SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Hyperion kupi sieć kablową Stream za 92,5 mln zł

Spółka telekomunikacyjna Hyperion (grupa MNI) zawarła z Penta Investments umowę przedstępną dotyczącą nabycia 77,27 proc. akcji operatora telewizji kablowej Stream Communications, poinformował prezes Marek Południkiewicz w czwartek.

Hyperion kupi sieć kablową Stream za 92,5 mln zł

Spółka zapłaci 92,5 mln zl w gotówce, a transakcja może zostać sfinalizowana jeszcze w tym roku.

"Formalnie kupujemy cypryjską spółkę, która jest większościowym udziałowcem Stream. Warunkiem zawieszającym jest zgoda prezes UOKiK, z której otrzymaniem nie powinno być problemów" - powiedział Południkiewicz.

Prezes Hyperiona i równocześnie spółki MNI Telecom dodał, że grupa jest zainteresowana w zwiększeniu swojego udziału w Stream do 100%. Mniejszościowy pakiet akcji ma notowana w Kanadzie firma Stream Communications Canada.

Według MNI, Stream Communications to obecnie siódmy co do wielkości dostawca telewizji kablowej w Polsce. Południkiewicz poinformował, że spółka osiąga przychody rzędu 50 mln zł rocznie i jest rentowna na poziomie EBITDA. Stream ma ok. 90 tys. abonentów, a dzięki jego przejęciu cała grupa MNI będzie miała ponad 260 tys. klientów kupujących w sumie ponad 300 tys. usług telekomunikacyjnych.

Przejęcie jest elementem realizacji planu, który zakłada, że do końca 2013 r. grupa zwiększy liczbę swoich abonentów o ok. 200 tys. (wliczając Stream) i osiągnie 1,1 mld zł przychodów w sektorze telekomunikacyjnym. Marża EBITDA ma kształtować się na poziomie ok. 35%.

"Pracujemy nad kolejnymi przejęciami, należy się ich spodziewać raczej w przyszłym roku" - zaznaczył Południkiewicz. Z jego wypowiedzi wynika jednak, że będą to mniejsze transakcje.

Do 2013 r. grupa MNI chce zainwestować w pozyskanie nowych klientów ok. 200 mln zł. Południkiewicz ocenia, że ok. 60% tych środków może być przeznaczona na przejęcia (wliczając w to ponad 90 mln zł na Stream, co w efekcie pozostawia ok. 30 mln zł na kolejne transakcje) i ok. 40% na wzrost organiczny.

"Tych założeń nie traktujemy dogmatycznie, jeśli do kupienia będzie gracz, którego przejęcie pozwoli nam zrealizować cele biznesowe, to możemy przeprowadzić kolejną większą transakcję" - zastrzegł Południkiewicz.

W I połowie przyszłego roku MNI może doprowadzić do połączenia MNI Telecom z Hyperionem. Według Południkiewicza, MNI może wnieść MNI Telecom do Hyperiona w zamian za nowe akcje tej spółki, albo doprowadzić do przejęcia MNI Telecom przez Hyperiona. Decyzja co do sposobu przeprowadzenia transakcji powinna zapaść przez walnym zgromadzeniem zwołanym na 10 listopada.

Środki na przeprowadzenie przejęcia Stream przez Hyperiona mają pochodzić z grupy MNI. Pod koniec sierpnia jej prezes Jerzy Jóźkowiak informował, że grupa prowadzi negocjacje z bankami w sprawie finansowania ewentualnych przejęć.

Grupa MNI miała 19,34 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I poł. 2010 roku wobec 12,77 mln zł zysku rok wcześniej. Skonsolidowane przychody wyniosły 135,10 mln zł wobec 126,10 mln zł rok wcześniej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Hyperion kupi sieć kablową Stream za 92,5 mln zł

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
A Mafiozo polskiego kabla
ten Strechlau czy jak sie zwał ten kolo podział? wywalił na cyce Satrę i znikł
8 8
odpowiedź