obsługiwać standardy DVB-T2 i HEVC. Natomiast zdaniem organizacji, konieczne byłoby wprowadzenie okresu przejściowego dla wymagań HbbTV. Dlaczego? Zastosowanie rozporządzenia w obecnym kształcie oznacza, że producenci nie zdążą de facto spełnić wymagań technicznych dla odbiorników, czyli wdrożyć oprogramowania HbbTV w wersji 2.0.2 lub nowszej do 1 września 2020 roku (w poprzedniej wersji projektu rozporządzenia ustalono tę datę na 1 grudnia 2019 roku). Organizacja chciałaby natomiast, by okres przejściowy obowiązywał do 1 stycznia 2021 roku.

W rozporządzeniu znajduje się punkt o telewizji hybrydowej HbbTV (o ile występuje w odbiorniku), który wskazuje, że „jeśli odbiornik umożliwia wykorzystywanie telewizji hybrydowej HbbTV, to obsługuje wersję 2.0.2 lub nowszą. HbbTV jest aktywna domyślnie w momencie zakupu odbiornika cyfrowego, jeżeli został on w tę usługę wyposażony. Wymagane jest, aby użytkownik mógł łatwo włączać i wyłączać funkcję HbbTV".

Cyfrowa Polska: Standard nie jest stosowany w praktyce

- Wersja 2.0.2. HbbTV, której stosowanie przez producentów nakazują nowe regulacje, jest dziś jedynie teoretycznym standardem, który nie jest jeszcze stosowany w praktyce - producenci nie rozpoczęli bowiem testów i nie sprawdzili jeszcze interoperacyjności z usługami, które konsumenci otrzymują za pośrednictwem odbiorników telewizyjnych. Należy uwzględnić również fakt, że ok. 80 proc. telewizorów obecnie sprzedawanych w Polsce wyposażonych w HbbTV posiada oprogramowanie w wersji 1.5. Nie jest zatem fizycznie możliwe, aby telewizory były zaktualizowane do wersji 2.0.2 - uzasadnia Związek „Cyfrowa Polska” w swoim piśmie do wiceminister cyfryzacji Wandy Buk.

Organizacja tłumaczy, że przeprowadzone wśród członków związku wewnętrzne konsultacje wykazały, że żaden z największych producentów telewizorów - Samsung, LG, Sony, Panasonic - w żadnym z krajów europejskich nie oferuje telewizorów z HbbTV w wersji 2.0.2.

- Nie zostały też jeszcze rozpoczęte u nich prace nad wdrożeniem takiej wersji. Dlatego też pozostawienie wymogu posiadania najnowszej wersji oprogramowania jest zbyt restrykcyjne i nierynkowe. Kłóci się to ze stanowiskiem, że to rynek w drodze konkurencyjności zdecyduje o szybkości rozwoju tego standardu - zaznacza Związek.

Organizacja w liście do minister cyfryzacji liczy, że Ministerstwo Cyfryzacji wydłuży okres przejściowy do wdrożenia rozporządzenia dotyczącego HbbTV - do 1 stycznia 2021 roku.

Dobry kierunek zmian, ale termin niewystarczający

Dominik Dobek, dyrektor ds. realizacji projektów w Związku Cyfrowa Polska tłumaczy portalowi Wirtualnemedia.pl, że wydłużenie terminu do 1 września 2020 r. to dobry kierunek zmian, jednak nie jest wystarczający na dostosowanie HbbTV do najnowszej wersji 2.0.2.

- Postulujemy wprowadzenie terminu wejścia w życie na 1 stycznia 2021 roku. Warto podkreślić, że na dzień dzisiejszy powszechnie stosowany standardem HbbTV jest wersja 1.5, która został opracowana w 2012 r. Dopiero od niedawna pojedyncze modele telewizorów (te najnowsze z półki cenowej top), zaczynają być wyposażone w wersje 2.0, która została opracowana w 2015 roku. Czyli od opracowania standardu do komercjalizacji producenci potrzebowali 4 lat. Obecnie inżynierowie z fabryk TV pracują razem z nadawcami aby wdrożyć wersje 2.0.1, której standard został opracowany w 2016 roku. Planowane wdrożenie ma nastąpić w połowie 2019 roku. Jednym z problemów jest brak możliwości poświadczenia zgodności z wymaganą wersją, ponieważ aktualizacja oprogramowania HbbTV nie polega jedynie na zakupie licencji od Stowarzyszenia HbbTV i wgraniu do telewizora odpowiedniej wersji - dodaje Dominik Dobek.

