SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kto na świecie płaci najmniej za Netfliksa? Na pewno nie Polacy (raport)

W Polsce za Netfliksa płaci się średnio 0,0031 dolara za jeden tytuł z biblioteki platformy. To stawia nas w czołówce krajów, gdzie dostęp do platformy w przełożeniu na ofertę kosztuje najwięcej. Najmniej płacą Japończycy i Kanadyjczycy.

Article

Badanie na temat zróżnicowania cen za dostęp do Netfliksa przeprowadziła CompariTech. Sprawdzono i porównano cenniki pakietów podstawowych oraz wielkości bibliotek treści (filmy, seriale) w 24 krajach na świcie. Na podstawie tych danych CompariTech policzyło, ile kosztuje średnio dostęp do jednego tytułu na Netfliksie w każdym z badanych krajów oraz jakie są różnice w cenach pakietów. Wyniki pokazały, że między krajami z najtańszym (Japonia) i najdroższym (Norwegia) dostępem, różnica cen w stosunku do oferty wynosi 230 procent.

Ile kosztuje jeden tytuł Netfliksa w Polsce?

W Polsce widzowie Netfliksa mają do dyspozycji bibliotekę 2965 tytułów filmów i seriali. Przy cenie pakietu 9,33 dol. (34 złote) miesięcznie, pojedynczy tytuł to średni koszt 0,0031 dolara. Więcej płacą tylko Norwegowie - 0,0033 dolara, przy bibliotece 3318 tytułów. Mniej niż w Polsce za Netfliksa płacą m.in. Francuzi i Niemcy (0,0027 dol.), Litwini, Rosjanie i Czesi (0,0023 dol.).

Najtańszego Netfliksa na świecie mają Japończycy. Tam za pojedynczy tytuł płaci się średnio 0,0010 dol., przy bibliotece 5986 tytułów. W Kandzie klienci Netfliksa płacą za tytuł 0,0013 dolara, w Brazylii 0,0014 dol. W krajach tych oferta platformy to odpowiednio 5479 oraz 3956 tytułów.

W USA, skąd pochodzi Netflix, użytkownicy płacą za każdy tytuł średnio 0,0014 dolara. Tamtejsi użytkownicy mogą oglądać 5746 (czyli mniej niż we wspomnianej Japonii). Bogatsza biblioteka w Kraju Kwitnącej Wiśni to zasługa rozbudowanej oferty anime.

Globalnie dostęp do pojedynczego tytułu z oferty Netfliksa wynosi średnio 0,0023 dol. Przeciętny klient ze świata płaci zatem za serwis o 130 proc. więcej niż klienci japońscy.

 

Gdzie najtaniej za Netfliksa?

Najtańszy miesięczny abonament Netfliksa mogą kupić Turcy (3,27 dolara). Roczny koszt platformy w relacji do PKB na mieszkańca wynosi tam 0,37 proc., a w relacji do przeciętnego dochodu na osobę - 0,36 proc. W przeliczeniu na PKB, rocznie za Netfliksa najmniej płacą Japończycy i Kanadyjczycy (po 0,18 proc.).

Netflix oferuje najdroższe miesięczne pakiety mieszkańcom Danii, Grenlandii i Wysp Owczych - po 12,37 dolara. W Szwajcarii i Liechtensteinie Netflix kosztuje miesięcznie 12,04 dolara, w Norwegii 10,95 dolara, a w Szwecji 10,17 dolara.

Netflix testuje nowe pakiety

W lipcu informowaliśmy na naszych łamach o planach wprowadzenia na Netfliksa nowego pakietu Ultra, w cenie 63 zł. Za tę cenę użytkownicy mieli mieć możliwość oglądania treści na 4 ekranach jednocześnie oraz w jakości Ultra HD. Pozostałe pakiety ulec miały modyfikacji, polegającej na zmniejszeniu liczby urządzeń, z których właściciel konta może korzystać w tym samym czasie.

Jak się okazało, kilka tygodni później Netflix potwierdził, że testuje opcję Ultra za 70 złotych miesięcznie. Widzowie mają w niej dostać „Wyjątkowe materiały zakulisowe i treści dodatkowe” - prawdopodobnie relacje z planów zdjęciowych produkcji Neflixa od kulis.

W ostatnich tygodniach Netflix testował także reklamy, które mają być formą rekomendacji ciekawych treści dla użytkowników platformy.

W drugim kwartale tego roku Netflix zanotował przychody w wysokości ponad 3,9 mld dol., a zysk netto serwisu osiągnął poziom 384 mln. Platforma przyciągnęła do siebie 5,2 mln nowych użytkowników, których przeważająca większość pochodzi z rynków poza USA. W sumie z Netflixa korzysta obecnie ponad 130 mln internautów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Kto na świecie płaci najmniej za Netfliksa? Na pewno nie Polacy (raport)

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Polak
Troszkę taniej za jeden tytuł niż w Norwegii, troszkę drożej niż w Niemczech. Szkoda, że nie przeliczone to jest do mediany (i NIE średniej) zarobków, bo te dwa kraje mają jedne z najwyższych zarobków na świecie. A jak jest ubezpieczona nad każdy wie. Szkoda, że Unia zbyt tym nie chce walczyć, bo demokratyczne to to nie jest.
odpowiedź
User
Adie
A Warszawiacy płacą mniej za komunikację niż Krakowiacy bo w Warszawie jest 290 linii autobusowych a w Krakowie tylko 171. Czyli za 110zl sie dużo więcej najezdzimy w Warszawie niz za 89zl w Krakowie ;)
odpowiedź
User
Faff
Co prawda przez materiały SJW zrezygnowałem ostatnio z tego syfu, ale czy najtańszy abonament nie kosztuje 43 zł a nie 34 zł? Różnica spora
odpowiedź