Przypomina, że dla każdego modelu telewizora konieczne jest dostosowanie oprogramowania po wcześniejszym dostarczeniu próbek emisji od nadawców, aby funkcje obsługiwane przez nowsze wersje HbbTV działały poprawnie.

- Brak zdefiniowanych kryteriów potwierdzania zgodności z daną wersją HbbTV powoduje brak możliwości deklaracji przez producenta posiadania najnowszych wersji HbbTV. W praktyce wygląda to tak, że część funkcji HbbTV działa lub nie działa w zależności od sposobu realizacji tych funkcji przez nadawców oraz zastosowanych rozwiązań przez producenta. W przypadku braku kryteriów potwierdzających zgodność danej wersji HbbTV, producent nie ma podstaw, na które może się powoływać gdyby nadawca podnosił niepoprawność działania aplikacji na wybranych modelach TV - stwierdza przedstawiciel Związku.

Według niego proponowana przez Związek data wejścia w życie rozporządzenia 1 stycznia 2021 r. "i tak jest znacznym przyspieszeniem wdrażania standardu HbbTV i będzie stanowiło wyzwanie dla producentów".

- HbbTV 2.0.2 zostało opracowane pod koniec 2018 roku, czyli dajemy jedynie 2 lata na komercjalizacje tej wersji - podsumowuje.

Telewizja hybrydowa od 2012 roku

W Polsce pierwsze testy zastosowania rozwiązania HbbTV rozpoczęły się w 2012 roku we współpracy z TVN. Emisję testową po praz pierwszy nadano na kanale TVN HD, później na tę technologię zdecydowała się telewizja publiczna, która w związku z Mistrzostwami Euro 2012 udostępniła studio ze statystykami z meczów. Obecnie TVP ma swoją platformę hybrydową, od listopada 2012 roku takie rozwiązanie zaoferowała również Eska TV.

Emitel, operator naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce dostarczył Orange Polska platformę telewizji hybrydowej, która łączy funkcję OTT i IPTV. Wdrożenie trwało osiem miesięcy. Za pośrednictwem HbbTV swój kanał nadaje także Legia Warszawa, gdzie pokazuje m.in. sparingi i kulisy meczowe.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Nowe wymagania dla HbbTV. Związek "Cyfrowa Polska" za okresem przejściowym

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Krzysztof Lis
> Jednym z problemów jest brak możliwości poświadczenia zgodności z wymaganą wersją,
Bzdura. Testy są w repozytorium od miesięcy, poza tym 2.0.2 to 2.0.1 + opis sygnalizacji opcjonalnych (nieobowiązkowych) technologii takich jak HFR, HDR, NGA + parę bug fixów. Jeśli urządzenie nie wspiera HDR/ HFR/ NGA to de facto mamy versję 2.0.1.
2 0
odpowiedź
User
Yahoo
"Rynek decyduje, jakie jest tempo wprowadzania standardów". Gdzie tak niby jest? Cyfryzacja była odgórnie narzucona i data wyłączenia sygnału analogowego była wybierana arbitralnie przez każdy kraj z osobna.
Do niedawna mówiło się o cyfryzacji radia jako opcjonalnej i uzupełniające, oraz o obowiązku pozostawienia radia FM. A teraz Norwegia, Szwajcaria, Wielka Brytania i inne kraje otwarcie mówią o wyłączaniu radia FM.
Gdyby rynek decydował, to pakiety DVB byłyby funkcją nieobowiązkową, którą producenci aktywowaliby w sprzęcie za sowitą dopłatą.
0 0
odpowiedź